נדב שרגאי
נדב שרגאי

אחרי שורה ארוכה של דיונים שנערכו במועצת יש"ע בחודשים האחרונים, הוחלט על מהפך בגישה ההסברתית של הארגון. לא עוד הסברים על "המותניים הצרות של ישראל" ו"איום הטילים על תל אביב" - מעתה יציבו המתנחלים את המורשת היהודית כטיעון המרכזי בדרישתם להמשיך וליישב את יהודה ושומרון.

לשם כך הקימה מועצת יש"ע לצידה מנהלת הסברה עצמאית שבראשה עומד יקיר שגב, ממובילי מחאת המילואימניקים. שגב, החילוני, אינו מתנחל, ואולי דווקא בשל כך הוטלה עליו המשימה לעמוד בראש המהלך ההסברתי, במטרה להביא לשינוי תודעתי בדעת הקהל היהודית.

שגב ביחד עם יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, הסבירו אתמול (חמישי) במסיבת עיתונאים שכינסו בירושלים, שהמסר המעודכן הוא מעתה: "יהודה ושומרון עבורנו, הם קודם כל מוקד ההוויה הישראלית, ולא מוקד הבעיה הפלשתינאית". השניים הסבירו כי "איננו מתעלמים מקיומה של הבעיה הפלשתינאית, אך מן הראוי שבסולם העדיפויות הישראלי היא תוחזר למקומה הטבעי, ולא תהווה את החלק הארי בדיון".

"למשימה זאת", הוסיפו, "'גוייסו' רבים מהסלבריטאים של ההיסטוריה היהודית: יהודה המכבי, יעקב אבינו ורות המואבייה הם רק חלק מהדמויות ההיסטוריות שסיפור חייהם התרחש ביהודה ושומרון".

שגב מסביר שהסכים לעמוד בראש מנהלת ההסברה מתוך ראייה לאומית-היסטורית-תרבותית רחבה, ולאו-דווקא מתוך אמונה דתית. "קשה להתכחש לעובדה כי ציונות עושים היום בעיקר בעלי ובעפרה. הפנייה אלי היא הושטת יד לציבור החילוני, שנמנע עד כה ברובו מלהתגייס למאבק בעד ארץ ישראל".

"מבחינתי", המשיך שגב, "לגיטימי לאמץ ולתמוך בגישות פוליטיות שונות, אבל קודם כל עלינו להתחבר לשורשים שלנו, להפסיק להתנצל ולהסכים לפחות על הערך ההיסטורי של המקומות הללו. אני מאמין כי הציבור הישראלי הרבה יותר מחובר לשורשיו היהודיים מאשר בעבר והרבה יותר פתוח לעמדות ערכיות ממה שנדמה. דווקא על רקע אובדן האמון במנהיגות חשוב להציג תפיסת עולם ערכית, מבלי להתנצל: יהודה ושומרון הם חלק מהסיפור של כל יהודי, הם שלנו בזכות".

המנהלת תעסוק בכמה תחומים, וביניהם: מסעות פרסום; אתר תוכן ומידע; הסברה ממוקדת קהלים; והשתתפות בפאנלים ובדיונים. מעבר למסע הפרסומי מבקשים במנהלת החדשה לחבר את הציבור הישראלי לשטח דרך הרגליים - כבר בסוכות הקרוב תציע מנהלת ההסברה החדשה לציבור שורה ארוכה של סיורים בעקבות התנ"ך, במקומות היסטוריים.

בין היתר מכינים במנהלת ההסברה החדשה תוכניות ליצירת עוגנים תיירותיים בשטח כדוגמת תל שילה - המקום בו שכן המשכן וארון הברית. לסיכום, מציין שגב ש"אין סיבה שבעוד חמש או שבע שנים לא יגיעו לתל שילה מבקרים באותה כמות כפי שמגיעים לעיר דוד".

עוד בנושא:

האלוף שמני: עלייה דרמטית באלימות המתנחלים

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ