12 פעילי ימין הורחקו מיו"ש לתקופה של עד שנה

הצווים נמסרו בעקבות מידע מודיעיני שהצטבר בשב"כ ולפיו הקבוצה היתה מעורבת בשורה של פעולות תג מחיר

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

12 תושבים מיצהר, חברון ויישובים נוספים קיבלו לפנות בוקר (שלישי) צווי הרחקה מנהליים מיהודה ושומרון או יצהר לתקופה שנעה בין חצי שנה עד שנה. זאת, בשל מידע מודיעני שהיה לשב"כ על קבוצת פעילים קיצוניים שהיו מעורבים בשנתיים האחרונות בהובלה וביצוע פעילות אלימה נרחבת נגד פלסטינים תושבי הסביבה, כמו הצתות מסגדים, כלי רכב ומבנים שונים. 100 שוטרים השתתפו במסירת הצווים.

הצווים, שהוצאו על ידי אלוף פיקוד מרכז, אבי מזרחי, ובהמלצת השב"כ, נמסרו לאנשים שקיבלו צווים דומים בעבר. בין הפעילים הבולטים ברשימה: עקיבא הכהן, אוריה כהן, אליאב אליהו ואליהו בר און. כמו כן, הורחק מיצהר אפי חייקין, פעיל בולט באזור יצהר. אלוף פיקוד מרכז העדיף בשנה האחרונה שלא להוציא צווי הרחקה למרות המידע המודיעיני שהיה בידי השב"כ, אך הוא שינה את דעתו בעקבות מקרי אלימות שפרצו בחודש האחרון.

פעילי ימין מובאים להארכת מעצר, בהם אפי חייקין ואליהו בר און. תצלום ארכיון: מיכל פתאל

לתפיסת השב"כ, לארועי האלימות יש מאפיינים של פעילות טרור שבאה לידי ביטוי בתכנון, הובלה או ביצוע פעילויות "תג מחיר". בין היתר, המידע המודיעיני קושר את ה-12 לניסיון הצתת מסגד בכפר מורייר בערב חג השבועות וכן ניסיון להצתת בית פלסטיני על יושביו, סמוך ליצהר.

בתגובה לדברים, אומר חבר הכנסת, מיכאל בן-ארי, כי "נתניהו נקט בשיטת 'הכה את המתנחלים והצל את עורך'". דובר ההתנחלות יצהר, אברהם בנימין אמר כי "המכבסה הלשונית חייבת להיפסק. מדובר בגירוש מרושע ללא משפט עבור ארבע משפחות מיצהר. לא ייתכן שהמתנחלים יהוו כר חבטות נוח עבור ברק ונתניהו שמנסה להסיר מעליו את הלחץ של מחאת הדיור. המשך השימוש בצווי ההרחקה שנותרו מתקופת המנדט הבריטי, מוכיח כי יש מי שחושב שמותר לרדוף את המתיישבים בכל דרך לא חוקית, לא מוסרית ולא דמוקרטית. האם ישראל היא הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון?".

יושב ראש מועצת יש"ע, דני דיין אומר כי "צווי הרחקה מנהליים סיטונאיים כאמצעי ענישה על דברים שאולי נעשו ואולי לא נעשו בעבר, הם כלי אסור בחברה דמוקרטית. חתימה של אלוף הפיקוד וענישה מנהלית, אינן יכולות לשמש תחליף לאיסוף הראיות, הוכחת האשמה בבית משפט וכיבוד ההכרעה השיפוטית."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ