יוסי מלמן
יוסי מלמן

דו"ח חדש של מכון מחקר אמריקאי יוקרתי קורא לנשיא ארה"ב הנבחר, ברק אובמה, ללחוץ על ישראל להפסיק לייצר ולהפיק חומרים בקיעים (פלוטוניום ואורניום מועשר) בעבור נשק גרעיני.

המלצה זו מופיעה בדו"ח שחיבר המכון למדע וביטחון לאומי בוואשינגטון, בראשות דיוויד אולברייט, אחד המומחים הגדולים בעולם לנשק גרעיני ומניעת הפצתו. הדו"ח מתריע מפני הסכנה כי בתוך כעשור יוצף המזרח התיכון בחומרים בקיעים בכמויות גדולות ביותר, שניתן יהיה לפתח בעזרתם נשק גרעיני.

ההתרעה מתבססת על העובדה כי מדינות רבות במזרח התיכון כבר הודיעו על כוונתן להקים כורים גרעיניים, ביניהן: איחוד נסיכויות המפרץ, ירדן, מצרים וטורקיה. מדינות אלה חותרות להקים כורים גרעיניים להפקת חשמל,כחלופה לתלותן בנפט כמקור לאנרגיה.

עם זאת, על אף שמדינות רבות במזרח התיכון אינן מצהירות על כך, כוונתן היא גם לייצר בשטחן תשתית טכנולוגיה גרעינית, נוכח האפשרות המדאיגה שלאיראן תהיה יכולת גרעינית.

על פי הערכות החוקרים, בשנת 2020 עתידים לקום באזור כורים גרעיניים להפקת חשמל שיאפשרו למדינות השונות לצבור יותר מ-13 טונות של פלוטוניום. בהתחשב בעובדה ש-8 ק"ג מספיקים לייצור פצצת גרעין אחת, ישנה סכנה הולכת וגוברת שהמזרח התיכון יהפוך לחבית של חומר נפץ גרעיני בלתי ניתן לשליטה, שיצבור חומר בקיע המספיק ל-1,700 פצצות גרעין.

כדי לבלום את התהליך המדובר, מציע הדו"ח כי הממשל האמריקאי החדש ייזום מהלכים שיהפכו את המזרח התיכון לאזור חופשי מנשק גרעיני. משמעות המלצה זו היא בעצם להביא את ישראל להתפרק מנשקה הגרעיני, שעל פי פרסומים זרים ועל פי כל הנחות העבודה של כל ממשלות העולם, ישנו ברשותה.

על פי הדו"ח, כדי לשנות את מגמת ההתגרענות במזרח התיכון, על הממשל החדש בארה"ב לנקוט צעדים נועזים, שממשל בוש נמנע מהם בעבר. אחד הצעדים שהממשל נדרש לנקוט, על פי הדו"ח, הוא "מתן עדיפות גבוהה ביותר למאמץ לשכנע את ישראל להצטרף למשא ומתן העולמי על אמנה האוסרת על הפקת פלוטוניום ואורניום מועשר בדרגת העשרה גבוהה בעבור נשק גרעיני" - מדובר ברעיון לכונן אמנה להקפאת ייצור חומרים בקיעים (FMCT).

יסודות אמנה זו נידונו בתקופת ממשלו של ביל קלינטון, אך ממשלו של מחליפו, ג'ורג' בוש, דחה אותה ולא עשה כל מאמץ לקדמה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ