שר הדתות מנצל תקנה חדשה כדי למנות עשרות פעילים של ש"ס למועצות הדתיות

השר יעקב מרגי מינה עד כה 45 הרכבים של מועצות דתיות בכל רחבי הארץ. בתל אביב, באר שבע ורמת גן הוגשו עתירות לבג"ץ נגד המינויים. השליטה במועצות אמורה להקל על ש"ס למנות מועמדים לרבני ערים, ובהם גם קרובי משפחתו של הרב עובדיה יוסף

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

ש"ס מסתערת על המועצות הדתיות ברחבי הארץ: עשרות מפעיליה מונו באחרונה לתפקידי חברי וראשי עשרות מועצות דתיות. זאת לאחר ששר הדתות, יעקב מרגי (ש"ס), החליט לנצל תקנה חדשה המסמיכה אותו למנות אנשים מטעמו, אם שנה לאחר הבחירות לא הצליחה הרשות המקומית להגיע להסכם על הרכב המועצה הדתית בתחומה.

ברוב היישובים עברו המינויים בשקט יחסי, אך בערים תל אביב, חיפה, באר שבע, רמת גן ופתח תקווה - שבהן העביר מרגי את השליטה במועצה הדתית לידי ש"ס - מתחולל בימים אלה מאבק פוליטי ומשפטי סוער. ל"הארץ" נודע כי בארבעה מיישובים אלה כבר הוגשו עתירות בנושא לבג"ץ וביישובים נוספים מתכננים גורמים שונים לעשות כן בקרוב.

בחלק מן היישובים, כגון פתח תקווה, שליטה במועצה הדתית אמורה להקל על ש"ס גם למנות בעתיד רב עיר מטעמה. בין הרבנים הממתינים למינוי נמצאים גם בניו וחתניו של מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף. בהקשר זה, הסביר השר מרגי בראיון ל"הארץ" כי "אף אחד לא צריך להתנצל על זה שגאון כמו הרב עובדיה גידל ענקי רוח כמו הבנים שלו".

באותה שיחה אישר מרגי ל"הארץ" כי מתוך כ-130 מועצות דתיות ברחבי הארץ, הוא מינה עד כה 45 הרכבים. אולם לדבריו, רק ב-27 מהם מונו אנשי ש"ס לתפקיד היושב ראש. חלק מהיו"רים, לטענתו, החליפו אנשי ש"ס שכיהנו בתפקיד כבר בקדנציה הקודמת. בשל סיבות אלה, מחה השר מרגי על הטענות שלפיהן ש"ס "מסתערת על מאגר המינויים". "כאיש פוליטי, הלוואי שהייתי יכול להסתער על המועצות הדתיות - אבל אני לא יכול", אמר מרגי. לדבריו, "חלק גדול מהבג"צים באים מתוך פרנויה וחוסר ידיעה".

מקורה של התקנה החדשה בגלגוליו של משרד הדתות במשך השנים. בשנת 2003 החליט ראש הממשלה, אריאל שרון, לפרק את משרד הדתות ולפזר את סמכויותיו בין יתר משרדי הממשלה. רק את המועצות הדתיות בחרה ממשלת שרון-שינוי להשאיר. הסיבה הרשמית היתה, ועדיין הנה: הצורך לספק לכל יישוב שירותי דת - כגון כשרות, קבורה ומקוואות. הסיבה הלא רשמית היתה והנה: המועצות הדתיות הן מעיין נובע של מינויים פוליטיים ולאיש לא היתה כוונה לייבש אותו. תחת שלטון הליכוד, אף הותקנו תקנות שהקלו על ראש הממשלה למנות ראש מועצה דתית מטעמו תוך חצי שנה מיום הבחירות לרשות המקומית.

ב-2008 קיים ראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט, את הבטחתו לש"ס והקים מחדש את המשרד שסגר קודמו, הפעם תחת השם "המשרד לשירותי דת". תקנות חדשות למינויים במועצות הדתיות, שאושרו בידי משרד המשפטים, קבעו כי כל רשות מקומית חייבת לאשר את הרכב המועצה הדתית שלה או למנות הרכב חדש. מדובר במלאכה מורכבת, המתבצעת על פי מפתח פוליטי שבחלק מהרשויות נקבע כחלק מהמשא ומתן הקואליציוני. על פי תקנה זו, אם הרשות נכשלה במשימה, בחלוף שנה מיום הבחירות רשאי שר הדתות למנות בעצמו את חברי המועצה וכן את היו"ר. חצי שנה יותר מהתקנה מתקופת שרון. משכורתו של כל ראש מועצה דתית צמודה לזו של ראש העיר ועומדת על סכום שנע בין 26,810 ל-33,500 שקלים בחודש.

כעת, שנה מאז הבחירות ברוב הרשויות בישראל, יוצא השר מרגי לקצור את שלל המינויים שהתיר לו החוק. המולת הפעילים מקיפה אותו בכנסת, במשרד או באירועים פומביים. הם מידפקים על דלתו ועל דלתות יתר שרי ש"ס ומחזרים אחר יועציהם. "כשהדבורים מתקבצות, אות היא כי יש צוף בנמצא", תיאר באחרונה את התופעה כתב העיתון "קול העיר בני ברק", אבי בלום. ואילו יעקב ריבלין, מהעיתון החרדי "בקהילה", כתב: "כולם נמשכו כדבורים לדבש המתוק של המועצות הדתיות. שמועה פשטה במחנה, שיש ים של ג'ובים לחלוקה וטיפש מי שלא יעוט על השלל המנצנץ".

בש"ס ציינו בתגובה, כי מפלגתם אינה עושה דבר שלא נעשה לפניה, בעיקר על ידי המפד"ל וכן על ידי הליכוד בתקופת שרון. כולם, הם הזכירו, השתמשו במועצות הדתיות לחלוקת ג'ובים. אולם בחלק מהרשויות המקומיות טוענים כעת כי השר מרגי עיכב במכוון את אישור ההרכבים שהציגו לו המועצות המקומיות, כדי שיוכל למנות בעצמו את ראשיהן על פי התקנות החדשות.

מנגד, בסיעות הבית היהודי ויהדות התורה זועמים על ש"ס שלטענתם משתלטת על יישובים "שלהן". ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) אמר ל"הארץ" כי "עם הקמת הממשלה הושגה הבנה בין הבית היהודי לש"ס שלפיה שומרים על הססטוס קוו, למעט מקרים מיוחדים שעולים לדיון. לצערי, יש גורמים בש"ס שעינם צרה בהבנות האלה ומחרחרים מאבקים ברשויות המקומיות כדי לדחוק את רגלי המפד"ל. אנחנו ניאבק בכך בכל מקום". דווקא ח"כ משה גפני (יהדות התורה), שמרבה לתקוף את ש"ס בחריפות בראיונות לתקשורת החרדית, חרג ממנהגו ומילא את פיו מים.

העימות על המועצות הדתיות הוא רק קצה הקרחון. מתחתיו מסתתרים במקומות רבים ניסיונות של ש"ס למנות רבני ערים. דוגמה כזו היא, כאמור, פתח תקווה. שם מנסה ש"ס למנות כרב העיר את בנימין אטיאס, אחיו הצעיר של שר השיכון אריאל אטיאס. מרגי מינה כיו"ר המועצה הדתית את שמעון ביטון - שזכה רק בקושי לאישור של משרד המשפטים לאחר שנחקר בפרשת התארים המזויפים מלטביה - רק כדי שיביא למינויו של הרב אטיאס. בראיון ל"קול העיר בני ברק", אמר השר מרגי כי "הרב אטיאס הוא תושב המקום, אין סיבה למנוע ממנו להתמודד".

ש"ס מינתה בשנים האחרונות שורה של רבני ערים מטעמה והרשימה עדיין משתרכת לפני לשכתו של השר מרגי. ברשימה קיים ייצוג עצום לבני משפחה, בראשם בניו וחתניו של הרב עובדיה יוסף. הדוגמה הבולטת ביותר היא הרב יצחק יוסף, בנו של המנהיג הרוחני, מועמד מוביל לתפקיד רב העיר ירושלים. שניים מחתניו של הרב עובדיה גם כן ממתינים למינוי לתפקיד רבני ערים. בראיון ל"הארץ" אמר השר מרגי בתגובה: "מישהו צריך להתנצל על כך שהגאון רבי עובדיה יוסף גידל בנים ענקי רוח כמו הבנים שלו? אף אחד לא צריך להתנצל על זה".

בחוגים המקורבים לש"ס אומרים כי מרגי ממונה על ההיערכות לקראת הימים שבהם ש"ס תתנהל ללא מעורבותו הפעילה של מייסדה ומנהיגה הרוחני, הרב עובדיה יוסף. בעזרת התקנות החדשות, ייתכן שמרגי הוא האיש שיוכל להגשים עבור בניו וחתניו של הרב את שאיפותיהם להתמנות לתפקיד רבני ערים.

בראיון לעיתונאי אבי בלום מ"קו עיתונות דתית", לא הסתיר מרגי את מאבקו זה חודשים עם ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, בסוגיית מינוי רב העיר: "האם אני צריך להתנצל על כך שגאון כמו הרב יצחק יוסף ייבחר למרות שהוא בן משפחה? אני גאה בכך".

רמת גן | העירייה: מרגי עיכב הכרעה כדי למנות אנשי ש"ס

עיריית רמת גן הגישה באחרונה עתירה לבג"ץ נגד שר הדתות, יעקב מרגי, בטענה כי עיכב במכוון את אישור מועמדיו למועצה הדתית במטרה למנות אנשים מטעמו. זאת במסגרת תקנה המאפשרת לו לעשות כן בתום שנה לבחירות ברשות (ראו ידיעה פותחת בעמ' זה).

"למרבה הצער, המשיב (השר מרגי - נ".ק) פועל כמי שעיקר מעייניו נתונים להשתלטות פוליטית פסולה על ניהול המועצה הדתית בעיר", נכתב בעתירה שהוגשה באמצעות עו"ד אילן בומבך.

מאז הגשת עתירה זו, כבר אישר מרגי את רשימות המועמדים למועצה. אך גם אם תימחק העתירה לבג"ץ לא תיפסק הסערה סביב המינויים למועצה הדתית ברמת גן: סיעת האופוזיציה "רמת גן הירוקה" (המונה חמישה חברי מועצה) טוענת כי מגיעים לה שני נציגים במועצה הדתית ולא אחד בלבד כפי שאושר לה.

מעיריית רמת גן נמסר בתגובה כי "סיעת ?רמת גן הירוקה' קיבלה ייצוג במועצה הדתית כמו שקיבלו כל סיעות מועצת העיר". מהמשרד לשירותי דת נמסר: "השר יעקב מרגי אינו מעכב ואף פועל באופן אינטנסיבי להשלים את הליך ההרכבים במועצות הדתיות, דבר אשר מצריך בדיקות שלוקחות זמן לעתים".

נועה קושרק

תל אביב | באופוזיציה טוענים: ש"ס קיבלה נציג עודף

חברי סיעת האופוזיציה "עיר לכולנו" במועצת העיר תל אביב טוענים בעתירה לבג"ץ כי הרכב המועצה הדתית שאושר לאחרונה בעירם אינו משקף, כפי הנדרש בחוק, את הרכב הסיעות במועצת העירייה. בנוסף הם טוענים כי שר הדתות, יעקב מרגי, שינה את דעתו בנושא לאחר שעיריית תל אביב משכה עתירה נגדו.

בעתירה - שהוגשה על ידי יו"ר הסיעה, אהרון מדואל, באמצעות עו"ד שלי דביר - טוענת "עיר לכולנו" כי סיעות קטנות ממנה בהרבה, כמו ש"ס והליכוד, זכו ביותר נציגים בעמותה הדתית. לטענתם, השר מרגי הסכים תחילה עם עמדתם זו, אך שינה את דעתו לאחר שעיריית ת"א משכה עתירה לבג"ץ שהגישה נגדו בגין שיהוי ההכרעה בנושא. בעתירה שמשכה העירייה, נטען כי גורמים מטעם השר הפעילו "לחץ בלתי הוגן על נציגי העירייה, שמטרתו להגדיל את השפעת ש"ס במועצה הדתית". לטענת "עיר לכולנו", לאחר משיכת העתירה, פרסם השר מרגי את רשימת מועמדיו, שכללה נציג נוסף לש"ס. מדובר בשחר בקשי, דובר תנועת ש"ס בתל אביב, שהחליף נציג אחר מטעם סיעת הגמלאים.

מעיריית תל אביב יפו נמסר בתגובה: "הרכב המועצה הדתית נקבע על פי המפתח הסיעתי המקובל ואושר על ידי היועמ"ש ושר הדתות. המפתח אושר במסגרת החלטת מועצת העיר". מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה כי "המשרד בודק את הנושא ויגיב בהמשך".

נועה קושרק

באר שבע | העירייה: לא לאפשר למרגי למנות יו"ר למועצה

עיריית באר שבע עתרה באחרונה לבג"ץ נגד שר הדתות, יעקב מרגי, בבקשה שינמק מדוע לא אישר את הרכב המועצה הדתית כפי שבחרה מועצת העיר. העירייה אף מבקשת כי נגד מרגי יוצא צו ביניים, שימנע ממנו לעשות שימוש בסמכותו ולמנות יו"ר למועצה הדתית במינוי קבוע או זמני. בשבוע שעבר מינה השר מרגי את שלמה אוחיון לממלא מקום ראש המועצה הדתית, עד לפתירת העימות בין העירייה למשרד לשירותי דת. מנגד, ראש העיר רוביק דנילוביץ' תומך במועמד אחר לתפקיד.

מועצת העיר באר שבע אישרה את הרכב המועצה לפני כשבועיים, באופן המייצג לטענתה את כל הסיעות החברות בה. אולם השר מרגי לא נענה לפניותיו של ראש העיר לאשר את ההרכב. "הש"סניקים פשוט מנסים למנות אנשים שלהם", טען בפני "הארץ" אחד מחברי מועצת העיר. בתגובה לעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד אילן בומבך, הורה בג"ץ לשר מרגי להשיב בתוך שבוע לטענות. כמו כן, בג"ץ הורה לא למנות בינתיים אף אדם לתפקיד יו"ר המועצה.

מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה כי: "מאז שהגיע אלינו פרוטוקול ישיבת מליאת המועצה שבה אושר הרכב המועצה הדתית, מקיים המשרד את ההליך הרגיל כפי שנהוג לגבי כלל המועצות הדתיות. משרדנו מטפל כעת בחמישים מועצות שבהן נדרש הרכב חדש, דבר המצריך זמן רב. יודגש כי השר משך את ידיו מכל מעורבות בנושא המועצה הדתית באר שבע, והעביר את הטיפול למנכ"ל משרדו".

יניר יגנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ