היום לפני 28 שנה: הכנסת מאשרת את חוק סיפוח רמת הגולן

14.12.1981

אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף רונאל

"זעם ותדהמה במערב אירופה", דיווח עיתון "הארץ"; אישור חוק הגולן שסיפח את רמת הגולן לישראל ב-14 בדצמבר 1981 הצליח לעורר את חימתם של האירופים והערבים כאחד. נשיא מצרים מובארק הגדיר את החוק "מכה מונחתת על מאמצי השלום", צה"ל הגביר את הכוננות בגולן מחשש לתגובה סורית והמשטרה נערכה להפרות סדר של הדרוזים בגולן, שהודיעו על שביתה כללית בארבעה יישובים בצפון הרמה.

גם בכנסת לא עבר אישור חוק הגולן בשקט. ראשית כל, הוא פילג את מפלגת העבודה. 60 תמכו בחוק בקריאה ראשונה ו-17 התנגדו. הסתייגויות שהציעו חברי כנסת נדחו בקריאה השנייה. ברוב של 63 ח"כים, בהם שמונה מהמערך, מול 21 מתנגדים, בהם 13 מהמערך, אישרה הכנסת את החוק בקריאה שלישית. "משבר חסר תקדים בסיעת המערך עקב התפלגות ההצבעה על סיפוח רמת הגולן", דיווח "הארץ".

הדיון במליאת הכנסת שבו אושר החוק היה לא שגרתי מבחינות רבות. ראש הממשלה מנחם בגין הובל למליאה בכיסא גלגלים; באותו היום הוא השתחרר מבית החולים לאחר שנפל באמבטיה. בשל הפציעה ברגלו, אישר לו יו"ר הכנסת מנחם סבידור לנאום משולחן הממשלה. "הפתיחה השקטה לא העידה על המשכו של הדיון, שהפך להיות אחד הדרמטיים, הסוערים ורבי התהפוכות, שידעה הכנסת מזה שנים רבות", דיווח כתב "הארץ" מתי גולן.

באופן חריג, ביקשה הממשלה לאשר את כל שלוש הקריאות ביום אחד. חריגה זו מהנוהג גרמה לסיעת המערך להחליט, ברוב של 31 נגד שמונה, להיעדר מההצבעה. למרות זאת, "סירבו נציגי התנועה הקיבוצית לקבל את מרות הסיעה. הם תמכו בהצעת הממשלה, וכתגובה הצביעו היונים במערך נגדה", דיווח כתב "הארץ" דן מרגלית. חוסר ציות זה עורר אצל אבא אבן חשש לשלמות המפלגה.

בעת הדיון בחוק נכנסו אל אולם המליאה כמה מחברי המערך, "אחד-אחד בצורה שהזכירה ?התגנבות יחידים'", כתב גולן. בין המתגנבים היה יוסי שריד, ש"עמד בשולי האולם, כשמדי פעם הוא מגיח אל תוכו כדי לקרוא קריאות ביניים".

העימות הראשון של בגין היה עם שריד. "יוסי שריד (מערך): אתם ממשלה מטורפת, מחרחרת מלחמה. בגין: אה, אתה מטייל שם? אתה מטורף. הולך שם, כשידיו בכיס, כאילו הכל מותר לו". גם היו"ר סבידור לא רווה נחת מהתנהגותו של שריד: "ח"כ שריד, אני מבקש ממך, קודם-כל תוציא את המקטרת מהפה. שנית, תפסיק לטייל ולדבר בעמידה. תתייחס בכבוד לכנסת... נכנס עם מקטרת בפה, עומד ומטיף מוסר לכנסת. חברי הכנסת, אל תיקחו דוגמה רעה".

האווירה הסלימה עוד יותר כשראש הממשלה התעמת עם חברי חד"ש. בגין הזדעק בשל הטענה שהתנהג כמו דיקטטור, "כמו שאמר אותו חבר מפ"ם, הדמוקרט הגדול... הוא ילמד אותי דמוקרטיה? מאיר וילנר (חד"ש): מי הפציץ את ביירות? אתה הדמוקרט, מחרחר המלחמה. בגין: כן, כן, סטליניסט שכמותך, סוכן זר שכמותך. וילנר: אתה רצחת שם... בגין: סוכן זר כזה, הוא עוד מתחצף, סטליניסט בזוי".

לאחר שחזר בו מן המלה "בזוי", הסביר בגין: "ארה"ב לא היתה בסוד היוזמה התחיקתית הזאת". למרות זאת, תגובת האמריקאים היתה מתונה יחסית, דיווח כתב "הארץ" בוושינגטון, גדעון סאמט. "ארה"ב תימנע לפי שעה מאמצעים תקיפים נגד ישראל... ותסתפק בהצטרפות להחלטת גינוי באו"ם", פירט כעבור יומיים.

ובינתיים, ציפקה הראל, מראשוני המתנחלים ברמה, שמרה על איפוק. "לא למהר ולשמוח", ציטט כתב "הארץ" יורם המזרחי מדבריה, "הכל עוד יכול להתרחש".

אסף רונאל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ