צה"ל חשף את הטיל המתקדם "תמוז"

חצי מיליון שקלים לכל שיגור, פגיעה מדויקת בטווח של עד 25 ק"מ, וחיישן אלקטרו-אופטי - חיל התותחנים חושף את ה"תמוז"

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

חיל התותחנים חשף היום (שני) לראשונה את הטיל "תמוז", המאפשר פגיעה במטרות בטווחים של עד 25 קילומטרים. ב"תמוז" מותקן חיישן אלקטרו-אופטי המאפשר לצוות המשגר אותו לראות על מסך את המטרה בזמן מעוף הטיל ולכוון אותו בצורה מדויקת עד לרגע הפגיעה.

למעשה, "תמוז", המופעל על ידי עוצבת "קלע דוד" בחיל התותחנים, נמצא בשימוש צה"ל מתחילת שנות השמונים המוקדמות, אך רק באחרונה הוחלט לפרסם את דבר קיומו באופן רשמי, בין השאר בעקבות שימוש נרחב בו במלחמת לבנון השנייה ובמבצע עופרת יצוקה. בנוסף, נחשף היום מערך כלי הטיס הבלתי מאוישים (כטב"מ) שמפעיל חיל התותחנים.

טיל "תמוז" פוגע בחלון בית במהלך מלחמת לבנון השנייה

על הפיתוח של "תמוז", באמצעות חברת רפא"ל, הוחלט בצה"ל כחלק מלקחי ועדת אגרנט לאחר מלחמת יום הכיפורים. הוועדה קבעה כי על צה"ל לפתח יכולות של טילים נגד טנקים, כנגד המערכים המשוריינים וטילי הנ"ט של צבאות ערב. עם השינוי באופי האיומים העומד בפני צה"ל והירידה בסבירות של מלחמה נגד צבא סדיר, הותאם גם "תמוז" לפעילות נגד מטרות נוספות, כגון מוצבים של חיזבאללה בדרום לבנון וחוליות קסאם פלסטיניות ברצועת עזה. בין השאר, הותאם לטיל ראש קרב עם חומר נפץ מוקטן, שמתאים לפגיעה במטרה מצומצמת כמו חוליית קאסם, מבלי לפגוע באנשים ומבנים מסביב.

השימוש המבצעי הנרחב הראשון ב"תמוז" היה במלחמת לבנון השנייה ב-2006 במהלכה נורו מעל 600 טילים מדגם זה, בעיקר כסיוע לכוחות היבשה. למרות שפגיעות הטיל היו מדויקות, בהפקת הלקחים שנעשתה לאחר המלחמה הוחלט שלפחות במחצית מהמקרים לא הייתה הצדקה מבצעית לשימוש בטיל מדויק ויקר כל כך. עלות כל טיל תמוז הוא כחצי מיליון שקלים, כך שבמילים אחרות, במהלך המלחמה נורו טילים בכ-300 מיליון שקלים.

פגיעת טיל "תמוז" במטרה נעה במהלך אימון

היתרון של ה"תמוז", לעומת תקיפה בנשק מדויק מהאוויר, הוא הזמינות של הצוותים שלו, המפעילים את הטיל מעל גבי נגמ"שים ושוהים בשטח, בצמוד לאוגדות הלוחמות במהלך כל הקרב. זאת לעומת תקיפה אווירית שאינה תמיד זמינה באופן מיידי. כדי לכוון את הטיל, מפעילי ה"תמוז" מסתייעים בנתונים המגיעים ממגוון גדול של גורמים, החל מצוותי תצפית של היחידה, יחידות סיור אחרות, מידע מודיעיני וסיורי תצפית של מטוסים, מסוקים וכלי טיס בלתי מאוישים.

בנוסף פרסם חיל התותחנים גם כי הוא משתמש בכטב"מים גדולים מסוג Hermes 450 (מתוצרת חברת אלביט) על מנת לאתר מטרות לאש קרקעית וכן לגלות את מערך האויב ואיומים על הכוחות הקרקעיים. אנשי התותחנים עושים שימוש משותף בכטב"מים אלה יחד עם מפעילים של חיל האוויר והם משמשים בעיקר את המפקדות האוגדתיות, הפיקודים המרחביים והמטכ"ל. במקורות תקשורת זרים פורסם שה-Hermes 450 מצוייד גם בטילים מדויקים ומשמש את מערכת הביטחון לביצוע סיכולים ממוקדים ופגיעה בחוליות משגרי קאסם ברצועת עזה. בנוסף, מפעיל חיל התותחנים גם את המזל"ט הטקטי "רוכב שמים" שמספק מידע חזותי למפקדי גדודי היבשה בזמן אמת ובעתיד יפעיל את מל"ט השנ"י (שכבה נמוכה יבשתית) שיספק מידע חזותי למפקדי חטיבות.

מחר (שלישי) יגיעו מתגייסי מחזור אוגוסט 2011 של חיל התותחנים לבקו"מ. לאחר שנים רבות בהן סבל החיל מדימוי אפרפר, כ-73% מהמתגייסים החדשים, יהיו כבר כאלה שביקשו לשרת בחיל וכמחציתם יגיעו למערכים המתקדמים המפעילים חימושים מדויקים וכלי טיס בלתי-מאוישים. התותחנים מתכוונים גם לראשונה בתולדותיהם לגייס לוחמים חרדים כשבגיוס הבא, בחודש נובמבר, צפויים להיקלט כששים צעירים חרדים, שישרתו בסוללה נפרדת בתנאי שירות מיוחדים שסוכמו על ידי משרד הביטחון עם רבנים שאישרו לתלמידיהם להתגייס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ