שיחת היום | "עלי סאלם, אחרי שנות רדיפה, המצרים רק רוצים לערוף את ראשו של מובארק?"

שיחת היום

ג'קי חורי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ג'קי חורי

עלי סאלם, אחד הסופרים והמחזאים הבכירים במצרים, ישב שלשום בסלון ביתו בקהיר וצפה כמו רוב בני האומה המצרית במשפטו של חוסני מובארק, נשיא מצרים לשעבר, בשידורי הטלוויזיה. סאלם (75) כתב עשרות מחזות שברובם סאטירה עם ביקורת נוקבת על המשטר וחופש הביטוי ומודה שמה שהתגלה לעיניו הוא דרמה נדירה והיסטורית עבורו ועבור בני עמו.

סאלם נמנה עם הסופרים והאינטלקטואלים הבודדים במצרים שתומכים בפומבי בהסכם השלום עם ישראל ואף ביקר בארץ לאחר הסכמי אוסלו וזוכה להערכה גדולה בקרב אינטלקטואלים והיסטוריונים ישראלים. אך על אף שמובארק נחשב ידיד ישראל, סבל סאלם מנידוי וגירוש מאיגוד הסופרים המצריים ואף מניסיון התנקשות בחייו.

עלי סאלם, איזה מחזה התגלה לעיניך במשפט?

"אין ספק שמדובר בדרמה שיש בה המון רגשות מעורבים. אני חושב שהמפגינים שיצאו לרחובות בעד ונגד מובארק מייצגים את הלך הרוח שמתגבש במצרים בימים אלה. צריך להבין שיש שרואים במובארק סמל השלטון המדכא והמושחת ויש שרואים בו דמות האב וראש המדינה שפתאום שוכב על אלונקה חסר אונים ולידו שני בניו. המחזה היה קשה ואין ספק שהתמונות נצרבו בתודעה המצרית".

המטרה היתה להשפיל את מובארק?

"אין מדובר בהשפלה, מדובר בהליך משפטי ואני מאמין שהשופט שנבחר הוא אחד השופטים הבכירים וההגונים במצרים שלא ירשה להפוך את המשפט להצגה זולה שתוצאותיה ידועות מראש".

אבל ראינו את עורכי הדין מתחרים על המיקרופון להטיח האשמות במובארק ובניו.

"אלו היו עורכי הדין של משפחות ההרוגים והפצועים".

אבל אתה לא חושב שההחלטה לקיים משפט בשידור חי ולהביא את מובארק עד לספסל הנאשמים למרות מצבו הרפואי היא החלטה פופוליסטית של המועצה הצבאית העליונה במטרה להרגיע את הרחוב המצרי?

" ההחלטה להביא את מובארק שוכב על אלונקה עד לאולם אינה החלטה קלה וכרוכה בהרבה סיכונים, אולם בכל זאת המועצה הצבאית הצליחה לעשות זאת ולקיים את הדיון הראשון בצורה מסודרת יחסית וגם האירועים שהתרחשו מחוץ לאולם היו מינוריים ולכן יש בזה מסר לעם שהכל בשליטה".

עריפת ראשו של מובארק היא התשובה שהעם המצרי רוצה עכשיו?

"אולי בשלב זה התשובה היא כן, הכל עדיין טרי ויש הרואים בו אשם בכל מה שקרה במשך שנים, אבל לדעתי עם התקדמות המשפט הדברים יתחילו להשתנות. בסופו של דבר בית המשפט יגזור את דינו של מובארק, אבל מה שחשוב בעיני זה מה שיהיה אחרי זה, לאן מועדים פניה של מצרים. העם רוצה שגשוג ודמוקרטיה וחופש ביטוי".

אתה סבלת ממובארק ושלטונו בשל עמדותיך כלפי ישראל אבל הוא היה ידיד אמת של ישראל.

"זה נכון, מובארק ושלטונו לא רצו את מודל היחסים שאני תומך בו, מערכת יחסים הבנויה על תרבות ושיתוף פעולה1. הוא רצה נורמליזציה פרטית שממנה הוא ובניו ושלטונו שלשלו כסף לכיסם".

אבל הסתלקותו לא משנה את תמונת המצב מבחינתך.

"נכון, כי מדובר בלקסיקון שלם שצריך לשנותו. אבל היום אני כותב מאמרים בשני עיתונים מובילים במצרים ובעולם הערבי. הבעיה שאני עוד לא יכול לכתוב מחזה שזה המקצוע העיקרי מבחינתי".

בישראל יש מחאה שהולכת וגוברת על מחסור בדיור ויוקר המחיה ויש האומרים שהיא מושפעת מכיכר תחריר.

"למרות שאני לא עוקב כי אני עסוק במה שקורה במצרים, זה נכון. אני מאמין שמה שקרה בכיכר תחריר השפיע על כל המזרח התיכון וטבעי שזה יגיע לישראל".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ