מבצע "עופרת יצוקה": שר החוץ של צ'כיה, שתכהן מינואר כנשיאת האיחוד האירופי מביע תמיכה בפעולת צה"ל בעזה

רגע לפני שצ'כיה נכנסת לתפקידה כנשיאה התורנית של האיחוד מביע שר החוץ תמיכה גורפת בישראל. "אני יכול לומר אמת", אמר

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

שר החוץ של צ'כיה, שתכהן מתחילת ינואר כנשיאה התורנית של האיחוד האירופי, מביע היום (שלישי) תמיכה בפעולות צה"ל נגד חמאס. לדברי השר קארל שוורצנברג, "מאז שהסתיימה הפסקת האש ב-19 בדצמבר, חמאס הגביר באופן הדרגתי את ירי הטילים על ישראל. זה לא מקובל יותר". לדבריו, לישראל יש את הזכות להגן על עצמה.

שוורצנברג, הנחשב מקורב לממשל בוואשינגטון, אמר כי החמאס בודד את עצמו מדיון פוליטי רציני, כשהחל החל לירות טילים לעבר ישראל. הוא גם האשים באופן עקיף את הארגון במספר ההרוגים הגדול, כשציין שהחמאס מיקם את בסיסיו ומחסניו באזור המאוכלס בצפיפות.

"למה אני אחד מהבודדים שהביעו הבנה לישראל?...אני נהנה מהמותרות של היכולת לומר את האמת", אמר שוורצנברג. הוא סיפר כי האיחוד האירופי, תחת נשיאותה של צ'כיה, ינסה לקדם מדיניות שתוביל לשלום. "אני מאוד אשמח אם זה יסייע לפלשתינאים", אמר.

לדבריו, אין בכוונתו להביע תמיכה באף אחד מהצדדים בסכסוך, אלא לשמש כמתווך. שוורצנבר צפוי לקחת חלק בפגישה מיוחדת של שרי החוץ של מדינות האיחוד האירופי, שייפגשו הערב בפאריס כדי לדון במתקפה בעזה.

צרפת, המכהנת כעת כנשיאה התורנית של האיחוד, גינתה את המתקפה הישראלית ואת ירי הטילים של החמאס, וקראה לשני הצדדים לנצור מיד את נשקם. היא גם הביעה צער על מותם של אזרחים רבים במהלך התקיפה וגינתה את מה שהיא כינתה, "השימוש הלא מדוד בכוח". בכך, חזרה צרפת על הגינוי שהשמיע מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, שקרא גם הוא להפסקת אש מיידית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ