ברקת: אקים שכונה יהודית במזרח י-ם

המועמד החילוני לראשות העיר תומך ביוזמה של ארגוני ימין להקים שכונת סטודנטים בכפר ענתא. השכונה אמורה ליצור רצף התיישבות מי-ם למעלה אדומים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ניר ברקת, המועמד החילוני המוביל לראשות העיר ירושלים, תומך ביוזמה של ארגוני ימין להקמת שכונה יהודית שנויה במחלוקת בכפר ענתא במזרח ירושלים, למרגלות הגבעה הצרפתית. ברקת, שסייר במקום ביום שישי, אמר כי "בענתא תקום שכונה יהודית חדשה, שתהיה פתרון למצוקת הדיור לסטודנטים ולשכבה הצעירה". שכונה כזאת תהיה בבחינת שינוי משמעותי של המדיניות הנהוגה היום ביחס לבנייה יהודית במזרח ירושלים.

בקמפיין לראשות העיר ברקת עשה בחודשים האחרונים תפנית פוליטית חדה ימינה, ופירסם הצהרות נגד "חלוקת ירושלים". ברקת, הזוכה לתמיכתן של מפלגות העבודה וישראל ביתנו, מתחרה עם המועמד החרדי, מאיר פרוש, על קולות הבוחרים הדתיים לאומיים.

השכונה, הידועה בשם "שער המזרח", אמורה ליצור רצף התיישבותי יהודי בין ירושלים למעלה אדומים, ולמנוע רצף פלשתיני דומה בין רמאללה לבית לחם. את הקמת השכונה, המתוכננת להיות המזרחית ביותר שתוקם על ידי יהודים בירושלים, מקדמים פעילי ימין ובראשם עמותת אלע"ד, הפועלת להתיישבות יהודים במזרח העיר.

לפני כשנתיים הודיע מהנדס העיר ירושלים לשעבר, אורי שטרית, שהעירייה ירושלים אינה יכולה לקדם את הבנייה ליהודים במתחם "שער המזרח". שטרית טען אז שהאדמות הציבוריות באזור אינן מספיקות, ויהיה צורך בהפקעת קרקעות רבות של פלשתינאים כדי להרחיב את הבנייה. לדבריו, "אני לא מאמין, שבמצב הגיאו-פוליטי הקיים, אפשר היום לבצע הפקעות כאלה."

במתחם השנוי במחלוקת יש, בין היתר, אדמות בבעלות יהודית ובבעלות המדינה, כ-200 דונם למרגלות הגבעה הצרפתית. הסיור ביום שישי נעשה עם אריה קינג, מיוזמי השכונה, ועם דוד בארי, מנהל עמותת אלע"ד.

קינג, שמייצג את בעלי הקרקעות היהודים, אמר ש"מדובר בהצהרה רבת משמעות של מועמד בכיר לראשות העיר". לדבריו, בדיקה ראשונית שנעשה מטעמם בעלי הקרקעות העלתה כי ניתן לבנות בשער המזרח כ-2,000 יחידות דיור.

מקורבי המועמד אמרו ל"הארץ", כי "אלו דעותיו של ברקת, ולכן לא מדובר בהצהרות מפתיעות". לדברי המקורבים, תושבי מחנה הפליטים שועפאט הסמוך עמם נפגש ברקת בסיור לא הביעו התנגדות להקמת השכונה היהודית החדשה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ