הצוות המיוחד של ראש הממשלה, בנימין נתניהו - גדול מדי ומאוחר מדי

כל בית ספר לניהול משברים חייב ללמד את התנהלות רה"מ סביב בניית הצוות להידברות עם המוחים - ולעשות בדיוק הפוך

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

תחת הלם הפגנת הענק שלשום בתל אביב, פקדו אתמול שרי מפלגת השלטון, בשליחות לשכת ראש הממשלה, את אולפני הטלוויזיה והרדיו, בניסיון לשכך את זעם ההמון. ההנחיה מלשכת נתניהו היתה, מצד אחד: לחבק, לחבק, לחבק את המפגינים ולהביע הזדהות ואמפתיה עם מצוקתם, ובאותה נשימה להזהיר מפני ההשלכות האפשריות של רעידת האדמה הכלכלית המזעזעת את שוקי ההון של ארה"ב ואירופה.

כן, אם עד סוף השבוע ביקשו שרי הממשלה מהמוחים להביט בחשש לעבר יוון וספרד הקורסות, מאתמול נוספה לרשימת האיומים המרומזים גם ידידתנו הגדולה שמעבר לאוקיינוס האטלנטי, שגם ממנה לא נחסך המשבר. נתניהו ושטייניץ ינסו בימים ובשבועות הקרובים לפנות להיגיון הקולקטיבי של מאות אלפי המפגינים ולהסביר להם שגם תחת שמי ים התיכון המצב כלל לא פשוט, אבל ספק אם יזכו לאוזן קשבת. בינתיים, בשעה טובה, הוקמה סוף-סוף הוועדה המדוברת, שגם הליך לידתה לא היה פשוט. שום דבר לא פשוט כאן.

כזכור, בראשית, לפני כשבועיים, דובר על צוות רזה, קטן וחכם. כמו בסיירת: ארבעה שרים, חברתיים וצעירים (יובל שטייניץ, גדעון סער, משה כחלון וגלעד ארדן) וכמה פקידים. אחר כך החלו הלחצים ומספר השרים תפח לשבעה - שמונה; כבר לא כולם צעירים ולא כולם חברתיים.

הלחצים לא פסקו. להפך. המחאה המיניסטריאלית התעצמה ביחס ישיר למחאה החברתית. אתמול בבוקר, בהגיע שעת השין, התברר שהסיירת הפכה לאוגדה משוריינת, מסורבלת, מקרקשת ומתנשפת: צוות מומחים שחלקם טרם אותר, שיעביר המלצותיו לקבינט הכלכלי חברתי הכולל 15 משרי הממשלה ועוד 2 משקיפים (כמעט ח"י שרים), שיגבשו בעזרת השם נייר שיכודרר לראש הממשלה ולממשלה כולה.

ככה לא בונים ועדה שתטפל במשבר הפנימי החריף ביותר שמטלטל את מדינת ישראל מאז מי זוכר מתי.

שבועיים יקרים בוזבזו על ידי לשכת ראש הממשלה על התבחבשות פנימית ופרסונלית. בשבועיים הללו כדור האש המתגלגל של המחאה שאב אליו את זעמם של ההמונים, את התסכול ואת התחושה ש"אף אחד לא מתייחס אלינו".

חוסר המעש גרם לכך שלצד הסטודנטים התייצבו גם ארגונים, עמותות, תנועות, וועדי עובדים. בהתאם לכך עלה בממדים מרשימים מספר המפגינים שגדשו בכל מוצ"ש את רחובות הערים. לא רק המספרים עלו, גם הציפיות לפתרון המצוקות הרקיעו שחקים.

24 ימים חלפו מאז שהאוהל הראשון ניטע מול כיכר "הבימה" בתל אביב, ומה היה לנו שם? מסיבת עיתונים בהולה אחת של נתניהו ושריו בנושא הדיור.

המון דיבורי הבל על נרגילות, גיטרות וסושי, והבלחה אחת קצרה, אתמול בבוקר, של הפרופסור מנואל טרכטנברג, ראש צוות המומחים המתגבש לכיבוי השריפה החברתית, לצדו של נתניהו בישיבת הממשלה. אין ספק: כל בית ספר לניהול משברים חייב ללמוד היטב את תהליך בניית "צוות רוטשילד" - ולעשות בדיוק הפוך.

תארו לכם שהצוות המקורי שדובר בו היה עובד כבר עשרה ימים: מגבש המלצות, כותב ניירות, מדבר עם ראשי המחאה. האם זה היה מלבה את היצרים או מרגיע אותם? האם זה היה מסייע לנתניהו או מזיק לו? התשובה ברורה, וכך סבורים גם רוב שרי הליכוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ