אהוד אולמרט הציע לפלסטינים להרחיב את רצועת עזה בתמורה לסיפוחם של גושי ההתנחלויות

"הארץ" חושף לראשונה את מפת הגבול העתידי שהציג ראש הממשלה לשעבר לאבו מאזן; על פי ההצעה, יסופחו למדינה הפלסטינית גם שטחים בעמק בית שאן, הרי ירושלים, מדבר יהודה ואזור לכיש

אלוף בן
אלוף בן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אלוף בן
אלוף בן
לחצו כאן למפת הסדר השלום של אולמרט

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, הציע להעביר לפלסטינים את שדות הקיבוצים והמושבים בעוטף עזה וחלק גדול משמורת הטבע במדבר יהודה, בתמורה לסיפוח גושי ההתנחלויות בגדה המערבית לישראל. לפי "מפת אולמרט", המתפרסמת כאן לראשונה (המפה המלאה בעמוד 2), הגבול העתידי בין ישראל לעזה יעבור בצמוד לקיבוצים ולמושבים כמו בארי, כיסופים וניר עוז, ששדותיהם יימסרו למדינה הפלסטינית. אולמרט הציע להעביר לפלסטין העתידית גם שטחים בעמק בית שאן, ליד קיבוץ טירת צבי, בהרי ירושלים ליד נטף ומבוא ביתר, באזורי לכיש ויער יתיר - ובסך הכל 327.1 קמ"ר מהצד הישראלי של הקו הירוק.

אולמרט הציג לנשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), את מפת הגבול העתידי בין ישראל לפלסטין בספטמבר 2008. עבאס לא הגיב והמשא ומתן הופסק. עבאס אמר שלשום בראיון ל"הארץ", כי אולמרט הציג לו כמה טיוטות של המפה. הנוסח המתפרסם היום ב"הארץ" עובד מפי מקורות, שקיבלו דיווחים מפורטים על הצעות אולמרט לעבאס.

אולמרט רצה לספח לישראל 6.3% משטחי הגדה המערבית, שבהם מתגוררים 75% מהמתנחלים, ולפנות עשרות התנחלויות מבקעת הירדן, גב ההר ואזור חברון. בתמורה לסיפוח מעלה אדומים, גוש עציון, אריאל, בית אריה והתנחלויות "עוטף ירושלים", הציע אולמרט לעבאס שטח חלופי, השווה ל-5.8% משטח הגדה המערבית, ו"מעבר בטוח" בין חברון לעזה על גבי כביש שיישאר בריבונות ישראלית, אך לא תהיה בו נוכחות של ישראלים.

אולמרט הטיל על אל"מ (מיל') דני תרזה, שהיה המתכנן הראשי של גדר ההפרדה, לשרטט את מפת הסדר הקבע שהציג לעבאס. הצעת אולמרט לסיפוח גושי ההתנחלויות לישראל חופפת במידה רבה לתוואי הגדר. בהצעתו לחילופי שטחים, דחה אולמרט הצעות שהועלו בעבר למסור לפלסטינים את אזור הגבעות במזרח לכיש, והחליט להקים בו יישובים חדשים למפוני גוש קטיף. בדרום העדיף אולמרט להעביר לפלסטינים שטחים חקלאיים ולא את חולות חלוצה.

מימוש תוכנית אולמרט מחייב לפנות עשרות אלפי מתנחלים, ולפרק סמלים של מפעל ההתנחלות בגדה - כמו עפרה, בית אל, אלון מורה, קרית ארבע והיישוב היהודי בחברון. אולמרט הגיע להבנה בעל-פה עם ממשל בוש, שישראל תקבל סיוע אמריקאי לפיתוח הנגב והגליל, כדי לקלוט שם חלק ממפוני הגדה המערבית. חלק אחר מהמפונים אמור היה לעבור לדירות חדשות בגושי ההתנחלויות שיסופחו לישראל.

ממשרדו של אולמרט נמסר בתגובה: "ראש הממשלה לשעבר הציג ב-16 בספטמבר 2008 בפני נשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, מפה שהוכנה על בסיס עשרות השיחות שניהלו השניים, במסגרת המשא ומתן האינטנסיבי שנערך אחרי ועידת אנאפוליס. המפה שהוצגה נועדה לפתור את בעיית הגבולות שבין ישראל והמדינה הפלסטינית העתידית. העברת המפה לידי אבו מאזן הותנתה בחתימה על הסדר כולל וסופי עם הפלסטינים, וזאת על מנת שלא תשמש כ"נקודת פתיחה" במשא ומתן עתידי שיבקשו הפלסטינים לנהל. בסופו של דבר, משאבו מאזן לא הביע הסכמה לחתום על הסדר סופי ומלא, לא הועברה המפה לידיו".

עוד נמסר ממשרדו של אולמרט בתגובה לפניית "הארץ" כי "מטבע הדברים, ומשיקולים של אחריות לאומית, לא נוכל להתייחס לתוכן אותה מפה ולפרטי ההצעה. עם זאת נדגיש, כי בפרטים המופיעים בשאלתך ישנם אי דיוקים לא מועטים, שאינם עומדים בקנה אחד עם המפה שהוצגה בסופו של דבר".

אולמרט מציע היום שהמפה שלו תהיה בסיס לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים. בשיחותיו עם נתניהו ועם מדינאים זרים, אמר אולמרט שהקהילה הבינלאומית צריכה לדרוש מעבאס תשובה פורמלית להצעה שהוצגה לו, ולהתקדם משם בשיחות. אולמרט לא הציג את המפה המפורטת לנתניהו.

שאול אריאלי, איש "המועצה לשלום ולביטחון" שגיבש את מפת ההסדר של "יוזמת ז'נבה", מתח ביקורת על הצעת אולמרט המתפרסמת כאן. לדבריו, פוטנציאל חילופי השטחים בצד הישראלי מאוד מוגבל ואינו עולה באופן ריאלי על 3%-4% משטח הגדה. "ההצעה הישראלית המציעה חצי מהתמורה ברמת ערד ובמדבר יהודה הצחיחים אינה קבילה על הפלסטינים", אמר אריאלי ל"הארץ". "ההצעה מעידה כי אולמרט וציפי לבני לא הפנימו את הבסיס הבינלאומי הלגיטימי לקביעת הגבול ואת מרחב ההסכמה האפשרי - גבולות 1967 כבסיס, וחילופי שטחים בהיקף של עד 4% וביחס שטחים של 1:1".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ