השולחן עגול וגדול - הוועדה חסרת מנדט וסמכות

יוסי שריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי שריד

משנתפרסמו אתמול מידותיו של "השולחן העגול" - אורך, רוחב וגובה - נמלא הלב דאגה: האם הוא עדיין חי, האם הוא עדיין עובד, הנגר? אותו בעל מלאכה שבנה בשעתו - מעשה ידי אמן - את השולחן במליאת הכנסת, שהיה צריך להושיב סביבו את הממשלה הכי גדולה בתולדות המדינה. ועכשיו צריך להושיב סביב את "צוות ההידברות" הכי גדול: 15 שרים ועוד לימור לבנת ומיקי איתן ישקיפו.

ולא ספרנו את המומחים שאמורים להצטרף, גם לא את הקרואים-הממורמרים, שיתייצבו שם לפי תור ארוך. ואולי גם הנגר נטרף בינתיים בשיניו של אחד הקרטלים.

מלכתחילה לא היה צורך בשולחן מעוגל או מעוין. יש ראש ממשלה בירושלים - כך צריך להניח - הוא כבר "הבין והפנים" את המסר, כפי שמעידים עליו שריו כתוכים בטלוויזיה. עליו לשבת בחברת יועציו, לקבל החלטות, ולהודיע בהקדם על שינויים מהותיים בסדר העדיפויות שלו ובמשנתו הכלכלית.

רק האופי לא עומד להשתנות: כמוכר רהיטים ממולח הוא מתעתע בלקוחות. מבקש להרוויח זמן עד יעבור זעם, ויבוא בספטמבר זעם אחר.

כבר אתמול נשלח אביגדור ליברמן לפתוח גזרה חדשה, לחמם אותה ככל יכולתו. השר דיווח על הרשות הפלסטינית, ש"מתכננת אלימות ושפיכות דמים שלא נראו כמותם". כך הוא קורא לכל אזרחי ישראל בכלל ול-300 אלף בפרט להיערך - "מה יקרה אם 30-40 אלף ינסו לעבור בכוח את מחסום קלנדיה, ואיך אמורים להתנהג קצינים וחיילים שלנו". התשובה בגוף השאלה: ברור שנירה בהם, כמקובל באזור. האם ארתור פינקלשטיין הגיע לארץ? האם גם נתניהו משלם את שכרו?

אצלנו זה אחרת, מי לא שיבח את התנהגותם המופתית של המפגינים מבית - יש צווחה, אבל אין פרץ - לעומת הברברים הפלסטינים שעוד מעט הם באים ומתפרעים.

איזו הפגנה גדולה ונחמדה זאת היתה, שלשום בתל אביב, ולא רק בה. אפילו נשיא המדינה עקב והתפעם. המוחים מבטיחים לממשלה שאין כוונה, חלילה, להפיל אותה, גם שערה מראשו של נתניהו לא תיפול. ואחר כך שרים בקול גדול את "פתאום קם אדם בבוקר". לא נותר אלא לחטט בארכיונים ולברר - האם הפגנות נחמדות של שובה ואי-נחת, שלא זעזעו את כיסא השליט עצמו, השיגו אי-פעם את מבוקשן.

אנשים אחראים לא יסכימו להשתתף בסימפוזיון רב-משתתפים וחסר מנדט וסמכות, וכבר נמסר שכמה מהכלכלנים השיבו את פניותיו של נתניהו ריקם; למה להם לשבת במושב להגנים. ליו"ר הצוות נתמנה מנואל טרכטנברג, ששימש עד לא מזמן יו"ר המועצה הלאומית לתכנון כלכלי. ואיך יסרב, אם הוא נמנה עם מתכנני סדום, וקופה של שרצים חברתיים תלוייה גם לו מאחוריו, שאותם צריך לטהר. טרכטנברג נענה אפוא בחיוב, "מודע לכובד האחריות ולגודל הציפיות", כדבריו בממשלה. אל תירא, פרופסור, היה רגוע, אין ציפיות כלל, לפי שעה.

לו את פי שאלו, הייתי מייעץ שלא לקחת חלק מלכתחילה בהצגה, ששמה לצחוק עניינים רציניים ומצוקות כואבות; שלא לגשת אל השולחני, שכבנקאי קטן פורט תעצומות לפרוטות; שלא ליפול למלכודת דבש, שכולה מרורים. עדיין לא נוצרו התנאים ההכרחיים והמספיקים לשיח נוקב על ביעור הטפילות והחזירות; ראו את אשר עשתה השיטה לאמריקה.

יגייסו מנהיגי המחאה שליח, יתנו בידיו את רשימת התביעות, שכבר גובשה די צורכה. יניח אותם שם, בערימה על השולחן, מיד לאחר שיגמור הנגר את מלאכתו. ועל ההפגנות להימשך ביתר-שאת וביתר-תוקף, כי ככה לא בונים הידברות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ