למנהל האזרחי אין זמן להרוס את האצטדיון באל-בירה

בעקבות הקפאת הבנייה בהתנחלויות

עמירה הס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמירה הס

המנהל האזרחי אינו פנוי להרוס את האצטדיון באל-בירה, משום שהוא עסוק באכיפת החלטת הממשלה להקפיא את הבנייה בהתנחלויות. כך עולה מתשובת המדינה להתנחלות פסגות ועמותת "רגבים", שעתרו לבג"ץ בתחילת נובמבר בתביעה לפעול להריסת אצטדיון הכדורגל שבנייתו כמעט והושלמה, ועוד שלושה בתים שכנים.

פרקליטות המדינה השיבה בשבוע שעבר לבג"ץ כי הוצא לאצטדיון צו הריסה, אך אין מקום לבצעו משום ש"מערכת הביטחון עוסקת במימוש ההחלטה שעניינה הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון. המאמץ הנדרש למילוי משימה זו מחייב תגבור הכוחות הנוגעים בדבר וריכוז מאמץ לאכיפת הוראות הצו. כמו כן, מחייב מצב חדש זה דחייה של משימות אכיפה אחרות".

הפרקליטות מצטטת תשובה זהה שנתנה ב-2 בדצמבר, מדוע אינה פועלת למימוש צו הריסה של מאחז לא מורשה, "נתיב האבות" הבנוי מדרום מערב לבית לחם, על אדמת הכפר אל-חאדר. את העתירה הגיש תושב פלסטיני באמצעות עו"ד מיכאל ספרד. ביולי כבר דרש בג"ץ מהמדינה להגיש "בתוך 90 יום" מסגרת זמנים ברורה לביצוע הצו. לפי הפרקליטות, "הדרג המדיני בודק בימים אלו איך תשפיע הקפאת הבנייה על מימוש צווי הריסה קודמים".

האצטדיון של אל-בירה נבנה על אדמת העירייה, והוא ממומן גם על ידי גרמניה, צרפת ופיפ"א - התאחדות הכדורגל הבינלאומית. הוא נמצא בתוך גבולות העיר, אך בשטח שהוגדר כ"סי" (בסמכות תכנונית ישראלית). המנהל האזרחי ורשויות הצבא ידעו על בניית האצטדיון, ואף היו מעורבים במתן אישורי כניסה לקבלן ישראלי ולחומר גלם למשטח הדשא. פסגות ו"רגבים" הפעילו על הרשויות לחץ במשך כמה חודשים, שיפסיקו את הבנייה. לטענתם, מדובר בבנייה בלתי חוקית וביצירת מצב מסוכן להתנחלות מצד המוני אוהדי כדורגל שעלולים ליידות אבנים לכיוונה. ההתנחלות בנויה על פסגה שחולשת על אתר האצטדיון. ערב הפנייה לבג"ץ, המנהל חילק לפועלים ולעירייה צווי הפסקת עבודה סופיים.

לגבי שלושת הבתים עונה הפרקליטות שלא ברור לאילו בניינים בדיוק התכוונו העותרים, שמבקשים את הריסתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ