מחקר: "בצלם" מפרסם מידע שגוי ומשמיט פרטים חיוניים

מאמר שמפרסם היום "המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה", מותח ביקורת חריפה על אמינות נתוני הארגון, שנתוניו על הלחימה בשטחים מתקבלים כ"תורה מסיני" בקהילה הבינלאומית

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

הסיבות רבות ומגוונות. הירידה בעניין התקשורתי לנוכח התמשכות הלחימה בשטחים, השחיקה והעייפות של העיתונאים המסקרים והאיסור שהטיל צה"ל לפני כשנתיים על כניסת כתבים ישראלים לרצועת עזה. לכל אלה יש תוצאה מובהקת: כשכלי התקשורת בישראל מסקרים תקריות שבהן נהרגים פלשתינאים, הדיווח הוא בדרך כלל עניין של "גרסה מול גרסה". אם לא אירעה דרמה יוצאת דופן, תסתפק התקשורת בגרסה הרשמית הישראלית, שתטען בדרך כלל שההרוגים הם מחבלים, ולעומתה הגרסה הפלשתינית, שלא פעם תטען כי מדובר באזרחים חפים מפשע.

לתוך הוואקום שנוצר "במלחמת הגרסאות" נכנסים "מתווכי אינפורמציה": עיתונאים פלשתינאים וארגוני שמאל וזכויות אדם, שהבולט והמיומן שבהם הוא ארגון "בצלם". "בצלם" לא רק מספק עדויות מפורטות של עדי ראייה פלשתינאים (ולאחרונה גם צילומי וידאו, בעיקר של אלימות מתנחלים) אלא גם מפיץ דו"חות סטטיסטיים של מספר ההרוגים הפלשתינאים ומונה מי מהם היו מעורבים בלחימה. הסיכומים השנתיים של "בצלם" מתפרסמים בקביעות בעיתונות הישראלית. אבל חשוב מכך הם מתקבלים כתורה מסיני כמעט על-ידי התקשורת הבינלאומית והאו"ם.

מאמר שמפרסם היום "המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה", בניהולו של ד"ר דורי גולד, מותח ביקורת חריפה על אמינות נתוני "בצלם". מחבר המאמר יהונתן דחוח-הלוי, סא"ל (מיל') ששירת באמ"ן, טוען שבדיקה יסודית של דו"חות "בצלם" חושפת "ליקויים רבים בעבודת איסוף המידע, השמטת פרטי מידע חיוניים, אי הכללת מידע רלוונטי, הטיה ומידע שגוי".

אולם, הוא כותב, בהעדר נתונים מפורטים שמפרסמת ישראל, "הבלעדיות הופכת למהימנות. כאשר ישראל הרשמית אינה מממשת את זכותה להתגונן מול יריביה ומבקריה היא מעניקה להם את הזכות לקבוע את 'האמת ההיסטורית' גם אם זו אינה נכונה או מטה את הנתונים באופן מגמתי".

אין לטעות בזיהוי האידיאולוגי של דחוח-הלוי. אף שאינו חבר במפלגה כלשהי, הוא כותב בקביעות באתרים המזוהים עם הימין. ב-2001, בעודו באמ"ן, חיבר מסמך שבו האשים את ערפאת ובכירי הרשות שיזמו במכוון את האינתיפאדה השנייה ומעולם לא התכוונו להגיע לפשרה אמיתית עם הציונות. שאול מופז העניק לו את "פרס הרמטכ"ל לכתיבה בענייני צבא וביטחון". באחרונה, לצד חקר האיסאלם הקיצוני, עסק באינטנסיוויות בניתוח מהומות הגדר בבילעין ונעלין. ועם זאת, דחוח-הלוי הוא חוקר שיטתי ויסודי של הצד הפלשתיני וראוי לשים לב לטענותיו באשר לטיב המידע שמספק "בצלם".

ב-2007 מנה "בצלם" 373 הרוגים פלשתינאים. ספירת השמות, לפי דחוח-הלוי, מעלה שמופיעים שם 380 הרוגים. אלה מחולקים לקטגוריות (195 השתתפו בלחימה, 119 לא השתתפו בלחימה ו-66 ללא קטגוריה. כלומר, לפחות 31.3% מההרוגים הם אזרחים לא מעורבים). דחוח-לוי, שבדק דיווחים בעיתונות הפלשתינית, אתרים של הרשות, עיריות ומועצות וכן הודעות על שיוך ארגוני מצד ארגוני הטרור, מגיע למסקנות אחרות לגמרי.

לטענתו, הגדרת "בצלם" ל"השתתפות בלחימה" מחמירה מדי. היא לא כוללת פעילי טרור שלא נמצאו בקו החזית הראשון, שחוסלו מהאוויר בנסיעה, שהובילו תחמושת או שירתו במנגנוני הביטחון. כך, על שישה פעילי הארגון הקיצוני "צבא האיסלאם", דווח שהם "תושבי עזה, שנהרגו בעת שנסעו ברכב במרכז העיר".

הניתוח של דחוח-הלוי מציג נתונים שונים בתכלית: לדבריו, מבין 119 הפלשתינאים, שלטענת "בצלם" לא השתתפו בלחימה, 55 היו פעילי טרור (ואחד פעיל במנגנון הביטחון הלאומי של הרשות), 60 היו אזרחים לא מעורבים ושלושה כלל לא נהרגו בפעילות ישראלית. מתוך 66 "חסרי הקטגוריה" הוא מצא 60 פעילי טרור ושישה אזרחים. הסיכום שלו: 66 אזרחים הרוגים (17.5% ולא 31.3%). דחוח-לוי מפנה אצבע מאשימה גם כלפי מערכת הביטחון וההסברה הישראלית, שאינם אוספים ומפרסמים באופן שיטתי נתונים על הלחימה ואינם קוראים תיגר על נתוני "בצלם".

בתגובה לדברים נמסר מ"בצלם" כי פרסומיו מתבססים על "תחקירי שטח והצלבה עם מקורות שונים, בהם הודעות צה"ל. נכונות בצלם לפקפק בגרסת הצבא הביאה לחשיפת פרשיות הרג, עינויים והתעללות. בצלם מבהיר שהכללת פלשתינאי ברשימת ההרוגים אינה ראיה לחפותו או אשמתו. הדרך היחידה לברר את הסוגייה היא חקירה עצמאית ואפקטיווית. בצלם חשוף לביקורת קפדנית והוא מברך עליה. במקרים הנדירים שבהם התגלו טעויות, הן תוקנו מיד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ