מצרים מקימה קיר פלדה בעומק האדמה כדי לחסום את מנהרות ההברחה

עבודות התשתית להקמת המחסום התת-קרקעי לאורך עשרה קילומטרים מציר פילדלפי, בעומק 20-30 מטר, כבר החלו. המצרים מגבירים את מאמציהם למניעת ההברחות לרצועת עזה בעקבות לחץ אמריקאי

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אבי יששכרוף

מצרים החלה בהקמת קיר ברזל ענק לכל אורך "ציר פילדלפי", בשאיפה לתת מענה לבעיית הברחות הנשק ואמצעי הלחימה לתוך רצועת עזה. על פי התוכנית המצרית, ייבנה הקיר לאורך תשעה עד עשרה קילומטרים, לעומק של 20 עד 30 מטרים בתוך האדמה.

על פי הערכות שונות, הקיר, שייבנה מפלדה, יהיה בלתי חדיר לניסיונות של מבריחים פלסטינים להתיכו או לחדור דרכו באמצעים שונים.

מדובר בצעד נוסף של המצרים, שהצליחו להפחית לאחרונה את כמות ההברחות מחצי האי סיני לתוך רצועת עזה, אולם הן עדיין נמשכות בכמות ניכרת. הנכונות המצרית להגביר את הפעילות בנושא המנהרות באה בין היתר בעקבות לחץ אמריקאי על קהיר לשנות את דפוס הפעולה הקיים באזור.

כמעט כל שבוע מצליחים המצרים לחשוף כמה מנהרות ולהביא להתמוטטות אחרות. מספר ההרוגים הפלסטינים במנהרות ממשיך לעלות כל העת, אולם ההברחות נמשכות בכל זאת, בין היתר בשל ההכנסות העצומות שהן מביאות לבעלי המנהרות.

באחרונה, בחנו המצרים כמה אפשרויות למלחמה בתופעת המנהרות שהפכה לתעשיית ענק בצד הפלסטיני.

מומחי ביטחון אמריקאים סיירו באזור על מנת לסייע למצרים באיתור מנהרות, באמצעות הפעלת חיישנים תת-קרקעיים. נראה כי פתרון "קיר הברזל" הוא שהתקבל.

הקיר עצמו, שעבודות חפירת התשתית שלו כבר החלו בצד המצרי של רפיח, יהיה עשוי מחתיכות ענק של פלדה שיוכנסו לעומק האדמה ויחסמו את דרכן של המנהרות.

יחד עם זאת, עד שתושלם הבנייה, יימשכו ההברחות דרך המנהרות, המספקות היום חלק גדול מהסחורות האזרחיות לרצועה, בנוסף לאמצעי לחימה.

גם לאחר הקמת הקיר, אין ודאות כי ההברחות ייפסקו לחלוטין. גורם מצרי אישר בשיחה עם הארץ את קיומה של התוכנית לבניית הקיר, אולם לא אישר כי התחילו עבודות ההקמה.

בקרב מקצת גורמי הביטחון בישראל, קיימת הערכה כי לאחר שחרורו של גלעד שליט במסגרת עסקה מול החמאס, תיעשה הערכה מחודשת של כדאיות המצור על רצועת עזה, בין היתר כיוון שברפיח ממילא פועלות מאות מנהרות שדרכן דואגים הפלסטינים לאספקה של סחורות שישראל מונעת או מגבילה את הכנסתן.

במנהרות מבריחים דלק בכמות אדירה - גדולה יותר מזו שמכניסה ישראל לרצועה - בצד מוצרי חשמל, מזון, אופנועים, חלקי מכוניות המורכבות מחדש ברצועה, סמים, תרופות, אמצעי לחימה רבים וכמובן גם בני אדם.

בין היתר, נכנסו לתוך הרצועה באמצעות המנהרות פעילי ג'יהאד עולמי, שחברו לארגונים נוסח אל-קאעידה, וניסו להוציא לפועל פיגועים על אדמת מצרים.

כיום, כל בעל מנהרה מחויב לקבל רישיון הפעלה מעיריית רפיח, ולשלם לה מאות שקלים בתמורה לחיבור לרשתות החשמל והמים.

כמו כן, החמאס אוסר על העסקתם של ילדים קטנים במנהרות וגובה מסים על הסחורות הנכנסות ממצרים.

כוחות הביטחון המצריים, מצדם, חושפים מחסנים רבים של סחורות ואמצעי לחימה בצד המצרי, ממלאים מנהרות בגז ואפילו החמירו את הבדיקות במחסומים הפזורים רחבי מדבר סיני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ