שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון

מסרט וידיאו שהגיע לידי "הארץ" נראה לכאורה קצין משטרה ממשטרת ירושלים כשהוא מתיז ספריי פלפל לעיניו של ד"ר איל ניר, מרצה לכימיה באוניברסיטת בן גוריון שלקח חלק בהפגנת השמאל בשיח ג'ראח, זאת למרות שניר לא התנגד ותוך כדי שהוא משוחח עם השוטר. המקרה אירע ביום שישי במהלכה של הפגנת שמאל נגד המשך פינוי המשפחות הפלסטיניות בשכונת שיח ג'ראח במזרח ירושלים. במשטרת ירושלים טענו בתגובה כי "הסרט ערוך".

כ-150 פעילי השמאל, רובם ככולם ישראלים, קיימו, כמו בכל יום שישי בחודשיים האחרונים, צעדה מרחבת המשביר לשיח ג'ראח. הצעדה עברה בשקט, אולם כשהגיעו המפגינים לביתה של משפחת אל-כורד, שחלקו נתפס על ידי מתנחלים מתוקף צו בית משפט לפני כשבועיים, פרץ עימות אלים בינם לבין כוח משטרה שהוצב במקום. לטענת המפגינים, המשטרה פעלה נגדם באלימות שלא לצורך וללא פרובוקציה מצידם. במשטרה טוענים מנגד כי המפגינים ניסו להיכנס לבית בו נמצאו המתנחלים והשוטרים נאלצו להדוף אותם לאחור. השוטרים החלו לעצור מפגינים שנכנסו לחצר הבית המשותפת לפלסטינים ולמתנחלים.

במהלך מעצרו של ד"ר ניר הוא התווכח עם השוטרים. בסרט נראים שניים, אחד מהם קצין, שבמהלך הוויכוח עם ניר ריססו את עיניו בתרסיס פלפל. הוא פונה אמש לטיפול רפואי בשל הפגיעה בעיניו ובשל פריקה של הכתף כתוצאה מהעימות עם השוטרים. מיד לאחר הטיפול הוא הוחזר למעצר.

המשטרה: הסרט ערוך בצורה לא הוגנת

דובר משטרת ירושלים, סנ"צ שמוליק בן רובי, אומר כי הסרט ערוך בצורה לא הוגנת כלפי השוטרים. "לא רואים מה קרה לפני כן. זו הייתה הפגנה אלימה בצורה יוצאת דופן. אנחנו לא סתם תוקפים מפגינים, עובדה שההפגנות הקודמות עברו בשקט", אמר סנ"צ בן רובי. הוא ציין כי בהפגנה נפצעו שישה שוטרים.

יחד עם ניר נעצרו 24 מפגינים נוספים - רובם, פרט לשלושה, הם ישראלים. לטענת המפגינים רובם נעצרו לאחר שההפגנה פוזרה בטענה של תקיפת שוטרים. בן רובי אומר כי המפגינים נעצרו לאחר שסירבו להתפזר, למרות ההכרזה על ההפגנה כבלתי חוקית והמשיכו להתעמת עם השוטרים.

באופן חריג במקרים של מעצר תוך כדי הפגנה, ביקשה משטרת ירושלים בבית משפט השלום בעיר להאריך את מעצרם של שישה מהעצורים. למרות בקשת המשטרה, כל העצורים שוחררו ונגד כולם הוצא צו הרחקה ל-30 יום משיח ג'ארח. בתום הדיון פרצה תקרית בין מפגינים שבאו לתמוך בעצורים לבין פקחי יחידת עוז שעצרו את שלושת הזרים, למרות הוראת השופט לשחררם.

לאחר מספר שעות בהן המשיכה מחוץ לבית המשפט הפגנה של פעילי שמאל ולאחר שעורכי דינם של העצורים כבר הכינו עתירה דחופה לבג"צ בנושא, שוחררו לבסוף גם הזרים. במהלך האירועים הותקפה גם עורכת הדין לאה צמל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ