מבצע "עופרת יצוקה": תושבי באר שבע מתבקשים להישאר במרחבים המוגנים

בעקבות נפילת הרקטות בעיר עודכנו הנחיות פיקוד העורף; לא מתקיימים לימודים עד 30 ק"מ מעזה ובב"ש; ניסוי צופרים נערך במספר יישובים

הארץ
יניר יגנה
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
יניר יגנה
שירות ""

תת-אלוף (מיל') אברהם בן דוד, סגן מפקד פיקוד העורף, אמר היום (רביעי) בתדרוך שערך סמוך לעיריית באר-שבע כי מחר לא יתקיימו לימודים בעיר, וזאת ככל הנראה עד לסוף השבוע. בן דוד קרא לתושבים שלא לקיים התקהלויות ולהיכנס מיד למבנים, מרחבים מוגנים ומקלטים בעת הישמע האזעקה. "זה מציל חיים", ציין.

בן דוד אמר כי הרקטות שנפלו בבאר שבע יוצרו בסין, ומכילות חומר נפץ רב יותר מקסאם רגיל. לדבריו, בכל רקטה ישנם כ-100 כדורי ברזל קטנים, אשר עלולים לגרום לפגיעות חמורות.

בתוך כך, נמסר כי באוניברסיטת בן גוריון בעיר לא יתקיימו לימודים ובחינות השבוע. ביום שישי יקיימו באוניברסיטה הערכת מצב לגבי השבוע הבא.

עידכונים אחרונים: ראש הממשלה: המבצע לא יסתיים עד שיושגו מטרותיו בצל הירי: סיוע הומניטרי יועבר לרצועה ראש השב"כ: פעילי חמאס מתחפשים לרופאים

מפקד מחוז דרום של פיקוד העורף הורה לתושבים שלא להתקהל היום ולא לערוך מסיבות מרובות קהל לכבוד השנה האזרחית.

תושבי באר שבע נקראו הבוקר להישאר במרחבים המוגנים, וזאת בעקבות נפילת שלוש רקטות הבוקר בעיר, ורקטה נוספת בסמוך לה. במקביל נפתח מרכז לנפגעי חרדה בעיר, במרכז המורים מול בית החולי סורוקה. המרכז ייפעל 24 שעות ביממה.

תדרי גל שקט לקבלת התראות

התרעה על ירי רקטות, באזעקה או בהשמעת "צבע אדום", ניתן לשמוע גם בתדרי הרדיו האזוריים:

שדרות: תדר 104FM בגל שקט בין השעות 21:00 בערב ועד 07:00 בבוקר. ביתר שעות היממה ישמיע התרעת "צבע אדום" תוך כדי השידורים.

אשקלון: תדר 90FM בגל שקט בכל שעות היממה. תדר 101.5FM בגל שקט בין השעות 21:00 בערב ועד 06:00 בבוקר. ביתר שעות היממה ישמיע "צבע אדום" תוך כדי השידורים.

נתיבות: תדר 106FM בגל שקט בין השעות 21:00 בערב ועד 06:00 בבוקר. ביתר שעות היממה ישמיע התרעת "צבע אדום" תוך כדי השידורים.

מוקדי החירום:

משרד הגמלאים מפעיל מוקד סיוע לגמלאים שמספרו 8840*.

מוקד החירום של עיריית באר שבע: 1255-070-106

מוקד החירום של עיריית שדרות: 08-6897283

מוקדם החירום של המועצה האזורית שער הנגב: 08-6806450

חדר המצב של משרד החינוך: 1800-25-00-25

מוקד נט"ל - סיוע נפשי: 1800-363-363

הבוקר: אין לימודים 30 ק" מהרצועה ובב"ש

על פי הנחיות פיקוד העורף, לימודים לא התקיימו היום בכל היישובים הנמצאים בטווח של עד 30 ק"מ מרצועת עזה. זאת מלבד גני ילדים ממוגנים הנמצאים ביישובים עצמם. כמו כן, לאחר התייעצות שנערכה אתמול בין נציגי פיקוד לראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ', הוחלט כי לא יתקיימו היום לימודים בעיר, כולל באוניברסיטת בן-גוריון.

עם זאת, החליטה הבוקר האוניברסיטה לקיים את הלימודים על אף ההמלצה, אך שינתה את דעתה לאחר נפילת הרקטות בעיר, שפגעו, בין השאר, בבית ספר תיכון ריק.

עובדים במפעלים עם מרחב מוגן

תושבי היישובים סמוכי הגדר, לרבות העיר שדרות, מונחים להמשיך ולהישאר באופן רציף במבנים, בסמוך למרחבים המוגנים, וחל איסור על קיום התקהלויות והתכנסויות.

כמו כן, ביישובים אלה לא ייפתחו מרכזי קניות, למעט שירותים חיוניים כדוגמת קופות חולים ומרכולים. עם זאת. מותרת העבודה במפעלים חיוניים ובמקומות בהם קיים מרחב מוגן לכל העובדים. תושבי יתר הישובים עד לטווח 10 ק"מ, מונחים לשהות במקומות המאפשרים כניסה למיגון בתוך 15 שניות.

תושבי הישובים בטווח שבין 10-20 ק"מ, לרבות אשקלון, נתיבות והסביבה, מונחים להיכנס למיגון בתוך 30 שניות מרגע הישמע אזעקה או קול נפץ.

תושבי הישובים בטווח שבין 20-30 ק"מ מרצועת עזה, לרבות אשדוד, קריית-גת, קרית-מלאכי, אופקים, רהט והסביבה מוחים להיכנס למיגון בתוך 45 שניות.

תושבי הישובים שנמצאים בטווח שבין 30-40 ק"מ, יפעלו לפי ההנחיות לבחירת החדר המוגן ולפי ההנחיות להתנהגות בהישמע אזעקה או קול נפץ. בעת ירי רקטות לעבר ישובים אלה, תופעל אזעקה עולה ויורדת. מעבר לכך, אין שינוי בהוראות.

היום: ניסוי צופרים ביישובי הדרום

בשעה 11 ערך היום פיקוד העורף ניסוי צופרים במועצה האזורים מרחבים, ביישובים ניר עקיבא, ניר משה, מבואים ותלמי ביל"ו. בצהריים נערך ניסוי צופרים גם ביבנה, בלהבים ובישובי גדרות.

בכל היישובים, מלבד שדרות, מקבלים התושבים את ההתראה על ידי אזעקות עולות ויורדות, ולא על-ידי "צבע אדום".

יתר ההנחיות:

באתר "הארץ" ובאתר פיקוד העורף. כמו כן, למרכז המידע של פיקוד העורף ניתן לחייג 1207 מכל טלפון. תוכנית ההדרכה של פיקוד העורף משודרת מידי יום בין השעות 22:00-22:45 בערוץ 33.

פיקוד העורף מדגיש יש להימנע מהתקהלויות באתרי נפילות הרקטות. חשוב להתרחק מחפצים לא מזוהים או מרקטה המונחת על הארץ. במקרה כזה יש להודיע מייד למשטרה.

עוד על "עופרת יצוקה":

הלילה: צה"ל תקף את משרד הנייה ומנהרות ברק: לגייס 2,510 חיילי מילואים נוספים אלוף פיקוד העורף: ההרוגים יכלו להינצל, לו היו נשמעים להנחיות

ראש העיר רהט אמר הבוקר כי בעיר אין מקלטים ציבוריים, אלא רק מקלטים בנבנו בחלק מהבתים.

ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ', אמר הבוקר בראיון ל"קול ישראל" כי במהלך הלילה נפתחו המקלטים ברחבי העיר. זאת לאחר שאתמול בשעות הערב פגעו לראשונה שתי רקטות באזור באר שבע. אחת מהן נחתה בגן ילדים בעיר, שהיה ריק במהלך הערב. דנילוביץ' קרא אתמול לתושבים לשמור על קור רוח. "בלי פאניקה, בלי לחץ. להישמע לכל הוראות פיקוד העורף", אמר.

כמה דקות לאחר הנפילות בבאר שבע נחתו ארבע רקטות באשקלון. אדם אחד נפצע קל ואדם נוסף נפגע חרדה. הפצוע הוא דודו כהן, אחיו של שר הדתות, יצחק כהן. כהן משמש כקב"ט מטעם העייריה. לאחר ששמע את נפילת הרקטה הוא ניסה להגיע לרכב שלו אך לפני שהגיע אליו, הרקטה נפלה והוא נפגע מרסיס שעף ממנה. אחיו, השר כהן סיפר כי "הוא מרגיש טוב, שוחחתי איתו, הוא בבדיקות והכל בסדר".

מבצע "עופרת יצוקה" - הזוית המדינית

אולמרט מתנגד להפסקת אש הומניטרית מצרים: נפתח הגבול רק לאחר שהרשות תשלוט בו שר החוץ של צ'כיה: ירי הטילים אינו מקובל הקהילה היהודית באיראן מפגינה נגד המבצע בעזה ח"כ זכור למשטרה: להפסיק את גל המעצרים במגזר הערבי אנשי ימין קראו למפגיני שמאל "תחזרו לאושוויץ"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ