נתניהו הקים 20 ועדות בשנתיים

שרים וח"כים יודעים שכמעט כל נסיון להעברת מהלך שנוי במחלוקת יסתיים בהקמת ועדת בדיקה מטעמו של ראש הממשלה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדות בדיקה מהסוג שעליו הכריז אתמול ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הפכו לשגרת עבודה בלשכתו. בכל פעם שצץ נושא שנוי במחלוקת שעלול לפורר את האחדות הקואליציונית, מכריזים במשרד ראש הממשלה או בלשכות השרים השונים על הקמת צוות בודק. לעתים הצוות מסיים את עבודתו בתוך זמן קצר ומספק פתרון של פשרה, פעמים אחרות עבודת הוועדות נמתחת חודשים ארוכים ומעלימה מסדר היום הציבורי את הנושא הטעון. שרים וחברי הכנסת יודעים היטב שכמעט בכל פעם שינסו להעביר מהלך שנוי במחלוקת - הצעתם תסתיים בהקמת עוד ועדה נידחת, שתנסה לגשר על הפערים בין סיעות הקואליציה.

בשנתיים האחרונות הוקמו יותר מ-20 ועדות בדיקה רשמיות במשרד ראש הממשלה, מרביתן בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, איל גבאי, שהכריז זה מכבר על פרישתו. לא כולן מתפקדות כוועדות מומחים כפי שהוצגה אתמול. לעתים היה זה גבאי לבדו ששימש בורר או מתווך בין משרדי הממשלה הנצים, ופעל מאחורי הקלעים כדי לגבש פשרה.

דוגמה בולטת לוועדה טעונה, שמתקשה לגבש את מסקנותיה, היא הוועדה לבדיקת הריכוזיות במשק. עד שפרצה מחאת האוהלים, לא כיוונה הוועדה - שהוקמה לפני כמעט עשרה חודשים - לקראת גיבוש מסקנות. הוועדה היתה אמורה לסיים את עבודתה מקץ ארבעה חודשים, אך המועד הזה הוארך וחלף ללא פרסום ממצאים כלשהם. רק בעקבות גל המחאה והכרזתם של ראשי הוועדה גבאי וחיים שני, מנכ"ל משרד האוצר, על פרישתם, לחץ נתניהו על הצגת ממצאים בטווח הזמן המיידי.

לפני כשנה וחצי מינה ראש הממשלה את גבאי לעמוד בראש צוות שיפעל להבראת רשות השידור אחרי שהשר יולי אדלשטיין ויתר על אחריותו. גבאי הודיע אז לוועדי העובדים כי או שהם יהיו שותפים למאמץ מיידי להבראת הרשות - או שהרשות תיסגר. מאז חלפו חודשים ארוכים, יו"ר חדש מונה לרשות, והערוץ הראשון של הטלוויזיה רחוק משיקום.

ועדה נוספת שהוקמה במשרד ראש הממשלה עוסקת בשילוב החרדים בשוק העבודה ובגיוסם לצה"ל. אשתקד, בעקבות פסיקת בג"ץ שאסרה על תשלום קצבאות הבטחת הכנסה לאברכים, עמד גבאי בראש ועדה שהמליצה להגביל את התקופה שבה יקבלו האברכים את הקצבה ואת הסכום המרבי שיוקצה לקצבאות. כך, אם יגדל מספר האברכים, תקטן הקצבה שיקבל כל אברך.

במארס 2010 החליטה הממשלה להעתיק את המיקום המיועד של חדר המיון הממוגן בבית החולים ברזילי באשקלון. הצעד הוביל לסערה ציבורית, ונתניהו מינה צוות בראשותו של גבאי לפתרון הבעיה. גבאי החליט לבטל את החלטת הממשלה: הוא קבע כי חדר המיון יוקם במקום שתוכנן לו מראש, בצמוד לבית החולים, והקברים שעמדו במוקד המחלוקת יועתקו למקום אחר. כל הגופים המעורבים בסכסוך קיבלו את החלטתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ