ראש הסי-איי-אי: השמדנו את הכור הגרעיני בסוריה בסיוע מדינה נוספת

הגנרל האמריקאי היידן לא ציין אם התכוון בדבריו לישראל

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שירות ""

ואשינגטון (רויטרס). השמדת מתקן שנחשד ככור גרעיני בסוריה בספטמבר 2007 היתה תוצאה של שיתוף פעולה מודיעיני עם "שותפה זרה" - כך אמר אתמול (רביעי) ראש הסי-איי-אי, הגנרל מייקל היידן. בכיר במודיעין האמריקאי נמנע מלפרט מי השותפה שהיידן התייחס אליה או לומר אם מדובר בישראל.

הכור באתר המדברי אל-קיבאר נהרס ב-6 בספטמבר 2007 בתקיפה אווירית, שלדברי בכירים במודיעין האמריקאי בוצעה על ידי ישראל וביוזמתה. על פי החשד, סוריה ניסתה לפתח נשק גרעיני בסיוע צפון קוריאה. "השותפות הזרות שלנו (...) מילאו תפקיד מכריע בתוצאה הסופית", אמר היידן בנאום בפני "המועצה לענייני העולם" של לוס אנג'לס.

ישראל מעולם לא דיווחה על התקיפה ולא אישרה רשמית שהתקיפה בוצעה, וכמה בכירים ישראלים הביעו בשיחות פרטיות חששות מחשיפת פרטים על התקיפה על ידי ארצות הברית. "בשנה שעברה עלה בידנו לפגוע בסוד גדול, פרויקט שהיה עלול לספק לסוריה פלוטוניום לנשק גרעיני", אמר היידן.

היידן אמר כי המודיעין האמריקאי זיהה שמדובר במתקן חשוד, אך דו"ח של "שותפה זרה" זיהה לראשונה את המתקן ככור הדומה למתקן גרעיני בצפון קוריאה. "כאשר חוברו צינורות של מערכת קירור מסיווית לנהר הפרת באביב 2007, נותרו רק ספקות מעטים שמדובר בכור גרעיני", אמר היידן. "ידענו גם שזה היה (כור) צפון קוריאני, לנוכח מספר ומגוון דו"חות המודיעין על קשרים בתחום הגרעין בין פיונגיאנג לדמשק".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ