נתניהו טילפן אישית למועמדים לשכנעם להצטרף לצוות ההידברות, שיוצג היום

המומחים, חלקם שרים וחלקם מהמגזר הפרטי והמאקדמיה, יגבשו עד חודש ספטמבר המלצות לצעדים כלכליים כמענה למחאה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עתיד להציג היום את צוות המומחים שיגבש המלצות לצעדים כלכליים, כמענה למחאה שמציפה את ישראל. נתניהו התקשה לגייס לצוות מומחים מחוץ לממשלה, ובשבוע האחרון התקשר אישית לכלכלנים מהאקדמיה ומהמגזר הפרטי וניסה לשכנעם להצטרף לצוות.

בראש הצוות יעמוד שר האוצר יובל שטייניץ, אבל לא ברור עדיין מי יהיו השרים החברים בו. בימים האחרים הועלו שמות השרים משה כחלון, גדעון סער, גלעד ארדן, אלי ישי, אריאל אטיאס, שלום שמחון וסטס מיסז'ניקוב, כחברים אפשריים. בלשכת ראש הממשלה הסכימו רק לומר שהצוות יכלול שרים מכל מפלגות הקואליציה.

שלושה שרים ששמם הוזכר ושמחזיקים בתפקידים כלכליים אמרו אתמול ל"הארץ" שנתניהו לא שוחח אתם בעניין זה ושלא קיבלו כל עדכון. "שמעתי שאני חבר בצוות רק מהתקשורת", אמר אחד. אחר אמר: "אני רק שר בממשלה, למה שיספרו לי שמינו אותי לוועדה?".

עם זאת כבר הבהיר נתניהו בסוף השבוע, בשיחות סגורות, את גבולות נכונותו להיענות למפגינים, ואמר כי המשברים הכלכליים באירופה והורדת דירוג האשראי של ארה"ב מראים כי "צעדים חפוזים ולא אחראיים עלולים לדרדר בנקל את כלכלת ישראל".

פנה ל-5 מומחים

ל"הארץ" נודע שנתניהו פנה בשבוע האחרון ליותר מחמישה כלכלנים, אנשי אקדמיה ואנשי עסקים - מומחים בתחומי הנדל"ן, המיסוי, הבנקאות, החינוך ועוד - להצטרף לצוות המומחים. לאחר ניסיונות שכנוע שנמשכו דקות סיים נתניהו את שיחות הטלפון וביקש מבני שיחו לא לפרסם בתקשורת את פנייתו אליהם. כמה מהכלכלנים, שהופתעו לקבל שיחה אישית מנתניהו, ביקשו להבין מה המנדט של הצוות ומה יהיה המשקלם כנגד פקידי הממשלה והשרים החברים בו. אחרים פשוט השיבו בשלילה.

נתניהו הצליח לבסוף לגייס כמה מומחים מהאקדמיה ומהמגזר הפרטי, ושמותיהם יפורסמו היום, יחד עם המנדט של צוות המומחים. שיחות הטלפון של נתניהו נבעו כנראה מהקשיים שבהם נתקלו בלשכת ראש הממשלה בהרכבת הצוות.

בלשכת ראש הממשלה אישרו שנתניהו פנה אישית למומחים, אך סירבו למסור את שמות אלה שנבחרו. יועצי נתניהו נימקו את העיכוב והחשאיות בצורך לבדוק אפשרות של ניגודי עניינים אצל מומחים בצוות.

בלשכה נערכו אמש להצגת צוות המומחים, וההתלבטות המרכזית היתה אם לקיים מסיבת עיתונאים עם נתניהו, להסתפק בהצהרה למצלמות בפתח ישיבת הממשלה, או לפרסם הודעה כתובה בלבד. שר החוץ, אביגדור ליברמן, יקיים בערך באותו זמן תדרוך לעיתונאים, שבו יתייחס כנראה למחאה החברתית.

גורמים בלשכת נתניהו אמרו אתמול שראש הממשלה יציג את מנדט הוועדה ויגדיר מועד להשלמת עבודתה והגש המלצותיה, עד סוף ספטמבר. לדבריהם, הצוות יעסוק בנושאים הבאים: הפחתת יוקר המחייה ופעולות לביטול קרטלים ומונופולים; הפחתת המסים העקיפים, טיפול בבירוקרטיה בתחום הבנייה והפעלת חוק הווד"לים, וצעדים לסייע לזוגות צעירים עובדים במימון עלויות חינוך ילדיהם.

הממשלה מסרבת לדון בפיקוח על חיתולים

"הצוות יישב עם נציגי המחאה סביב שולחן לשמוע אותם. אנחנו מקווים שיהיה לנו עם מי לדבר ועל מה, ושתהיה נציגות ברורה של המפגינים. נשנה חלק מסדרי העדיפויות, אבל לא נפרוץ את מסגרות התקציב", אמרו אתמול גורמים בלשכת ראש הממשלה.

הממשלה מסרבת לדון בחוק לפיקוח על חיתולים וחלב לתינוקות, שהגישה באחרונה סיעת ש"ס. לפני שבועיים החליטה ועדת השרים לחקיקה שלא לתמוך בהצעה ומאז, בצעד חריג, הממשלה לא מאפשרת ליו"ר ש"ס לבקש משרי הממשלה לקבל את הערעור שהגיש על ההחלטה.

ישי אמר בשיחות סגורות שהתכוון להעלות את הנושא להצבעה מחודשת כדי לראות מי מהשרים, חוץ משרי ש"ס, יתמוך בחוק ומי יימנע חרף המחאה החברתית.

לא מדובר בשליפה מהשרוול של ש"ס, אלא בהצעת חוק שניסתה המפלגה להעביר עוד בכנסת ה-16. הצעת החוק הפרטית קוראת להכליל את מוצרי החלב לתינוקות והחיתולים ברשימת המוצרים הנתונים תחת פיקוח ממשלתי.

השתתף בהכנת הידיעה: יהונתן ליס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ