הרשות הורתה לא להתעמת עם ישראל בסוף ספטמבר

כוחות הביטחון הפלסטיניים הונחו למנוע מההפגנות להגיע להתנחלויות או למחסומים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרשות הפלסטינית הורתה לכוחות הביטחון הפלסטיניים למנוע זליגת הפגנות לעבר נקודות חיכוך עם ישראל, כמו מחסומי צה"ל וההתנחלויות. ההנחיות הועברו לראשי המנגנונים בשבועות האחרונים, לנוכח החשש מעימות אלים רחב היקף בין אלפי מפגינים לבין כוחות צה"ל לאחר ההצבעה הצפויה באו"ם על הכרה במדינה פלסטינית, בסוף ספטמבר השנה.

מסרים דומים העבירה הרשות גם לישראל ולצה"ל, בהבהירה כי בכוונת הפלסטינים למנוע הפגנות אלימות ונרחבות שיובילו להסלמה בין הצדדים ולריסוק התיאום הביטחוני. גורמי ביטחון בכירים, בישראל וברשות, אישרו ל"הארץ" כי אלו ההסכמות בין הצדדים.

בסוף החודש שעבר קרא יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), לכל הפלסטינים להשתתף בתהלוכות לא אלימות במסגרת האירועים שמתכננת הרשות בסוף ספטמבר. כמה ימים מאוחר יותר הודיע מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, יאסר עבד רבו, כי בכוונת הארגון לכנס עצרות תמיכה החל מ-20 בספטמבר, בעת שיתחילו הדיונים באו"ם בניו יורק.

אולם, כרגע נראה שהנהגת הרשות יוזמת את ההפגנות בכוונה לשלוט בהן ולמנוע אפשרות שיידרדרו לעימות אלים. ההפגנות מתוכננות להתקיים בלב הערים הפלסטיניות ולא בנקודות החיכוך, וייערכו בחסות אש"ף ובפיקוח כוחות הביטחון הפלסטיניים. בכירי הרשות מודעים היטב לכך ששליטתם המעשית במתרחש בהפגנות, כאשר יחלו, עשויה להיות מוגבלת. גם בגדה פועל כעת דור צעיר, שנשען על הרשתות החברתיות באינטרנט ושואב השראה מהמהפכות בעולם הערבי. התנגשויות בין משתתפי תהלוכות בספטמבר לכוחות צה"ל עלולות להביא גם לשפיכות דמים ולאובדן שליטה.

הליגה הערבית הודיעה ביום חמישי האחרון כי תתמוך ביוזמת הרשות לבקש מהעצרת הכללית של האו"ם להכיר במדינה פלסטינית. ראש צוות המו"מ של אש"ף, סאיב עריקאת, אמר לאחר פגישת שרי החוץ של ועדת המעקב של הליגה הערבית, כי הוא מבקש מארה"ב להימנע מהטלת וטו על הבקשה שתפנה הליגה הערבית בשבועות הקרובים למועצת הביטחון של האו"ם, להכיר במדינה פלסטינית ולהעניק לה מעמד של חברה מן המניין.

הקריאות של אבו מאזן ועבד רבו עשויות להישמע כניסיון של הרשות להעיר את השטח הרדום משהו. תושבי הגדה, לפי סקרי דעת הקהל ולפי כלי התקשורת, אינם מעוניינים באינתיפאדה שלישית ובסיבוב לחימה נוסף עם ישראל. רובם מעדיפים להתמקד בשיפור הכלכלה הפלסטינית ובבניית מוסדות המדינה שבדרך, נוסח תוכניתו של ראש הממשלה סלאם פיאד. אף שבגדה תומכים בפנייה לאו"ם, רבים מודאגים מהמצב הכלכלי וחוששים שהוא מתחיל להידרדר.

על אף השיפור לכאורה בגדה, פתיחת העסקים הקטנים והבום של הצמיחה בשנים האחרונות, התחושה הרווחת בכפרים, במחנות הפליטים ובערים השונות היא כי השינוי החיובי דילג עליהם. במישור הזה, הרי שמדובר בתופעה המזכירה את המתרחש בישראל - היחלשות של המעמד הבינוני שאינו חש בשיפור, בעוד קבוצה מצומצמת נהנית מפירות התחזקות הכלכלה.

רוב תושבי הגדה משתכרים כיום משכורות נמוכות. אמנם במגזר הציבורי המשכורות גבוהות יותר וזהו הענף הגדול ביותר כיום בגדה (כ-150 אלף עובדי הרשות, שמפרנסים קרוב למיליון בני אדם), אולם לנוכח הבעיה התקציבית החמורה שנקלעה אליה הרשות, לא ברור אם תשלום המשכורות בחודש ספטמבר יתנהל כסדרו. אי העברה של משכורות עלולה ליצור תסיסה לא רק נגד ישראל אלא גם נגד הרשות הפלסטינית.

הנהגת אש"ף מבקשת להפוך את האירועים המתוכננים החל מ-20 בספטמבר למפגן תמיכה גדול באבו מאזן ובהנהגת הפתח, ונוסף על כך, למנוע מהחמאס כל מעורבות בארגון ההפגנות. בכך תנסה ההנהגה לקבל את כל הקרדיט על ההכרה במדינה הפלסטינית, להחליש את הביקורת בציבור ביחס לתפקוד הרשות ובו בזמן לשמור על בידולו של החמאס והחלשתו.

בחמאס מודעים לכך. בשבוע שעבר שוחרר מהכלא אחד מראשי הארגון בגדה, השייח חסן יוסף. יוסף אמר כי הוא מתנגד לפנייה של הרשות למוסדות האו"ם בספטמבר מאחר שמדובר בצעד ריק מתוכן, שלדעתו יוביל אך ורק לעוד החלטה של האו"ם ללא משמעויות בשטח. יוסף היה אחד מ-200 אסירים ביטחוניים ששוחררו, סמוך לתום תקופת מאסרם, בשל צו של ועדת הפנים של הכנסת שמטרתו היתה להתגבר על הצפיפות במתקני הכליאה. בלשכת שר הביטחון ובצמרת צה"ל לא ידעו מראש על המהלך. ככל הידוע, מדובר בצעד טכני ולא במחווה מתוכננת.

בתוך כך, במערכת הביטחון הישראלית נמשכות ההכנות להסלמה אפשרית בשטחים סביב מועד הדיון באו"ם. ההכנות הצבאיות יושלמו בשבועות הקרובים. צה"ל נערך לאפשרות שיידרש להציב כוחות גדולים בגדה, בעיקר מבסיסי ההכשרה שלו. יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ שאול מופז (קדימה), אמר בשבוע שעבר כי שמע מהרמטכ"ל בני גנץ כי במקרה הצורך יגייס צה"ל גם כוחות מילואים.

בצה"ל מוטרדים מהשלכות החלטת בג"ץ, שהורה לצבא לפנות שלושה בתים במאחז מגרון ליד רמאללה, עד סוף ספטמבר. זאת, בשל ההערכה כי מתנחלים קיצונים יגיבו בפעולות תג מחיר נגד פלסטינים ורכושם וינסו להצית בכך תבערה בשטח. לפני כשבוע הוצאו, לבקשת השב"כ 12 צווי הרחקה נגד אנשי ימין קיצוני מאזור ההתנחלות יצהר ליד שכם, על רקע חשד דומה. עם זאת, לדעת גורמי ביטחון, הצבא חייב לעמוד בהנחיית בג"ץ, לא רק בשל ההיבט החוקי אלא גם כדי לאותת לקיצונים שהוא מסרב למלכד עצמו ב"מאזן ההרתעה" שהם מבקשים לבסס, נגד פינוים.

בשבוע שעבר הרגו חיילים בחטיבת כפיר שני פלסטינים בתקרית בקלנדיה, מצפון לירושלים. החיילים באו לעצור חשודים בפעילות חבלנית, אך במקום התפתחה מהומה שבה הושלכו אבנים על הכוח, שהגיב באש. בפיקוד המרכז חששו שהתקרית תצית אלימות באזור, אולם התגובה היתה מינימלית. עם זאת, בניתוח לאחור הגיעו בפיקוד למסקנה כי עיתוי המעצר היה שגוי: אין מדובר בחשודים שניתן להגדירם פצצות מתקתקות ולא היתה סיבה ליזום מבצע כזה בלילה הראשון של חודש הרמדאן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ