ראש השב"כ דיסקין: חמאס יכול לפגוע בפאתי באר שבע; הפלשתינאים מעונינים להיפטר משלטון חמאס

ראש השב"כ דיסקין אמר לשרים כי חמאס ישתמש ברקטות ארוכות טווח אם ייפגעו נכסים משמעותיים של הארגון; לדבריו, הפלשתינאים רוצים בתום שלטון חמאס

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש השב"כ יובל דיסקין אמר היום (ראשון) בסקירת מודיעין בישיבת הממשלה כי החמאס מחזיק כיום ביכולת לשגר רקטות לקריית-גת, אשדוד ואפילו פאתי באר-שבע. דיסקין ציין כי חמאס יירה לטווחים ארוכים אם ישראל תפגע בנכסים מרכזיים שלו בעזה.

הישיבה התנהלה כולה בצל הירי הארטילרי הכבד מרצועת עזה בעקבות תום הרגיעה ("תהדיאה") עם חמאס. בישיבה ולפניה תקפו שרים שונים את שר הביטחון אהוד ברק על מה שכינו כישלון מדיניותו ברצועת עזה.

ראש השב"כ הוסיף כי הזרוע הצבאית של החמאס ניצלה את חצי השנה האחרונה לשיפור יכולותיה בירי תלול מסלול של מרגמות ורקטות לטווח בינוני וארוך. "הם מוכנים לעימות", אמר. "יש להם יכולת להגיע עד קריית גת אשדוד ואפילו פאתי באר שבע. אין החלטה אצל חמאס להשתמש בכל כוח התגובה. אנו מעריכים שהם יחליטו אם בכלל לנצל את רמת הכוננות הגבוהה שלהם רק אם יהיה מצבור של נסיבות שיצדיק תגובה רחבה יותר. אנו מעריכים כי אם נפגע בנכסים משמעותיים הם יגיבו בירי רקטות לטווחים ארוכים". לעומת זאת ציין דיסקין כי "הדרג המדיני של חמאס חושש מתגובה של צהל בעיקר בגלל שהוא חושש לאבד נכסים".

דיסקין ציין כי חמאס הסיר את הרסן מעל יתר הארגונים וחידוש את הירי בעצמו. לדבריו, החמאס מעוניין בהמשך הרגיעה אבל רוצה לשפר את התנאים שלה. "הוא רוצה שנסיר את המצור ונפסיק את ההתקפות ונרחיב את הרגיעה גם ליהודה ושומרון", אמר.

לדברי ראש השב"כ אין מתווך אפקטיבי בין ישראל לצד הפלשתיני בעזה. "המצרים יושבים על הגדר ויש חוסר אמון בינם לבין חמאס", אמר. "עם זאת, אין לזלזל במתווך המצרי. אם בנקודה מסוימת חמאס ייקלע לסיטואציה שבה הוא צריך תיווך המצרים יחזרו להיות שחקן". לדברי ראש השב"כ, "יש גורמים בינלאומיים אחרים שמנסים לתווך כדי להחזיר את הרגיעה על כנה".

אחת הנקודות שלהן התייחס ראש השב"כ הינה הפיצול בין חמאס לפת"ח בעזה. "הפערים בין הארגונים גדולים ועמוקים", אמר. "אבו מאזן עומד להכריז על בחירות כלליות בקרוב, אבל חמאס מתנגד ואומר שאין לאבו מאזן סמכות. כמו כן, חמאס פועל להקמת מסגרת שתחליף את אש"ף ואין ספק שהיעד המיידי שלהם הוא הרצון להשתלט על כל הרשות".

דיסקין הזהיר כי "התרחבות הפיצול בין חמאס לפתח עלולה להוביל לפתרון של שלוש מדינות לשני עמים". לדבריו, "יהיו פלשתינים 'רצועתיים' ופלשתינים מהגדה ויהודים. הפיצול בין האוכלוסיות גדל מיום ליומו ויש שנאה, פערי תרבות ועוד. המציאות היא של פיצול והיפרדות בין שני חלקי העם הפלשתיני. אל תתרשמו ממפגני התמיכה של הפלשתינים בחמאס. הלכי הרוח של האוכלוסייה הפלשתינית היא 'אינשאללה ישראל תכבוש את עזה וניפטר מהחמאס'".

עוד בנושא:

רמון: לקבל החלטה לשים לקץ שלטון חמאס

מה מסתתר מאחורי אין נפגעים, לא נגרם נזק

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ