שליח האו"ם לבחינת זכויות אדם בשטחים גורש מישראל

ריצ'רד פאלק מונה לבחון את מצב זכויות האדם בשטחים אך כניסתו נמנעה בגלל דיעותיו הביקורתיות; משרד החוץ: פאלק ידע מראש שלא יוכל להיכנס

יואב שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואב שטרן

ישראל מנעה הלילה (שני) את כניסתו של שליח האו"ם פרופסור ריצ'רד פולק, והעלתה אותו על מטוס שיוצא מן המדינה. פולק, אזרח יהודי אמריקאי בעל דיעות ביקורתיות ביותר כלפי ישראל, מונה השנה לעקוב אחרי מצב זכויות האדם בשטחים הפלשתינים מטעם מועצת האו"ם לזכויות האדם בג'נבה.

ישראל התנגדה למינוי ולפעילותו של פולק, אך בעבר אפשרה את כניסתו לפני שנכנס באופן רשמי לתפקיד. זו הפעם הראשונה שבה הוא מגיע מתוקף תפקידו, וכאמור, ישראל מנעה את כניסתו.

המנדט של פולק הוא לעקוב אחרי הפרות זכויות האדם שנעשות על ידי ישראל נגד התושבים הפלשתינים ולהגיש על כך דיווחים למועצת זכויות האדם של האו"ם. הוא היה אמור להפגש בימים הקרובים עם נציגים של ארגונים רבים של זכויות אדם בראמאללה.

ארגון עדאלה שלח הבוקר מכתב לשר הפנים מאיר שטרית וליועץ המשפטי לממשלה מני מזוז שבו נכתב כי הסירוב להכניס את פולק לישראל מהווה פגיעה קשה בזכותה של האוכלוסיה הפלשתינית. הארגון דרש כי הממשלה תנחה את משטרת הגבולות להתיר את כניסתו למדינה של פולק ונציגי או"ם אחרים.

"מחובתה של מדינת ישראל, כחברה באומות המאוחדות וכמי שחתומה על אמנות בינלאומיות, לא רק לכבד את האמנות ולפעול ליישומן, אלא גם לכבד את נציגי ועובדי האו"ם המבצעים את תפקידם נאמנה ולאפשר להם להתבטא ולפעול באופן חופשי לפי יושרתם וצו מצפונם ללא כל חשש שיבולע להם", נכתב.

ממשרד החוץ נמסר שהובהר לפאלק מראש שלא יוכל להכנס לישראל וכי המדינה לא תשתף עימו פעולה. סימונה הלפרין, מנהלת המחלקה לזכויות אדם באגף ארגונים בינלאומיים במשרד החוץ, אמרה כי "פאלק לא הוזמן על ידי ישראל ולא תיאם את הביקור כפי שמחייבים נהלי האו"ם. זה אומנם נדיר שישראל תמנע כניסה באופן הזה, אבל לא נוכל לקבל מצב שבו שליח יגיע כאשר ידוע מראש שלא ימלא תפקידו כראוי".

הלפרין הוסיפה כי האו"ם מחוייב לכך שהשליח מטעמו יהיה אובייקטיווי והוגן, ואילו פאלק השווה בעבר בין המצב בשטחים לבין מה שעשו הנאצים בשואה. "מבחינת ישראל הוא אינו אובייקטיווי", אמרה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ