הפלסטינים: מתנחלים הציתו מסגד בגדה; ברק: המעשה פוגע בעתיד ישראל

מקורות פלסטינים דיווחו כי לפנות בוקר הוצת מסגד בכפר יאסוף בגדה, ובמקום רוססו כתובות נאצה בעברית בהן "נשרוף את כולכם" ו"תג מחיר"

חיים לוינסון
הארץ
שירות ""
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חיים לוינסון
הארץ
שירות ""

מדיניות "תג מחיר" שוב איתנו? סוכנות הידיעות הפלסטינית דיווחה הבוקר (שישי) מפי מקורות פלסטיניים כי מתנחלים הציתו לפנות בוקר מסגד בכפר יאסוף שבגדה המערבית. בדיווח נמסר כי רוססו במסגד כתובות בעברית, בהן "נשרוף את כולכם" ו"היכונו לתג מחיר". לטענת הפלסטינים, הוצתו ספרי קוראן ושטיחים שהיו במסגד.

בצה"ל אישרו את הדיווח ואמרו כי אכן הוצתו ספרי קוראן ושטיחים ורוססו כתובות בעברית. ראש המינהל האזרחי, תת-אלוף יואב פולי מרדכי, שוחח עם גורמים ברשות הפלסטינית והבהיר להם כי צה"ל פועל לאיתור מבצעי הוונדליזם, וכי הוא רואה את האירוע בחומרה.

ראש מועצת כפר יאסוף, עבד אל-רחים מסלח, אמר לסוכנות הידיעות הפלסטינית מען כי המתנחלים הציתו את מסגד חסן חאדר, הממוקם בלב הכפר, סמוך לשעה ארבע לפנות בוקר. לדבריו, המתנחלים השאירו על קירות המסגד כתובות נאצה בהן נאמר "נשרוף את כולכם" ו-"היכונו לתג מחיר".

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר כי הוא רואה בחומרה רבה את הצתת המסגד והורה לאנשי מערכת הביטחון לפעול למעצר האחראים למעשה ולמצות עמם את הדין. "מדובר במעשה קיצוני שנועד לפגוע בכל ניסיון של הממשלה לקדם תהליכים למען עתיד ישראל".

יו"ר מועצת יש"ע דני דיין גינה את הצתת המסגד והביע תקווה שהמשטרה "תחשוף את המבצעים יהיו אשר יהיו. מי שעשה את זה אינו רוצה בטובת ההתיישבות ביש"ע. זהו מעשה שהוא גם עוולה וגם איוולת".

חבר הכנסת אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) אמר בתגובה לידיעה על הצתת המסגד כי "שר הביטחון ברק והצבא נושאים באחריות לפשע הזה, ולהמשך השתוללות המתנחלים נגד הפלסטינים".

ארגון שלום עכשיו הגיב גם הוא לדיווח ומסר כי "הצתת המסגד - פוגרום יהודי, על צה"ל והמשטרה לפתוח בגל מעצרים על מנת להפסיק לאלתר את פרעות המתנחלים המכונים בשם: 'תג מחיר'. לטענת הארגון, "עד עתה ברק ואהרובנוביץ נרדמו בשמירה בזמן שאלימות המתנחלים עלולה להצית אינתיפאדה מחודשת".

הרב אליקים לבנון, אמר בשם רבני השומרון, כי הם "מתנגדים לכל אלימות כלפי יהודים - אזרחים, חיילים ומתיישבים - והן כלפי אזרחים ערבים". לדבריו, מקומות קדושים לשלוש הדתות הינם מחוץ למאבק. "זכורה לכולנו שריפת בתי הכנסת בגוש קטיף על ידי פורעים ערבים. בוודאי שאין לרדת לדרגתם של אויבינו".

ממועצה אזורית שומרון נמסר בתגובה, כי "על פי דיווחי כוחות הביטחון מדובר באירוע של הצתת שטיח וכמה ספרים ללא נזק למסגד עצמו וכן גרפיטי עם כיתוב תמוה. על פניו האירוע נראה יותר כמעשה של תמהונים או פרובוקציה ואנו מצפים מהמשטרה לחקור ולמצוא את מי שעשה זאת".

ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) אמר בתגובה כי "הדמעות שלי נגמרו כשחברים שלי נרצחו על ידי האויב הערבי. את הגינויים שלי סיימתי כאשר בתי הכנסת עלו באש בגוש קטיף. מי שמבקש למחוק את העדם היהודי קשה לי להזדהות עם סמלי ההסתה שלו". פעיל הימין, איתמר בן גביר, אמר כי "אם באמת מציתי המסגד נקטו בפעולה של תג מחיר, הרי האשמה מוטלת בראש ובראשונה על נתניהו ברק ופקחי המינהל האזרחי שמבעירים את השטח וגורמים במעשיהם להתססת הרוחות".

ברדלי בורסטון | סמכו על המתנחלים שיאבדו את הגדה בכוחות עצמם

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ