משבר האשראי בארה"ב: בשורה רעה למפגינים

הורדת דירוג האשראי האמריקאי היא לא פחות מרעידת אדמה כלכלית. זה ישפיע, כמובן, על יכולת הממשלה להיענות לדרישות מחאת האוהלים

נחמיה שטרסלר
פרשנות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נחמיה שטרסלר
פרשנות

למרות הסימנים המוקדמים, העולם הוכה בתדהמה. זו לא פחות מרעידת אדמה כלכלית בדרגה העליונה, כי אם דירוג האשראי של ארצות הברית יורד, מה יגידו אזובי הקיר? מה יגידו יוון, ספרד, איטליה וצרפת? ומה יקרה אצלנו בבית?

חברת דירוג האשראי "סטנדרט אנד פורס" לא היססה. לאחר שהזהירה באפריל את ארה"ב, היא הורידה בסוף השבוע את דירוג האשראי של המעצמה הגדולה בתבל מהדרגה המושלמה של AAA לדרגה נמוכה יותר, AA+.

האם לדעתכם המשבר הכלכלי יכבה את המחאה? בואו לדבר על זה בפייסבוק

זה דבר חסר תקדים שקורה לארה"ב, מעשה ש"סטנדרט אנד פורס" עושה לראשונה מאז החלה ב-1941 בפרסום דירוגי אשראי של מדינות. הוא מוסיף ממד מפחיד למשבר החובות של גוש היורו, משבר שנתונות בו יוון, ספרד, איטליה, ואפילו צרפת, הפועלת גם היא באטיות רבה מדי לצמצום ההוצאות והגירעון הכרוני בתקציבה.

את המשבר אנו רואים בינתיים בבורסות בעולם, שירדו במרוצת השנה, אך בעיקר בשבוע האחרון בוול סטריט, באירופה, באסיה וגם בתל-אביב.

כל המשברים הללו קרו ברגע הכי לא מתאים למחאת האוהלים ברוטשילד ובשאר חלקי הארץ. למשברים הללו יש השלכה מאקרו-כלכלית על ישראל, שהרי חלק מהמשק הישראלי בנוי על יצוא. משבר ומיתון בארה"ב ובאירופה עלולים לפגוע כאן בפעילות ובהכנסה ממסים. זה ישפיע, כמובן, על יכולת הממשלה להיענות לדרישות מחאת האוהלים.

הדרישות הן עצומות, וכולן מגיעות לבסוף לתקציב המדינה: מדובר בבנייה מסובסדת לדיור בר-השגה, בחינוך חינם מגיל שלושה חודשים, בהארכת חופשת הלידה, בהכרה בהוצאות מטפלת, בהורדת המע"מ על מוצרי מזון, בהוזלת המים, הורדת הבלו על הדלק, ועוד ועוד ועוד.

שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר אתמול ש"הורדת דירוג האשראי של ארה"ב הוא נורת אזהרה שמזכירה לכולנו שאנחנו מנווטים עדיין את הכלכלה הישראלית במים סוערים". אבל דיבורים כאלה לא מספיקים. לעת כזו צריכים שר האוצר וראש הממשלה להודיע שכל תוכנית שיגיש צוות השרים המיוחד שקם היום, תהיה מאוזנת מבחינה תקציבית. בשום אופן אסור להגדיל את הגירעון בתקציב.

מצד אחד, תהיה עלייה בהוצאות לטובת המעמד הבינוני והורדת נטל המסים לאותו מעמד. אבל מצד שני, צריך שר האוצר להסביר שיהיו קיצוצים בתקציב ועלייה במסים - למשל, על חברות יצוא שהמיסוי שלהן הורד במידה מופרזת מאוד, ל-6%-12% בלבד. כי אף אחד לא רוצה להיקלע למשבר חובות מקומי שיתבטא במיתון, אבטלה ובקיצוצים חריפים.

כולם צריכים לזכור שמשבר החובות בארה"ב הוחרף כשאובמה הגיש תוכנית הצלה יקרה מאוד למשבר 2008. הוא גם העלה את הוצאות הממשל בתחומי החברה, הרווחה והבריאות - בלי להעלות מסים. התוצאה היתה עלייה בגירעון בתקציב ובחוב האמריקאי, שהגיע לגובה מבהיל.

אבל בקונגרס האמריקאי הסכימו, בשבוע שעבר, על העלאת תקרת החוב וקיצוצים צנועים בלבד, במקום להיענות לאתגר ולהגיש תוכנית קיצוצים חריפה. זה דחף את "סטנדרט אנד פורס" להודיע ש"הורדת דירוג האשראי משקפת את העובדה, שהאפקטיביות והיציבות של קובעי המדיניות בארה"ב נחלשו יותר מכפי שציפינו".

כולנו רוצים לחיות ב"מדינת רווחה" שמספקת חינוך ראוי ובריאות לכל, אבל אף אחד לא רוצה להגיע לאבטלה של 20% כמו בספרד, או לכאוס ולמיתון כמו ביוון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ