ראש ממשלת בריטניה גורדון בראון התקשר לציפי לבני: מתנצל על הוצאת צו המעצר נגדך

לבני הבהירה כי יש צורך מיידי בתיקון המצב שנוצר "עבור כל מקבל החלטות, כל מפקד וכל חייל בישראל ובעולם, שנלחמים בטרור"

ברק רביד
ברק רביד
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברק רביד
ברק רביד

ראש ממשלת בריטניה גורדון בראון התקשר היום (רביעי) ליו"ר האופוזיציה ציפי לבני ואמר לה כי הוא מתנגד לחלוטין לצו המעצר שהוצא כנגדה. בראון הוסיף כי לבני רצויה בבריטניה בכל עת וכי בכוונתו לפעול על מנת לשנות את המצב המשפטי הקיים.

לבני מצידה הבהירה כי יש צורך מיידי בתיקון המצב שנוצר, לא בעבורה, "אלא עבור כל מקבל החלטות, כל מפקד וכל חייל בישראל ובעולם, שנאלצים להלחם בטרור".

צו המעצר שהוצא בלונדון נגד לבני גרם למשבר חריף ביותר ביחסים בין ישראל לבריטניה. בניסיון להרגיע את הרוחות, התקשר אתמול שר החוץ הבריטי, דיוויד מיליבנד, ללבני ולעמיתו אביגדור ליברמן, התנצל והבטיח לפעול מיד לשינוי תופעת הוצאת צווי המעצר נגד בכירים ישראלים בארצו.

בתגובה להוצאת צו המעצר נגד לבני, נקטה אתמול ישראל בפעולה דיפלומטית אגרסיבית. שגריר בריטניה בישראל, טום פיליפס, זומן לשיחת נזיפה במשרד החוץ ובמקביל זכה לשיחת טלפון זועמת מהיועץ לביטחון לאומי עוזי ארד. בלונדון נפגש שגריר ישראל, רון פרושאור, עם שר החוץ מיליבנד ודרש ממנו לפעול מיד לשינוי החקיקה, שמתירה הגשת כתבי אישום נגד בכירים ישראלים.

פיליפס, שנפגש עם סמנכ"ל אירופה במשרד החוץ, נאור גילאון, זכה ממנו ל"מקלחת צוננת" והועבר לו המסר כי ישראל דורשת פתרון חד-משמעי לתופעת כתבי האישום וצווי המעצר נגד בכירים ישראלים. "אם לא יהיה פתרון מכובד לעניין לא יבקרו בכירים ישראלים בבריטניה", אמר גילאון. היועץ לביטחון לאומי, עוזי ארד, התקשר לשגריר הבריטי והביע בפניו מחאה חריפה. "זהו מהלך בלתי מוסרי שמטרתו לפגוע בזכותה של ישראל להגנה עצמית", אמר.

במקביל, פרסמה לשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו הודעה מיוחדת. "לא נסכים למצב שבו אהוד אולמרט, אהוד ברק וציפי לבני יזומנו לספסל הנאשמים", הדגיש נתניהו. "אנו דוחים על הסף את האבסורד הזה שמתרחש בבריטניה".

הבריטים הובכו מעצם פרשת צו המעצר ומהתגובה הישראלית החריפה, ושר החוץ הבריטי מיהר להיענות לבקשתו של פרושאור להיפגש עמו. בשיחה הקשה בין השניים, שנמשכה שעה, מחציתה בארבע עיניים, ניסה מיליבנד להתגונן וכינה את הוצאת צו המעצר "בלתי נסבלת". הוא ציין כי שוחח עם ראש הממשלה גורדון בראון ועם שר המשפטים ג'ק סטרו בניסיון למצוא פתרון דחוף לבעיה.

פרושאור הטיח במיליבנד דברים קשים. "הגיע הזמן שתפעלו ותראו שאתם עושים משהו בעניין הזה", אמר למיליבנד. "היתה כאן קריסה כוללת של המערכת הבריטית בסוגיה של צו המעצר. אף אחד לא ידע מה קורה, מי הגיש את התביעה, מתי ועל מה". מיליבנד הנבוך הקשיב לדברים ואמר "נכון. גם אנחנו הופתענו מצו המעצר".

לאחר מכן התקשר מיליבנד לשר החוץ ליברמן וללבני והתנצל. מיליבנד הביע דאגה מהמצב ואמר כי צו המעצר אינו מקובל עליו וגם לא על חברי הקבינט האחרים בממשלתו. "צריך למצוא פתרונות כדי שמצב זה לא יחזור על עצמו", אמר לליברמן, "אני מייחס חשיבות ליחסים בין ישראל לבריטניה ויש להמשיך בדיאלוג".

בשיחה עם לבני הביע מיליבנד זעזוע מצו המעצר נגדה. "זה לא עניין אישי, אלא עניין של מדינת ישראל כולה והיכולת להמשיך ולפעול כנגד איומים משותפים", אמרה לבני למיליבנד. "הזמן שעובר ללא פתרון ראוי מנוצל לרעה".

לבני, שנאמה אתמול בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב, מיעטה להתייחס לפרשה. "המבצע בעזה היה מבצע נכון והוא השיג את מטרתו. כן שיפוט, לא שיפוט, כן צווי מעצר, לא צווי מעצר, מבחינתי הייתי חוזרת על ההחלטות האלה אחת לאחת", אמרה.

בבריטניה כל אזרח רשאי לבקש צו מעצר

הוצאת צו המעצר נגד יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, העלתה שוב לסדר היום את נושא הגשת התביעות והוצאת צווי המעצר נגד בכירים ישראלים, במיוחד על רקע מעורבות לכאורה בביצוע פשעי מלחמה בגדה המערבית וברצועת עזה.

החוק הבריטי מתיר לגורמים פרטיים להגיש תלונות לבתי משפט בבקשה להוצאת צווי מעצר, במסגרת סמכות השיפוט האוניברסלית של בתי המשפט בבריטניה. סמכות שיפוט זו נכנסה לבתי המשפט בבריטניה ובכמה מדינות נוספות באירופה אחרי מלחמת העולם השנייה, במסגרת המצוד אחר פושעי מלחמה נאצים. משמעות סמכות זו הינה שבית משפט בבריטניה, אפילו מהערכאה הנמוכה ביותר, רשאי להוציא צו מעצר ולדון בתיקים של פשעים לכאורה, שבוצעו מחוץ לשטח בריטניה בכל מקום בעולם, במידה שהם עוסקים בביצוע פשעי מלחמה או בפשעים נגד האנושות.

ישראל פועלת מול מדינות רבות באירופה בסוגיית סמכות השיפוט האוניברסלית, שהופעלה בכמה מקרים בשנים האחרונות - בבלגיה נגד ראש הממשלה לשעבר שרון, בבריטניה נגד שורה של בכירים ישראלים ובספרד נגד כמה בכירים שהיו מעורבים בחיסול ראש הזרוע הצבאית של החמאס, סלאח שחאדה. במקרה הספרדי הצליחה ישראל לשכנע את ממשלת ספרד לפעול כדי לשנות את החוק. לפי החוק החדש ניתן יהיה להגיש כתבי אישום רק אם מדובר בקורבנות בעלי אזרחות ספרדית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ