מאות גמלאים הפגינו בת"א; הכנסת תתכנס לישיבת חירום לדון במחאה

הישיבה תתכנס בשבוע הבא לפי בקשת כל סיעות האופוזיציה, תחת הכותרת "ממשלת המסים של נתניהו מנותקת מהעם ומזלזלת במחאתו הציבורית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לפי בקשת כל סיעות האופוזיציה, תתכנס את מליאת הכנסת לדיון פגרה מיוחד ביום שלישי הבא לדון במחאה החברתית. על פי הנוהל בימי הפגרה, יוכלו לנאום בדיונים שישה נציגי אופוזיציה בסך הכל. ריבלין הביע נכונות לכנס את המליאה כבר בתוך 48 שעות ואולם על פי בקשת היוזמים נדחה הדיון לשלישי הבא. באופוזיציה העדיפו לקיים את הישיבה בשבוע הבא כדי להפוך אותה "לדלק עבור הנעת המאבק".

מקדימה נמסר כי הכינוס ייערך תחת הכותרת "ממשלת המסים של נתניהו מנותקת מהעם ומזלזלת במחאתו הציבורית". בהודעה המפלגה נאמר כי "בראש ממשלת ישראל עומד אדם אטום אשר בז למחאה הציבורית, מזלזל במניעיה ומתכחש לזעקתה. למרות שנתניהו התעקש להוציא את הכנסת לפגרה וניסה לחנוק את הדיון הציבורי במחדליו החברתיים ובאחריותו האישית בשנתיים וחצי האחרונות להכבדת נטל המס על המים, החשמל, הארנונה, התחבורה הציבורית, הדלק, מוצרי המזון ועוד, תתכנס הכנסת, בניגוד לרצונו כדי לדון במחאה ברחובות. אם המחאה לא פורצת את קירות הבידוד של הממשלה היא כן תחדור לכנסת".

ח"כ יעקב כץ (כצל'ה) מהאיחוד הלאומי היה גם הוא שותף פעיל בארגון כנס החרום. כץ פנה לדליה איציק, ציפי לבני וליו"ר הכנסת, ראובן ריבלין שנענה לאחר שהושגו 50 חתימות. כץ הודה לקדימה על שיתוף הפעולה ואמר כי "נתניהו לא יוכל להתעלם עוד מהמחאה המתחזקת המייצגת את כל שכבות העם המוחה על יוקר המחיה והקפאת הדיור".

הגמלאים מחו בתל אביב

הבוקר הפגינו מאות גמלאים מול קרית הממשלה בתל אביב, לאות הזדהות עם המחאה החברתית. הם נשאו שלטים שעליהם נכתב בין השאר "אל תשליכני לעת זקנה", "אל תיגעו בפנסיה של סבא" וקראו "הגמלאים דורשים צדק חברתי" ו"ביבי הביתה". להפגנה הצטרפו גם צעירים וחניכים של הנוער העובד והלומד.

"הצעירים והגמלאים - יחד נפיל את ביבי נתניהו", אמר אחד הדוברים בהפגנה. "אני פונה לראש הממשלה ולשר האוצר: מתי תתחילו לדאוג לפנסיונרים? השעון הביולוגי עושה את שלו, גם אתם תגיע לגיל הזקנה. כל אחד מגיע למסלול הזה", הוסיף אחר.

שלמה מאשקלון, גמלאי של צה"ל סיפר כי הפעם האחרונה שהשתתף בהפגנה היתה ב-1947, נגד הבריטים. "לו לא הייתי רואה את כל הקשישים בדרום, לא הייתי מגיע למקום הזה. תפתחו את העיניים, תראו מה קורה סביבכם - דבר נורא. כמה שצריך לדאוג לגמלאים האלה, בייחוד לשקטים", אמר.

אפרים, גמלאי מחולון, אמר למשתתפים בהפגנה כי "עיני האומה נשואות גם אלינו. גמלאי ישראל היו בנוכחות ציבורית גבוהה מאוד לאורך כל הזמן. כשהחלה מחאת האוהלים, נתנו מבט של אהדה, מבט של הערכה, מתחושה עמוקת ערך להתעוררות לאומית חברתית שחסרה לארץ הזאת במשך עשרות שנים. הסולידריות בינינו לבין הדור הצעיר היא הסולידריות שתכריע את המערכה החברתית בארץ הזאת. כולנו חפצים בשינוי חברתי".

ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג השתתף בהפגנת הגמלאים ואמר כי "אם משפחות צעירות נחנקות מהעומס הכלכלי שמוטל עליהן, דמיינו מה עובר על קשישים החיים על גמלה מצומקת אל מול יוקר מחייה שיצא משליטה".

אחרי הגמלאים, מי עוד צריך להצטרף למחאה? דברו על זה בפייסבוק

הפגנת הגמלאים, היום בתל אביב. תצלום: ניר כפרי

עשרות עמותות וארגונים מצטרפים גם הם למחאה החברתית ויקיימו ביום רביעי כנס חירום. בין היתר, הם יציגו את דרישות המגזר השלישי במסגרת המחאה, וידונו בצעדים נוספים שבכוונתם להוציא לפועל. גיורא רוזן, מנכ"ל ארגון הגג של העמותות והארגונים ללא כוונות רווח בישראל, המארגן את הכינוס מסר כי "מרבית העמותות מייצגות את שכבות המצוקה, לכן אין פתרון בלא התמודדות רצינית עם האוכלוסייה הענייה בישראל בשיתוף עם ארגוני החברה האזרחית".

כמו כן, המאהלים בצפון הודיעו כי במוצאי השבת תיערך "הפגנת השכונות"- צעדה ועצרת המונית באזור המושבה הגרמנית, הצופה לציר המפורסם בחיפה, ציר הגנים הבאהיים. הפגנה נוספת צפויה להיערך בעפולה.

ח"כ פרץ. מתכוון לרכז מאמץ כדי להביא לפרישת ש"ס מהקואליציה. תצלום: אמיל סלמן

אמש (ראשון) קרא ח"כ עמיר פרץ (עבודה) לרכז מאמץ פוליטי משותף ולהפעיל לחץ על סיעת ש"ס לפרוש מהקואליציה. לדברי פרץ, "כל הצביעות של הפוליטיקה הישראלית חייבת להיפסק לנוכח המחאה. יותר מדי זמן התרגלו פוליטקאים ליהנות מכל העולמות. הם גם בעד הפרטות וגם בעד הגנה על זכויות העובדים, גם בעד שלום וגם נגד וויתורים. אני פונה מכאן למפלגת ש"ס - המחאה החברתית היא המבחן שלכם, אתם לא יכולים להמשיך לומר שאתם חברתיים ולהמשיך לשבת בממשלת נתניהו, זה לא הולך יותר".

פרץ הוסיף ואמר כי "אני מתכוון להוביל מהלך של פנייה למפלגות הקואליציה ובראשן ש"ס ואגודה בקריאה לגבש הסכמה לפעול להקדמת הבחירות". בש"ס דחו את דבריו של פרץ ואמרו, "אנחנו התקווה בתוך הממשלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ