תקרית מביכה: התדרוך של יעקב עמידרור הפך לנזיפה בשגרירי האיחוד האירופי

דיפלומטים ממדינות מרכזיות באירופה נדהמו מסגנון דיבורו של היועץ לביטחון לאומי. "הוא דיבר באגרסיביות, בהתנשאות וביהירות", אמרו. עמדירור התנצל

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

תדרוך שגרתי של היועץ לביטחון לאומי האלוף (במיל') יעקב עמידרור ל-27 שגרירי האיחוד האירופי בישראל לפני שלושה שבועות הפך לתקרית דיפלומטית מביכה. עמידרור, שהוזמן לתת סקירה מדינית- ביטחונית, ניצל את הפורום כדי לשאת נאום תוקפני ובו נזף בשגרירים על מדיניות האיחוד האירופי כלפי ישראל.

המפגש התקיים ב-14 ביולי במסגרת סבב תדריכים קבוע של בכירים ישראלים ל-27 שגרירי האיחוד האירופי. שלושה דיפלומטים אירופים שנכחו במפגש אמרו ל"הארץ" שסגנון הדיבור של עמידרור היה בוטה ביותר, וכי חלק גדול מהשגרירים נעלבו על מה שתפשו כנזיפה של עמידרור באיחוד האירופי.

עמידרור. בסיום המפגש הבין שדבריו עוררו הסתייגויות והתנצל על כך שהיה בוטה. תצלום: תומר אפלבאום

הביקורת החריפה של עמידרור, ויותר מכך סגנון דיבורו, הכו בהלם כמה דיפלומטים ממדינות מרכזיות, ששיגרו לבירותיהם מברקים שבהם התייחסו בהרחבה להתקפה של עמידרור. "הוא דיבר באגרסיביות, בהתנשאות וביהירות", סיפר אחד השגרירים ל"הארץ". "חלק מהשגרירים ממש הגיבו בטראומה". שגריר אחר שהתנסח הוסיף כי "טון הדיבור של עמידרור היה מאוד תקיף". שגריר שלישי ציין כי "המסרים של עמידרור לא היו חדשים, אבל הסגנון היה תוקפני ומטיף. אתה מזמין מישהו אליך הביתה ואתה לא מצפה שהוא ידבר אליך ככה. אפשר למתוח ביקורת אבל לפחות צריך נימוס".

עמידרור אמר לשגרירים כי האיחוד האירופי מעדיף תמיד את עמדות הפלסטינים על פני עמדות ישראל. "למה אף פעם אתם לא מותחים ביקורת על הפלסטינים", הטיח עמידרור בשגרירים. "האיחוד האירופי כקבוצה לא מסוגל לנקוט עמדה מאוזנת בין הפלסטינים לישראל. אי אפשר להאשים את ישראל בכל דבר. אם האיחוד האירופי לא ישנה את עמדתו ולא ילחץ על הפלסטינים, המשא ומתן לא יחודש".

טיפשות דיפלומטית או ביקורת לגיטימית? דברו על זה בפייסבוק

היועץ לביטחון לאומי, שזו היתה פגישתו הראשונה עם כל שגרירי האיחוד האירופי יחדיו, גם תקף את העמדה שהציגה שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון במפגש הקוורטט ב-11 ביולי. אשטון התנגדה לנוסח הודעת הקוורטט שהציע הממשל האמריקאי, שכללה אמירה על ישראל כמדינה יהודית ועל כך שגבולות הקבע בין ישראל לפלסטינים לא יהיו גבולות 1967.

"ההתנהלות האיחוד האירופי מעודדת את הפלסטינים לא לחזור למשא ומתן אלא ללכת למהלך החד-צדדי באו"ם", אמר עמידרור. "אתם תומכים רק בחלק של נאום אובמה שטוב לפלסטינים ולא בחלקים שטובים לישראל. אתם צריכים לדבר יותר כמו הילרי קלינטון ופחות כמו סרגי לברוב (שר החוץ רוסי - ב"ר). עמידרור אמר עוד כי נתניהו מסכים היום ללכת רחוק יותר מאשר למה שראש הממשלה יצחק רבין הסכים בזמנו. "אנחנו התקדמנו מאז 1993 אבל הפלסטינים לא זזו בכלל". עמידרור עצמו הרגיש עוד במפגש כי דבריו עוררו הסתייגויות רבות בקרב הדיפלומטים ובסיום התנצל על הסגנון שבו השתמש. "אני מצטער אם הייתי בוטה, אני לא דיפלומט", אמר.

מלשכת ראש הממשלה נמסר מתגובה: "יעקב עמידרור הביע את דעתו בפורום שגרירי האיחוד האירופי בצורה ישירה וישרה, אך לא היה מעליב או מתנשא כפי שנטען. כמה מהשגרירים שנכחו בפורום אף הביעו בפני עמידרור את הערכתם לכנות דבריו וממשיכים לקיים עמו דיאלוג פורה גם בימים אלה. עמידרור לא אמר את הדברים המיוחסים לו בדבר קלינטון ולברוב. ראש המטה לביטחון לאומי מאמין שקווי מדיניותה של ישראל צריכים להישמע בצורה הברורה, גם באוזניהם של ידידותיה באירופה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ