המודיעין הישראלי: טעינו בהערכה שלסדאם נשק לא קונוונציונלי

המודיעין מודה בכישלונותיו בעשור האחרון

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

קהילת המודיעין של ישראל מודה לראשונה באופן פומבי בשורה של כישלונות שאירעו לה בעשור האחרון.

בין השאר מודה קהילת המודיעין, כי אגף המודיעין בצה"ל העריך בטעות ב-2003 כי בידי מנהיג עיראק סדאם חוסיין יש "יכולות שיוריות של נשק בלתי קונוונציונלי", וכי כאשר ירגיש ש"גבו אל הקיר יש סבירות נמוכה שישגרה לעבר ישראל". בדיעבד ידוע כי לסדאם חוסיין לא היה שום נשק כימי או ביולוגי לפני פלישת ארה"ב לעיראק.

בעניין אחר מודה הקהילה, כי היא הופתעה באותה שנה מהודעת לוב על כוונתה להפסיק לייצר נשק גרעיני. למעשה, אמ"ן והמוסד לא ידעו כי ללוב יש כוונה לייצר נשק כזה. הם מודרו למעשה מהמגעים של ארה"ב ובריטניה שהובילו להסכמתו של מועמר קדאפי, שהתכוון לפתח תוכנית גרעין והחליט להפסיקה ולהתפרק ממנה בתמורה לחידוש קשריו עם המערב. על פי קהילת המודיעין, "אמ"ן והמוסד הפיקו לקחים פנימיים מההפתעה הלובית".

בחזית הפלשתינית מודה קהילת המודיעין, כי היא לא חזתה את נצחון החמאס ב-2006, על אף שהעריכה שתהיה לו הצלחה רבה מאד. כישלון זה נבע, בין השאר, מכך שלקהילת המודיעין ובעיקר לגופי המחקר שלה בשב"כ ובאמ"ן לא היה מספיק ידע ויכולת ניתוחית של המתרחש בחברה הפלשתינית. בעקבות זאת נאמר כי "מופקים לקחים שעיקרם להעמיק את הידע על החברה הפלשתינית".

ההודאות בכישלונות אלה ואחרים מופיעים בספר רשמי "מלאכת מחשבת - 60 שנה למודיעין הישראלי מבט מבפנים". הספר, בעריכת תת-אלוף (מיל') עמוס גלבוע ותת-אלוף (מיל') אפרים לפיד, מוצא לאור על ידי המרכז למורשת המודיעין, שהוא הגוף המאגד בתוכו את כל פורשי קהילת המודיעין על זרועותיה - אמ"ן, מוסד, שב"כ ונתיב. הספר עבר את הצנזורה הצבאית וגם זכה לבדיקה ולאישור של היחידות האחראיות על אבטחת מידע בגופי המודיעין השונים, ולמעשה גם לאישורם של כל ראשי הארגונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ