קדימה: העלאת מחירי החשמל מוכיחה שנתניהו מזלזל במחאה הציבורית

באופוזיציה תקפו את הממשלה בחריפות על ההעלאה הצפויה במחיר החשמל בשיעור של כ-10%. הליכוד: טענות קדימה - חוצפה שלא תיאמן

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בקדימה תקפו הערב (ראשון) את ראש הממשלה בנימין נתניהו ושריו בעקבות ההחלטה להעלות את מחיר החשמל בכ-10%. "נתניהו ראש ממשלת המסים", נמסר, "העלאת מחירי החשמל מוכיחה שנתניהו מזלזל בזעקה הציבורית".

על פי ההודעה שפרסמה קדימה, "דבריו (של נתניהו - י"ל) אודות ההבנה שהוא מגלה כלפי קולות המחאה הציבורית הנם שקר וכסות למעשיו האמיתיים. בשנתיים וחצי לכהונתו העלה נתניהו את המסים על הדלק, המים, התחבורה הציבורית, הארנונה והחשמל ופגע אנושות במעמד הביניים והשכבות החלשות.

קדימה תקפה את נתניהו גם על רקע השינוי ברגע האחרון, לפיו ההעלאה תעמוד על כ-10% ולא על 19% כפי שתוכנן בתחילה. "היום הוא הוכיח שהוא יכל למנוע ולצמצם זאת בכל רגע נתון. הציבור נאנק תחת המיסים וביבי הוא זה שמטיל אותם".

ריכך את הדרישות הסביבתיות. ארדן. תצלום: אמיל סלמן

מהליכוד נמסר בתגובה כי "טענות קדימה בגין עליית מחירי החשמל היא חוצפה שלא תאמן. ממשלת קדימה קבעה מחירי חשמל גבוהים בכ-12% משיעורם לפני העלייה הצפויה מחר. מדיניות ראש הממשלה ושר האוצר היתה להוריד את מחירי החשמל".

מוקדם יותר הערב נודע כי מליאת רשות החשמל צפויה להודיע מחר על ייקור תעריף החשמל בשיעור חד של כ-9% של עד 10% . משרדי הממשלה ניהלו במהלך אתמול דיונים קדחתניים בניסיון לגבש חבילת צעדים שתמנע את ייקור החשמל בשיעור חד יותר של 19.1%.

בעקבות מכבש לחצים שהופעל עליו בימים האחרונים, הסכים השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, לרכך את המגבלות הסביבתיות שהטיל משרדו על חברת החשמל. במקביל, הודיע שר האוצר יובל שטייניץ על הוזלת הבלו שיוטל על רכש הסולר העודף של חברת החשמל בחודשי הקיץ. צירוף שני מהלכים אלה יביא להפחתת הייקור בכמחצית.

ביטול הבלו על הרכש העודף במלואו היה מאפשר את להוזיל את החשמל בשיעור של כ-3% נוספים לפחות. בנוסף, היענות ארדן לדרישה לבטל כליל את המגבלות הסביבתיות היתה מפחיתה את התעריף בעוד כ-1%.

בעקבות הפסקת אספקת הגז הטבעי ממצרים נדרשה חברת החשמל לרכש עודף של סולר בעלות כוללת של עד 3.5 מיליארד שקל. זאת, כאשר בחודשי הקיץ בלבד נדרשת החברה לרכש חירום של 250 אלף טונה סולר - בעלות של כ-1.3 מיליארד שקל. כפי שנחשף ב-TheMarker, הביאה מציאות זו לצורך בייקור תעריף החשמל ב-19.1%.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ