רשמו לפניכם: דצמבר 2009, איראן גרעינית

ברק אובמה מוזמן להמשיך ולהביך את ראשי קהילת המודיעין האמריקאית ככל שיחפוץ, אבל גם אם יחליף את כולם, הוא לא יוכל להתחמק משתי עובדות ברורות: איראן ממשיכה להתקדם בקצב מסחרר בדרכה לנשק גרעיני, וישראל לא תשלים עם כך. הדד-ליין לפעולה, מכל מקום, הוא הסתיו הבא

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

רוברט סטיבנס, יו"ר מועצת המנהלים של תאגיד הביטחון, התעופה והטכנולוגיה לוקהיד מרטין, ביקר בימים האחרונים בישראל ושוחח עם שר הביטחון, אהוד ברק, ועם בכירים אחרים. מערכת הביטחון היא מהלקוחות (ובמידה פחותה גם מהספקיות) החשובות של לוקהיד מרטין, יצרנית מטוס הקרב אף-16 ובקרוב גם יורשו, אף-35. אף שסטיבנס שהה כאן בטרם התחוורו קווי המתאר של הרכב הממשל בראשות ברק אובמה, מדיניותו ותקציביו, התיק הישראלי אינו מדאיג את תעשייני הנשק האמריקאים. מה שהיה הוא שיהיה. הממשל והקונגרס לא יעזו לפגוע בסיוע הביטחוני, ולא מאהבת ישראל. הם יחששו מסגירת קווי ייצור של מטוסים בסנט לואיס ובפורט וורת, בעקבות המכוניות שבדטרויט, ומהעצמת האבטלה בתקופת מיתון.

גם המתחרים של לוקהיד מרטין בתאגיד בואינג מרוצים. הם עומדים למכור לחיל האוויר הישראלי עוד ארבעה מסוקי "שרף", אפאצ'י-לונגבאו, מהדגם המשוכלל והיקר הפועל בבסיס רמון, העתיד למלא תפקיד חשוב של שותף בלחימת כוחות הקרקע בעזה. בבואינג מייצרים גם את החימוש החדיש שאספקתו לישראל אושרה, פצצות אס-די-בי. אלה פצצות יותר קטנות, יותר קלות, יותר זולות, יותר ממוקדות במטרה בלי לגרום נזק סביבתי. הן גם חודרות ביצורי בטון ופלדה בעובי של מטר. זה מסר לאחמד ג'עברי בעזה, לחסן נסראללה בביירות ולמפעילו האיראני של נסראללה הגנרל קאסם סולימאני, מפקד כוח אל-קודס של משמרות המהפיכה.

מאז ההתנקשות בעימאד מורנייה, בפברואר השנה, מלאה העיתונות המערבית בדיוקנאות של סולימאני, המתואר כדמות המרכזית בהפעלת טרור בלבנון, בעיראק, בשטחים הפלשתיניים ובמערב אפגניסטאן לצד מנהיג המשטר הדתי באיראן, האייתוללה עלי חמינאי. אגדה הממוחזרת תכופות עוסקת בהידברות העקיפה בין סולימאני לגנרל דייוויד פטראוס, שהיה מפקד הכוחות האמריקאיים בעיראק. סופר שסולימאני השתמש במנהיג הכורדי ג'לאל טלבאני להעביר שדרים לפטראוס; בעצם, כדי למסד הבנות לפעילות צבאית הדדית.

כשהודיע הפנטגון על מכירת פצצות האס-די-בי לישראל, לפני כחודשיים, עטף את הדיווח לקונגרס בצרור הודעות על מכירת נשק למזרח התיכון. למצרים, לירדן, לסעודיה ולמדינות נוספות במפרץ הפרסי אושר לקנות שפע של טילים, מטוסים וכלי משחית אחרים. גם לעיראק החדשה, החופשית, יהיה מקום של כבוד ברשימה זו, אף שלאחר חמש שנות כיבוש אמריקאי נכשלה ואשינגטון בעניין פשוט למדי - ביטול מצב המלחמה השורר בין עיראק לבין ישראל עוד מ-1948. אין המחשה טובה מזו לקושי של ארצות הברית לדרבן שליטים באזור להתגבר על פחדיהם.

פצצת זמן גרעינית

כל החוטים הללו כרוכים עכשיו בפקעת אחת: איראן. החתירה האיראנית לנשק גרעיני מעניקה לבעיה המורכבת ממד של פצצת זמן. בשנים האחרונות הושמעו שוב ושוב אזעקות שגרמו לעצירת השעון; אלה לא היו אזעקות שווא. מאבקים פנימיים בממשל של ג'ורג' בוש בלמו את התאוצה לעבר מבצע צבאי. בישראל גאתה ההתלבטות, אך לא הבשילה לכדי הכרעה. אלא שהמציאות הפוליטית השתנתה יותר מהמציאות הצבאית-הטכנולוגית וייסורי ההחלטה לא התפוגגו - הם רק הועברו למאיישים חדשים של אותם תפקידים. יותר מכל, ברק אובמה ומי שיעמוד בראש ממשלת ישראל, ולצדם השרים והדרגים המקצועיים במודיעין, בחיל האוויר ובמערכים צבאיים שונים.

אובמה הביע לפני שבוע אי אמון פומבי במודיעין האמריקאי, כשסירב להתפעל מאיכות התדריך שקיבל ממומחי הסי-איי-אי. בעוד חודשיים, גם אם יחליף את המומחים ואת מנהליהם, ייאלץ אובמה להתמודד עם שתי עובדות ניצחות: איראן ממשיכה להתקדם בדרכה לנשק גרעיני, וישראל לא תשלים עם כך. אמנם יהיו שיפקפקו באוזניו אם הדין כבר נחרץ - אולי האיראנים יתמהמהו ויתחרטו, אולי תגבר בישראל דעתם של מי שסבורים שמבצע לשיבוש ההתגרענות האיראנית אינו נחוץ, או שאינו אפשרי, או שאינו כדאי. להשומע ינעם, אבל למפקד העליון לא נשמרת הזכות להתרפק על חלום עם סוף טוב. אובמה יהיה מוכרח להניח שהתרחיש שעלול להתממש נמצא בקצה החמור של המגוון.

אין מדובר במעבר משלום למלחמה. איראן מנהלת באזור סדרה של מלחמות זעירות ולרוב חד צדדיות: היא דוקרת ואינה נדקרת. מכיוון שקורבנותיה נמנעים מפגיעה נגדית, גדל תיאבונם של סולימאני וחבריו; הם נוהגים כאילו הם חסינים מפני מה שאירע למורנייה. זאת הצלחה גדולה להרתעה האיראנית, שאינה זקוקה לשימוש באיומים רבים ותכופים מכיוון שיעדיה מבהילים את עצמם בטרור וברקטות.

עד להשבעת אובמה, צפויים לפחות שלושה מסמכי הערכת מצב האמורים להתייחס לסוגיה האיראנית, שמנפיקים מנגנוני הקבע בממשל: הערכת מודיעין לאומית, סקירת המצב הצבאי ("האיום" ולעומתו "המענה") במטות המשולבים ובחינה מחודשת של האסטרטגיה במזרח התיכון. פטראוס הכריז על ההערכה המחודשת בשימוע בסנאט לקראת מינויו למפקד פיקוד המרכז של הצבא האמריקאי (סנטקום). במרווח שבין מסמכים אלה לבין מצע הבחירות של אובמה תשתרע המדיניות האמריקאית המעודכנת: המגעים עם איראן יוגמשו, אך לא תהיה הרפיה של מכלול הלחצים להפסקת ההתגרענות הצבאית, המלחמה העקיפה נגד ישראל וארה"ב והפעילות הכוחנית להשגת עמדת בכורה במפרץ הפרסי וסביבו. יותר דיבור, אך לא יותר ויתור.

אובמה גם ייתקל במהרה בכלים השלובים של המדינאות העולמית. הבטחת הבחירות שלו לפינוי מהיר מעיראק תתמסמס בלוח זמנים מדורג, גם מפני שבסעודיה ובטורקיה היא כבר נתפשת כפזיזות מסוכנת. באיראן הוא מעדיף הידברות, במקום שני הגנה ורק כמוצא אחרון התקפה. אבל ההגנה מפני איראן מסבכת אותו בגזרת רוסיה, המתנגדת בקולניות גוברת להצבת טילי יירוט ומערכות המכ"ם שלהם בפולין ובצ'כיה.

באורח אופייני לזרמים אלה נסע השבוע שר החוץ האיראני לצפון קוריאה, בעוד ששר ההגנה האמריקאי יצא לאסטוניה כדי להציג חזית אחידה של נאט"ו מול רוסיה . שני הדוברים החשובים ביותר של הצבא האמריקאי בשאלת איראן הם פטראוס ויו"ר המטות בפנטגון, האדמירל מייקל מאלן. הם מייצגים את הרציפות בין הממשלים. כמעט כך גם עוזרו של מאלן, הגנרל פול סלווה, שביקר בישראל לפני שבוע כחבר בפמלייתה של שרת החוץ, קונדוליזה רייס, וכמשגיח ביטחוני מתוקף תהליך אנאפוליס.

בהרצאה שנשא בוועידה ביטחונית של לשכת עורכי הדין לאחר ניצחון אובמה, מיקם מאלן את איראן בלב-לבו של העיסוק הצבאי האמריקאי. המזרח התיכון, אמר מאלן, עומד בראש דאגותיו. שלושה רבעים מהכוח הצבאי האמריקאי הפנוי להובלה מושקעים בו ואיראן מערערת את היציבות האזורית, הן כממריצה של מרוץ חימוש גרעיני והן כנותנת חסות לארגוני טרור. פטראוס, בתשובותיו לוועדת הסנאט, התבטא בנוסח דומה. לערעור היציבות שני מובנים: דחיקת ישראל למבצע ועצבנות גוברת של סעודיה והשכנות האחרות. אלה עניינים נפרדים, היוצרים מכנה משותף בין החברות במועדון נפגעות איראן.

לא הנשיא קובע

עיראק 1991 היתה, לדעת אובמה, מופת למלחמה מוצלחת: בריתות מדיניות, אבידות מעטות, עלות כספית נמוכה (הוא מתעלם מתריסר שנים מתישות ועקרות של פעילות אווירית, שבאו לאחר הפסקת האש). במלחמה הראשונה ההיא חברו לברית האמריקאית לא רק סעודיה ומצרים, אלא גם סוריה. כיום מעריכים בצה"ל שמאותן סיבות עצמן - תחרות עם עיראק הגובלת בה - תשמור סוריה על בריתה עם איראן ותסרב לנתק את קשרי דמשק עם טהראן.

כדי להשתכנע - ולשכנע את הציבור והקונגרס - שהעימות עם איראן היה בלתי נמנע, יתנסה אובמה תחילה בדו שיח עם ההנהגה האיראנית. הצבא האמריקאי תומך בכך. פטראוס הציע "להושיט יד כדי לסייע לגורמים מתונים ומעשיים, העשויים להשפיע על הוויכוח הפנימי באיראן בעניין מדיניות החוץ והאינטרסים הביטחוניים ארוכי הטווח". אם הנשיא הקודם, מוחמד חאתמי, המתאים לתנאי המכרז של פטראוס, ישתתף בבחירות וינצח בהן את יורשו המתסיס מחמוד אחמדינג'אד, יסיר אובמה את התנאי המוקדם שהציב ממשל בוש להידברות, קרי, הפסקת העשרתו של האורניום. איראן תציג לעולם פרצוף נינוח וחסוד יותר, שאינו קורא עוד להשמדת ישראל; בה בעת תמשיך בעקביות להתקרב לפצצה, כי בטהראן לא הנשיא קובע, אלא חמינאי וכוהני האיסלאם ולצדם סולימאני ומשמרות המהפיכה.

כשדווייט אייזנהאואר העביר את הממשל לג'ון קנדי, הנשיא הצעיר והחדש התרשם עמוקות מהמלצת קודמו לפעול נגד מאמציה החשאיים של מדינה מזרח תיכונית, ישראל שמה, להשיג יכולת גרעיני. קנדי אכן פעל בנחישות נגד הכור בדימונה, ממש עד שנרצח, לפני 45 שנה חסר שבוע. הוא אימץ את עמדת אייזנהאואר גם בסוגיה אחרת (הסירוב להכיר בסין הקומוניסטית ולהעניק לה מושב במועצת הביטחון), לגופו של עניין וכדי שלא לספוג ממנו ביקורת פומבית. אובמה, שהוקיע את בוש כדי להיבחר, יחשיב מעתה מאוד את תמיכת בוש במהלכיו בתחום החוץ והביטחון.

הממשלה הבאה בטהראן תיכון ביוני 2009. עד לסוף השנה ייאמד החומר הגרעיני שבידי איראן, באיכות נשק, בכמות מספקת לפצצה גרעינית. סתיו 2009 יהיה, לפיכך, מועד ההכרעה בוואשינגטון ובירושלים: לפעול או לחדול. אם יש (באיראן, באירופה, באמריקה, בישראל) המשתעשעים באשליה שבחירת אובמה תהפוך על פניה את מדיניות בוש ותמנע שימוש בכוח צבאי לסיכול ההתגרענות האיראנית, הם עתידים להתבדות. נאומי אליליו של אובמה, הנשיאים אברהם לינקולן ופרנקלין רוזוולט, היו פסקול רהוט וקודר למלחמות חורמה, לא תחליף להן.

המיטב של אחמדינג'אד

"מלחמת לבנון השנייה (היא) תחילת הספירה לאחור לחורבן המשטר הציוני"

נאום בטהראן, יוני 2007

"מדינת ישראל תחדל מלהתקיים עם או בלי מעורבות איראן"

נאום בוועידה של האו"ם ברומא, יוני 2008

"ישראל היא חיידק שחיתות שיוסר בקרוב"

אתר האינטרנט הרשמי של נשיא איראן, אוגוסט 2008

"קומץ ציונים שקרנים שולטים בחלק ניכר מהמרכזים הכלכליים ובקבלת ההחלטות הפוליטיות (במערב)"

נאום במרכז האו"ם בניו יורק, ספטמבר 2008

המיטב של ישראל

"מדובר בפסיכופת מהסוג הגרוע ביותר. הוא מדבר כמו היטלר"

רה"מ אולמרט לעיתון הגרמני "בילד", אפריל 2006

"השנה היא 1938 ואיראן היא גרמניה"

יו"ר האופוזיציה נתניהו בלוס אנג'לס, נובמבר 2006

"אם איראן תמשיך בתוכנית שלה לפיתוח נשק גרעיני - נתקוף אותה"

שר התחבורה שאול מופז, יוני 2008

"מנהיג איראן הוא סכנה לעמו, לאזור ולעולם כולו"

הנשיא שמעון פרס במרכז האו"ם בניו יורק, ספטמבר 2008

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ