מאז הפכה למוקד הסערה והמשבר שבין ישיבות ההסדר והצבא, שולשה ההתעניינות של תלמידים פוטנציאליים בישיבת ההסדר בהר ברכה. בשבועיים האחרונים, מאז המתקפה של הצבא על הישיבה, ישנה התעניינות גדולה מצד בני נוער בכיתה י"ב וכ-300 תלמידים פנו לישיבה לשמוע פרטים ולבקש לבוא ל"שבוע ישיבה", להתרשמות הדדית - לעומת 100 מתעניינים בממוצע בשנה רגילה. יש לציין כי מדובר בישיבה לא גדולה, המקבל מדי שנה כ-25 תלמידים חדשים.

אתמול התראיין ראש הישיבה, הרב אליעזר מלמד, לערוץ 7 והגיב להתפתחויות האחרונות. "יש מפקדים בצבא שחושבים שהרבנים חיילים שלהם ותפקידם לענות אמן אחרי מה שהמפקדים אומרים. הם לא מבינים שישיבה היא גוף עצמאי, ותפקיד הרבנים בישיבה הוא להגיד את האמת על פי לימוד התורה. נעמוד על חובתנו לומר את דברינו על פי מה שאנחנו חושבים". הרב מלמד התייחס גם לאיומי הפסקת ההסדר עם ישיבתו: "קשה להאמין שעד כדי כך ישתגעו, אבל אני אומר את דבריי גם במחיר שלא אהיה ראש ישיבת הסדר".

הרב מלמד מדגיש כי ימשיך לומר את דבריו גם בהמשך. "אם רב לא יכול להגיד את מה שהוא מאמין בו, הרי שהוא יוגדר כרב-מטעם, משום שאינו יכול לומר בביטחון שמה שהוא אומר נובע מתוכו ולא מחשש מהשלטונות".

באשר ליחסה של הקצונה הבכירה בצה"ל אל הישיבות כחלק בלתי נפרד מהצבא אומר הרב מלמד: "הם טועים לגמרי. זו ישיבה לכל דבר שבתוך המסגרת שלה הולכים לשרת בצבא. בוודאי שהרבנים אינם חיילים".

אי אפשר לסתום פיות

נראה כי האמירות של בכירים בשב"כ ושל אלוף פיקוד המרכז כי על צה"ל לנתק את ההתקשרות עם ישיבת הר ברכה יצרו אפקט הפוך: השורות התלכדו והגיבוי לרב מלמד ולישיבת הר ברכה הגיע מחוגים נרחבים בציונות הדתית. הרב דוד סתיו, לדוגמה - ראש ישיבת ההסדר בפתח תקווה, מראשי "צהר" ואיש המחנה המתון - אומר כי ייאבק על זכותו של הרב מלמד להביע את עמדותיו.

בכיר באיגוד ישיבות ההסדר אמר ל"הארץ": "דיברנו עם ראשי הישיבות הרלוונטיות ואמרנו שאין מקום לסרבנות. מצד שני, איננו מקבלים בשום אופן איומים על ראשי ישיבות. ראש ישיבה הוא דמות רוחנית, ולא צריך לנקוט נגדו באיומים. הצבא עוד לא הפסיק את ההתקשרות עם שום אוניברסיטה ועם שום מרצה הקורא לסרבנות. הצבא ממשיך להזמין אותם להרצאות ונותן להם לעשות אצלו מחקרים".

קול מפתיע יותר השמיע הד"ר אביעד הכהן, משפטן ודיקן מכללת שערי משפט, שגינה בשיחה עם "הארץ" את ה"בולשביזם" ואת "סתימת הפיות". לדבריו, "האמירות האחרונות גורמות גם לליכוד השבט, ושומעים את זה דווקא מכיוון הישיבות שנחשבות מתונות. הניסיון של הפרד ומשול לא יצליח כאן מבחינה מעשית, והוא פשוט טעות. אי אפשר לחבק את ישיבות ההסדר על זה שהן שולחות את החיילים שלהם ליחידות קרביות, ואז ברגע שהרבנים שלהן אומרים משהו שלא נעים לך לשמוע - לסתום להם את הפה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ