בצעד חסר תקדים, בג"ץ הורה למדינה להרוס את מאחז מגרון עד אפריל 2012

המאחז הגדול בגדה לא פונה עד כה, למרות שהמדינה הודתה כי הוקם על קרקע פלסטינית. בג"ץ: "הקשיים היו נחסכים אילו המדינה היתה אוכפת את החוק"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

בג"ץ הורה היום (שלישי) למדינה להרוס עד סוף מרץ 2012 את המאחז הגדול בגדה המערבית, מגרון.

בפסק הדין, שניתן על ידי נשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש ובהסכמת השופטים מרים נאור וסלים ג'ובראן, נכתב כי "העתירה לפינוי מגרון הוא מהמקרים הקשים והחריגים בכל הנוגע להקמת מאחז לא חוקי. גם לשיטת המדינה יש לפנותו... איננו מתעלמים מהקשיים שמעורר פינויו של מאחז באזור, לא כל שכן מאחז גדול הנמצא במקום תקופה ממושכת. קשיים אלה מתעצמים ככל שעובר הזמן, וניתן להבין את רצונם של המשיבים לממש את הפינוי בהסכמת המתגוררים במאחז, ללא צורך בהפעלת כוח. שאיפה זו מבוססת על מגמה ראויה של קביעת יחסי אמון ושיתוף פעולה בין הרשויות לבין המתיישבים, הגם שמדובר בפורעי חוק. למותר להזכיר כי קשיים אלה היו נחסכים או מתמעטים במידה רבה לו הייתה המדינה מבצעת מלכתחילה פעולות אכיפה אפקטיביות במקום ומונעת את עליית המאחז על הקרקע ואת התרחבותו. אולם, בהתחשב במורכבות הנודעת לפינוי בכוח של יישובים ובניסיון שהצטבר אצל המשיבים בטיפול בעניינים אלה, ראינו לתת למדינה שהות לבחון את האפשרות להגיע לכדי פינוי בהסכמה, ככל שהדבר ניתן".

בייניש מתחה ביקורת על המדינה וכתבה כי לוחות הזמנים לפינוי מרצון לא היו ברורים. "בית משפט זה עשה כל מאמץ לגלות ריסון ואורך רוח למרות הפרת החוק הבוטה, משום הצורך בדרכי שלום בקרבנו פנימה ומשום הרצון להימנע מכל מראית עין שהמחלוקת שבפנינו היא מחלוקת פוליטית בין ההשקפות השונות המתמודדות ביניהן בדעת הקהל הישראלית. הקו המנחה ובעל המשקל המכריע בהכרעותינו השיפוטיות הוא כי על רשויות המדינה לפעול לקיום החוק ולאכיפתו באזור, במיוחד כך כאשר הפרת החוק פוגעת בזכויות הקניין של התושבים המוגנים; זאת, כפי שצוין קודם, אף בהתאם לעמדתה המוצהרת של המדינה אשר הובאה בפנינו פעמים רבות. אין חולק כי על פי דין אין להקים ישוב על קרקע פרטית של תושבים פלסטינים".

המאחז מגרון. תצלום: אוליבייה פיטוסי

בשורה התחתונה נכתב כי "לפיכך, החלטנו ליתן צו החלטי המחייב את המדינה לפנות את המאחז מגרון. לא נותר לנו אלא להביע משאלה שיושבי המאחז יתעשתו ויקבלו על עצמם בהסכמה את חובתם שלא להצטייר כפורעי חוק ולהתיישב בכל אתר אחר שהמדינה תאפשר להם. אנו נותנים למשיבים שהות ניכרת להיערך כדי לקיים את הצו ההחלטי ולנקוט בהליכי הפינוי הנדרשים, וזאת עד ליום 31.03.2012".

תושבי המאחז: בג"ץ מאלץ את הממשלה, בדרכו, לפעול להסדרת היישוב

מדובר בהחלטה הראשונה של בית המשפט העליון בעתירות לפינוי מאחזים. ההחלטה על פינוי מאחז בסדר הגודל של מגרון עלולה להכניס את האזור גולו לסחרור פוליטי.

המאחז נמצא בפסגת הר החולש על כביש 60, הכביש הראשי ביהודה ושומרון. הוא הוקם לראשונה ב-1999, וירד מהקרקע. ב-2001 הוא הוקם מחדש. בשנותיו הראשונות גדל המאחז והוא מונה כיום כחמישים משפחות.

מתושבי המאחז נמסר בתגובה לפסיקה כי "בג"ץ מאלץ את הממשלה, בדרכו, לפעול להסדרת היישוב. מענין לחשוב, כיצד אותו בג"ץ אשר איפשר שבוע שעבר למחבל פעיל לטעון על זכויותיו במדינת ישראל הריבונית שולל זכות דומה מ-300 מתיישבים הנאמנים למדינה. זהו תקדים ראשון מאז קום המדינה שבג"ץ מורה לממשלת ישראל להרוס יישוב אותו הקימה במו ידיה".

מועצת יש"ע הגיבה גם היא לפסיקת בג"ץ ומסרה כי "בג"ץ, בראשות הנשיאה דורית בייניש, שוב אינו מפספס הזדמנות לפסוק נגד ההתיישבות ולהשליך גפרור לתוך חבית אבק שריפה ללא כל צורך. מי שהתיר באחרונה למחבל חיזבאללה מוסטפא דיראני לתבוע מיליונים ממדינת ישראל בטענות הזויות, מונע היום מעשרות המשפחות הישראליות המתגוררות במגרון כבר עשר שנים להשמיע את טענותיהן המשפטיות בערכאות הבוחנות מסמכים וראיות, מבטל בהינף יד הסכם שהולך ומתבצע וחורץ את גורלן בלא משפט צדק".

המדינה הודתה, ביקשה דחייה ולא עמדה בהתחייבויותיה

בשנת 2006, הגישה תנועת שלום עכשיו וכמה מבעלי הקרקע עתירה לבג"ץ באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה. בתגובה טענה המדינה, כי המאחז יושב כולו על קרקע בבעלות פלסטינית והוא יהרס. טענת התושבים כי רכשו חלק מהקרקע נדחתה. בשנת 2008, שינתה המדינה את עמדתה וביקשה לדחות את ההריסה לצורך ישום "פשרת מגרון". במסגרת הפשרה, שסוכמה עם מועצת יש"ע, הוחלט שתושבי מגרון יעברו להתנחלות אדם הסמוכה, בשכונה שתוקם עבורם. תושבי מגרון ובעלי הקרקע העותרים התנגדו לפשרה.

בשבוע שעבר, בדיון שנערך בבג"ץ, הודיע המדינה כי היא לא תעמוד בהתחייבותה הקודמת להקים את השכונה תוך שנתיים, והיא מבקשת שבעה חודשים נוספים כדי להשלים את הליכי התכנון. בדיון אמר עו"ד ספרד כי שניים מהעותרים בעלי הקרקע נפטרו מאז הגשת העתירה, ועל בית המשפט להתערב כדי ששאר העותרים יראו את אדמותיהם בחזרה עוד בימי חייהם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ