צה"ל מעביר יותר ממיליון ש' בשנה לשתי ישיבות סרבניות

בישיבת הר ברכה לא התרגשו מההחלטה להוציא אותה מההסדר. הצעת פשרה שהגה הרב דרוקמן, שראשי ישיבות הסדר יגנו הפגנות בצה"ל אך לא סרבנות, לא יצאה לפועל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ישיבות ההסדר מקבלות תקצוב ממשלתי משני מקורות - מתקציב הישיבות של משרד החינוך והקצבה שנתית מיוחדת ממשרד הביטחון. הקצבת משרד הביטחון ניתנת "לפי ראש", על כל חייל הלומד בישיבה במסגרת של"ת (שירות ללא תשלום) - כלומר, אינו נמצא כעת בשירות פעיל בצבא.

בשנה שעברה, היתה ההקצבה השנתית של משרד הביטחון לכל ישיבות ההסדר 24 מיליון שקל. לפי גורמים במשרד הביטחון, ישיבת הר ברכה קיבלה כ-700 אלף שקל. ישיבת אלון מורה, שגם ראשה - הרב אליקים לבנון - תמך בעבר ובאחרונה בסרבנות חיילים, מקבלת מדי שנה מאות אלפי שקלים ממשרד הביטחון. ההקצבה של משרד הביטחון לשנת 2009 טרם הועברה לישיבות ההסדר.

אמש הודיע ברק על החלטתו להוציא את ישיבת הר ברכה מההסדר. להחלטת ברק קדמו מגעים שבהם סירב ראש הישיבה, הרב מלמד, כמה פעמים לבוא לשימוע שאליו זומן בלשכת סגן שר הביטחון, מתן וילנאי. לבסוף הסכים מלמד לפגוש את וילנאי, בירושלים בלבד. אתמול סירב מלמד לבוא לשימוע דומה אצל ברק בלשכתו בתל אביב.

הוצאת הישיבה מההסדר לא תיכנס לפועל מיד, כדי לאפשר לתלמידיה המעוניינים להישאר בהסדר - המאפשר לשלב לימודים תורניים ושירות צבאי - לעבור לישיבות הסדר אחרות. עם זאת, בישיבות מניחים כי מעט מאוד תלמידים יעזבו, ותלמידים רבים נוספים יירשמו לישיבה מתוך הזדהות עם הרב מלמד.

בשבוע שעבר נהגתה נוסחת פשרה במשבר עם הרב מלמד, שגיבש הרב חיים דרוקמן, ראש ישיבת ההסדר אור עציון. לפי הפשרה, דרוקמן היה אמור לפרסם קריאה, בשם כל רבני ישיבות ההסדר, המגנה הפגנות בצה"ל. המלה סרבנות לא מוזכרת בפשרה. הפשרה נדונה בפגישה בין וילנאי למלמד, וזה היה אמור להשיב אם הוא מסכים לה. לדברי גורם שעמד בסוד המגעים, הרב מלמד נטה לחתום על הפשרה.

לטענת מתווכים בפשרה, מבלי להמתין לתשובת מלמד, הודיע אתמול ברק שהוא מזמין את הרב לשימוע בשבע חצי בערב. הרב הודיע ש"הוא לא עובד אצל שר הביטחון, ולא יבוא".

לאחר הההחלטה על הפסקת ההסדר, יש לישיבה שתי אופציות: להפוך לישיבה גבוהה, שהתלמידים יהיו בה במסלול דחיית שירות, כמו ישיבות חרדיות. במקרה כזה, בשל חוק טל, בגיל 22 יכול כל תלמיד ישיבה לשרת שנה וארבע חודשים, ולהמשיך בחיים האזרחיים. אורך הלימודים והשירות במסלול זה דומה לאורך הלימודים והשירות במסלול ההסדר. אפשרות אחרת היא לרשום את התלמידים לישיבת הסדר אחרת.

ראשי ישיבות ההסדר החליטו להתכנס בקרוב לדון במחאה על החלטת ברק. בחודש שעבר, בכינוס בירושלים, אמרו רבנים מישיבות הסדר כי "דין ישיבה אחת כדין כל ישיבות ההסדר". הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת ונשיא ישיבת ההסדר בעיר, אמר כי "אנחנו שוקלים כמה דרכים. ההצעה שעומדת על הפרק היא לדחות גיוס של מחזור או שניים ונראה איך ברק יתמודד". הרב אליהו גם פנה אמש לרבנים הראשיים, לכנס בדחיפות את הרבנות הראשית "לדון בצעדים ועמידה משותפת של כל הציבור הדתי מול הניסיון להתערב בדרך הרוחנית שרבנים מתווים בישיבותיהם".

מלשכת ברק נמסר אמש כי השר רואה בחומרה רבה כל סרבנות בצה"ל, ואינו מוכן לקבל שום סטייה ממה שמוגדר בפיו קו אדום. "השר קובע שמעשיו ודבריו של הרב מלמד מערערים את יסודות הדמוקרטיה, הם עודדו והסיתו חלק מתלמידיו לסרבנות, להפגנות ולפגיעה ברוח צה"ל ואין להם מקום במדינה מתוקנת", נמסר.

הרב מלמד עצמו לא התייחס אתמול להחלטת ברק.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ