צה"ל מתעלם מהוראות בג"ץ בנוגע לחיסולים

מסמכים שהגיעו לידי "הארץ" חושפים: הרמטכ"ל ואלוף פיקוד המרכז לשעבר התירו לפגוע בחיי חפים מפשע

אורי בלאו
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אורי בלאו

צה"ל אישר תוכניות התנקשות בגדה גם כשניתן היה לכאורה לעצור את המבוקשים. בנוסף לכך, הדרגים הבכירים ביותר בצה"ל אישרו מראש, בכתב, פגיעה בפלשתינאים חפים מפשע תוך כדי מבצעי התנקשות - כך מגלה תחקיר "הארץ", החושף לראשונה סיכומי דיונים מבצעיים שעולה מהם התעלמות לכאורה מהחלטות בג"ץ. התחקיר יפורסם במלואו במוסף "הארץ" ביום שישי. עוד מתברר כי חיסולו של יעד המהווה, בעיני מערכת הביטחון, חלק מ"תשתית מתקתקת" נדחה, כשתוכנן להתבצע בסמוך לביקורה של אישיות אמריקאית בכירה.

משפטנים בכירים שהתבקשו להתייחס למסמכים, אמרו כי צה"ל פועל בניגוד לפסיקת בג"ץ מדצמבר 2006. בפסיקה נקבע כי אין להתנקש באדם אם אפשר לנקוט נגדו אמצעי שפגיעתו פחותה, כלומר אם ניתן לעצרו, לחקרו ולהעמידו לדין, וכי יש להימנע ככל האפשר מפגיעה באזרחים תמימים אגב התנקשות.

שני שמות הקוד הנפוצים בצה"ל לחיסולים הם פעמו"ן (פגיעה/פעילות מונעת) וסכו"ם (סיכול ממוקד). בשנתיים וחצי האחרונות לא הצהיר צה"ל שביצע סיכולים בגדה המערבית, וכשנהרגו מבוקשים בגדה גרסו הדיווחים הרשמיים כי מדובר ב"מבצעי מעצר" או ב"חילופי אש". כך דווח גם במקרה שבו נהרג איש הג'יהאד האיסלאמי זיאד מלאישה ב-20 ביוני אשתקד סמוך לג'נין - שכעת מתברר שהיה יעד מוקדם לחיסול.

ב-28 במארס 2007 כונס בלשכתו של אלוף פיקוד המרכז דאז, יאיר נוה, דיון במבצע "שני מגדלים" - לפגיעה במלאישה. "המשימה", קבע נוה, "היא מעצר", אך "במידה וההפללה (הזיהוי) היא של אחד מבכירי הג'יהאד איסלאמי פלשתיני: וואליד עובייד, זיאד מלאישה, אדהם יונס, יש אישור לכוח לבצע יירוט וזאת על פי הערכת מצב במהלך ביצוע המשימה". ב-12 באפריל כינס האלוף דיון נוסף בעניין. הפעם קבע כי יש אישור לבצע את החיסול של היעד ושל "עוד שני נוספים לכל היותר".

באותו היום כונסו שני דיונים נוספים בעניין. האחד בראשותו של ראש חטיבת המבצעים, תא"ל סמי תורג'מן, שאמר כי אסור שהמבצע יסתיים בהריגתם של יותר מחמישה אנשים (כולל נהג הרכב), והשני בראשותו של ראש אגף המבצעים, אלוף טל רוסו, שאישר לבצע את המבצע גם אם ברכב יהיה אדם בלתי מזוהה אחד.

למחרת הועלה המבצע לאישורו של הרמטכ"ל, גבי אשכנזי. בלשכתו התכנס מספר מצומצם של קצינים בכירים, בהם סגנו, משה קפלינסקי, ראש אגף המבצעים, הפרקליט הצבאי הראשי, אביחי מנדלבליט, נציג פיקוד מרכז ונציג השב"כ. הרמטכ"ל, לפי המסמך המסכם את הפגישה, אסר לתקוף את הרכב שבו ייסע מלאישה אם יתגלה שיש בו "יותר מנוסע אחד בלתי מזוהה", ואמר כי "לאור הפגישות המדיניות הצפויות להתקיים במהלך השבוע, יש לשקול מחדש את מועד הביצוע".

בשיחה עם "הארץ" אישר נוה, שכיהן כאלוף פיקוד המרכז בשנים 2007-2005, שלעתים לא נעשה ניסיון אמיתי לעצור מבוקשים: "אם הבחור לא מרים ידיים לא נכנסים לסיפורים, נכנסים ישר למגע. אני לא רוצה שיהיו לי סתם נפגעים על שטויות. אם אני יודע שהבחור חמוש והוא פצצה מתקתקת, אז אני רוצה שיפגעו בו ישר בלי להתמזמז".

דובר צה"ל מסר בתגובה, כי "הפעולה עלתה בקנה אחד עם חובותיה המשפטיות של ישראל, בכלל זה החובות המשפטיות הנוגעות לביצוע ?סיכול ממוקד'. גם במקרה זה, נבחנה האפשרות לעצור את יעדי הפעולה, ורק כשהתברר שאפשרות זו אינה ישימה, הוחלט לפגוע בהם. החלטות לגבי עיתוי של פעולות ביטחוניות, מתקבלות בשל מגוון שיקולים, ביטחוניים ומדיניים, המחייבים לעתים גם דחייה של פעולות לעיתוי הולם ומתאים יותר. אין בכך כדי לגרוע מדחיפות הפעולה או נחיצותה".

אורי בלאו

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ