מבצע "עופרת יצוקה": צרפת יוזמת הפסקת אש הומניטרית בעזה

על פי היוזמה, לחץ אירופי יוביל להפסקת אש ל-48 שעות, כשבהמשך יחלו ניסיונות לחידוש הרגיעה לטווח הארוך. במשרד החוץ חוששים: לפעולת צה"ל תהיה לגיטימציה בינלאומית רק עד יום שני הקרוב

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

צרפת ובריטניה יציגו היום יוזמה שמטרתה לכפות על ישראל והחמאס הפסקת אש ברצועת עזה. מקור מדיני בכיר בירושלים ציין שהיוזמה תוצג הערב בכינוס חירום של שרי החוץ של האיחוד האירופי בפריז. במשרד החוץ העריכו אתמול כי "שעון החול הבינלאומי" יאפשר לישראל לפעול במקרה הטוב עד ה-5 בינואר.

לדברי המקור המדיני, צרפת מובילה את היוזמה בתמיכת בריטניה את היוזמה להפסקת אש, כאשר הבריטים דוחפים להפעלת לחץ כבד על ישראל, בין השאר ע"י פרסום הודעה מטעם שרי החוץ של 27 חברות האיחוד האירופי שתקרא לישראל להפסיק את המבצע ברצועת עזה. "הבריטים מקדמים הצעה רעה מאוד לישראל", אמר, "אך כלל לא בטוח שכל המשתתפים יתמכו בהצעת הפסקת האש". מלשכת רה"מ נמסר כי ישראל לא מטפלת בשום הצעה או ניסיון להפסקת אש.

נשיא צרפת ניקולא סרקוזי קיים אתמול ושלשום שיחות עם יו"ר הרשות הפלשתינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן), עם נשיא מצרים חוסני מובארק ועם רה"מ אהוד אולמרט כדי לקדם את הפסקת האש. גם רה"מ הבריטי גורדון בראון קיים שיחות דומות. מהמידע שהגיע עד כה לירושלים, מסתמן שצרפת ובריטניה מעוניינות שמצרים או הליגה הערבית ינהלו את המגעים עם החמאס. כמו כן, שרי החוץ של בריטניה וצרפת העלו את העניין אתמול מול שרת החוץ של ארה"ב, קונדוליזה רייס, שכפי הנראה הביעה את תמיכתה.

היוזמה כוללת, ככל הנראה, כמה סעיפים:

- הפסקת אש הומניטרית למשך 48 שעות

- הזרמת סיוע הומניטרי לעזה דרך מסדרות מיוחד שתספק ישראל

- בהמשך יחלו ניסיונות לחידוש הרגיעה לטווח ארוך

- בחינת האפשרות לפתיחה מחדש של מעבר רפיח ע"י עדכון מסוים של ההסכם משנת 2005, כשכוח פקחים של האיחוד האירופי ישוב לפעול שם

שר החוץ של צרפת ברנאר קושנר פרסם הודעה שבה ציין כי "יש לעצור את כל מעשי האיבה בעזה מייד". לדבריו, החמאס הוא זה שהפר את הפסקת האש ראשון כאשר החל לירות רקטות על ישראל, אך "רק חידוש הרגיעה יבטיח תנאי חיים מינימליים לתושבי עזה". עמיתו הבריטי דיוויד מיליבנד אמר אתמול כי "יש לפעול במהירות להשגת הפסקת אש בעזה".

מנכ"ל משרד החוץ אהרון אברמוביץ' ערך אתמול סדרת דיונים, בניסיון להעריך את משך הזמן שנותר לצה"ל לפעול בעזה לפני תחילתם של לחצים בינלאומיים כבדים. הערכת משרד החוץ מדברת על שבוע נוסף לפעולה, עד לסיום חופשות חג המולד והשנה החדשה באירופה וארה"ב ב-5 בינואר. משרד החוץ סבור כי פגיעה קשה באזרחים בימים הקרובים תפחית עוד יותר את הלגיטימציה הבינלאומית של ישראל לפעול.

לעומת זאת, בלשכת רה"מ לא ניכר בינתיים חשש מלחץ בינלאומי. בכירים בסביבת אולמרט ציינו כי ההנחיה של הדרג המדיני לצה"ל היא להמשיך במבצע. "הכל מתנהל בדיוק לפי התכניות", אמרו בלשכת אולמרט. "ידענו שזה לא יהיה זבנג וגמרנו. נכון לעכשיו אנחנו מקבלים הבנה מהקהילה הבינלאומית".

אולמרט סבור שנכון לעכשיו מה שמשרת את ה"הישג" הישראלי הוא המשך המבצע ואף הנחה לבחון את המשכו לאור היכולת לצבור הישגים נוספים. "אם נראה שהפעולה הצבאית לא מביאה הישגים נפנה לערוץ המדיני, אבל אנחנו עוד לא שם", אמרו בלשכת רה"מ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ