שלושת שלבי העבודה של ועדת המומחים

במערכת הפוליטית מעריכים כי יקחו חודשיים עד שלושה במקרה הטוב בטרם הממשלה תקבל החלטות על בסיס עבודתה של ועדת טכטנברג

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צוות המומחים שמינה אתמול (ראשון) ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי לפעול במשך חודש ימים בהם יקיים שיחות עם נציגי המפגינים, ארגונים חברתיים ומגזרים שונים בציבור. לקראת אמצע חודש ספטמבר יוגשו ההמלצות לקבינט החברתי-כלכלי. נתניהו מעוניין לסיים את הדיונים בקבינט ובממשלה עד סוף ספטמבר. עם זאת, ההערכה במערכת הפוליטית היא שהממשלה תקבל החלטות, במקרה הטוב, בעוד חודשיים וחצי עד שלושה חודשים - בסוף אוקטובר או תחילת נובמבר.

הצוות בראשות פרופ' מנואל טרכטנברג יעסוק בכמה תחומים: הצעות לשינוי סדרי העדיפויות במטרה להקל את הנטל הכלכלי על אזרחי ישראל. החברים ידונו בשינוי תמהיל תשלומי המסים בין מסים ישירים למסים עקיפים, הרחבת הנגישות לשירותים חברתיים, הגברת התחרותיות והיעילות בשוקי מוצרים ושירותים במטרה להפחית במחיריהם, ובצעדי יישום לתכנית הדיור ולחוק הוודלי"ם.

נתניהו רצה בתחילה להקים צוות מצומצם של שרים שזוכים גם לפופולאריות רבה יותר בציבור כדי שיעסקו בסוגיה, אולם מחשש ללחצים קואליציוניים החליט לערב שרים רק לאחר קבלת המלצות הצוות המקצועי. כמו כן, נתניהו בחר בפורום רחב ביותר בדמות הקבינט החברתי-כלכלי בו חברים 15 שרים. אם זה לא מספיק הוסיף נתניהו את השרים לימור לבנת ומיכאל איתן כמשקיפים ללא זכות הצבעה.

נתניהו אמר אתמול בישיבת הממשלה כי לאחר שהקבינט ישמע את המלצות הצוות, יגובשו המלצות סופיות שיובאו אליו. "אני מתכוון להביא את התכנית הזאת אל הממשלה כולה. אני רוצה גיבוי מלא של הממשלה לשינוי הגדול שאנחנו עומדים לעשות בכלכלת ישראל", הוסיף.

עם זאת, העובדה שהמלצות צוות המומחים יובאו לקבינט מעלות את החשש כי גורלן יהיה כגורלן של המלצות רבות שהגישו צוותים מקצועיים בעבר (ראו ידיעה נפרדת בעמוד זה). כאשר מתחיל הדיון בקבינט הוא הופך מהר מאוד לפוליטי, כאשר כל מפלגה מנסה לקדם את החלקים שרלוונטיים למצביעיה בלבד ולהוריד המלצות שיפגעו בהם.

הרכבת צוות המומחים טרם הושלמה ובמקום צוות שרים מצומצם החליט נתניהו מסיבות קואליציוניות להעביר את ההמלצות לפורום בן 17 שרים. בשבוע האחרון פנה נתניהו באופן אישי לשורה של כלכלנים מהמגזר הפרטי ומהאקדמיה והציע להם להיות חברים בצוות המומחים, אולם רבים השיבו בשלילה להצעה. כאשר נתניהו החליט למנות את טרכטנברג לעמוד בראש הצוות, ביקש האחרון להיות זה שיקבע את הרכבו.

הצוות יהיה מורכב מכ-10 מומחים - מחציתם מהאקדמיה ומהמגזר הפרטי ומחציתם פקידים בכירים במשרדי ממשלה כלכליים. בלשכת ראש הממשלה אמרו כי הרכבת הצוות תושלם ביומיים הקרובים ושמות החברים יפורסמו לציבור.

הבחירה בפרופ' טרכטנברג מעניינת במיוחד בשל העובדה שלא מדובר באדם המקורב לנתניהו. מינויו לעמוד בראש צוות המומחים היא סטירת לחי והבעת אי-אמון בראש המועצה הלאומית לכלכלה המכהן, פרופ' יוג'ין קנדל.

מובילי המחאה החברתית, שדרשו לקיים דיאלוג ישיר מול ראש הממשלה, נוטים שלא לשתף פעולה עם צוות המומחים. רבים מהם חשים כי זה איננו מענה הולם להפגנת ההמונים במוצאי שבת, אלא ניסיון נוסף להשקיט את המחאה, בלי להציע פתרונות ממשיים. עם זאת, טרם התגבשה עמדה רשמית המייצגת את ראשי המאבק ואת כל הארגונים והתנועות השותפים לו.

יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי, תקף את הקמת צוות השרים: "אנחנו מסכימים ורוצים ונכונים מאוד לבוא להידברות, אבל אנחנו רוצים לדעת גם לאיזה סוג של הידברות אנחנו מגיעים - מה המתווה, מה לוח זמנים, מה הסמכות, האם הדברים יעוגנו בחקיקה ויהיה להם ביטוי תקציבי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ