ח"כים: הקמת המשרד להגנת העורף פוגעת בהתמודדות עם מצבי חירום

חברים בוועדת החוץ והביטחון מזהירים כי היעדר תקציבים וסמכויות של השר האחראי, מתן וילנאי, פוגע ביכולת המדינה להגן על העורף

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

שבעה חברים בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת מזהירים, במכתב ששיגרו לראש הממשלה, לשר הביטחון ולשר להגנת העורף, כי הקמת המשרד להגנת העורף פוגעת ביכולתה של המדינה להתמודד עם מצבי חירום. לטענתם, מכשולים חוקיים וטכניים מקשים, בשלב זה, על תפקודו היעיל של המשרד, שהוקם בינואר השנה.

המשרד הוקם בעקבות הקמת סיעת עצמאות, שפרשה ממפלגת העבודה ונותרה בקואליציה. ח"כ מתן וילנאי (עצמאות) שקודם לכן שימש אחראי על הגנת העורף מתוקף תפקידו כסגן שר הביטחון, עומד כעת בראש המשרד החדש. חברי הכנסת, במכתב שיזם ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) מזהירים את בנימין נתניהו, אהוד ברק והשר וילנאי, כי לא רק שהמשרד אינו משפר את מוכנות העורף להתמודד עם תרחישי חירום, אלא שהקמתו עלולה לגרום לנזק.

הח"כים מסתמכים על שיחות שקיימו עם וילנאי ועם האלוף (מיל') זאב לבנה, העומד בראש צוות לבחינת סמכויות המשרד. לדבריהם, למשרד החדש אין כל סמכות או אחריות רשמית על משרדי הממשלה האחרים, הרלוונטיים להפעלת העורף בחירום וסמכותו של וילנאי כסגן שר הביטחון היתה גדולה באופן משמעותי מהסמכות שמופקדת בידיו כיום. הם כותבים כי למשרד אין תקציבים לפעולה ולהשפעה, מעבר לתשלום השכר לעובדים.

אחת הבעיות שהח"כים מזהים נוגעת לחוסר ההתאמה בין הסמכות והאחריות בנוגע לעורף. לדבריהם, "השארת גופי ביצוע (של מערך העורף - ע"ה) בידי משרד הביטחון אינה יכולה להחזיק מים", משום שאין לסמוך על כך שגופים אלה יצייתו למשרד להגנת העורף בשעת חירום. הם מצטטים את מנכ"ל משרד הביטחון, אודי שני, שאמר כי "לא ייתכן שלגוף ביצוע אחד יהיו שני מפקדים".

הח"כים מזכירים שיותר מעשר ועדות בדיקה בחנו את מצב העורף בשני העשורים האחרונים ולדבריהם אף אחת מהן לא המליצה על הקמת משרד עורף, אלא על הפקדת התחום בידי משרד הביטחון או המשרד לביטחון הפנים.

"אנו מבקשים לחזור ולהדגיש בפניכם כי במצב הנתון היום העורף אינו ערוך למלחמה. כל משרדי הממשלה מקצצים בתקציבים הנוגעים להיערכות לחירום, ליותר ממיליון אזרחים אין מיגון פיזי הולם, ל-40% מהאזרחים אין ערכות מגן", הם כותבים. לדבריהם, "אסור היה להקריב מבנה מתפקד אך ורק כדי לשלם מחיר פוליטי".

ח"כ אלדד אמר ל"הארץ" כי "וילנאי קיבל כבוד כשר, אך בפועל נשללה ממנו הסמכות. הוא משוכנע שבזמן חירום יוכל לקבל החלטות באמצעות ועדת שרים מיוחדת, אבל נוצר כאן מצב בעייתי, שעלול להתפרץ בעיתוי רע במיוחד".

גורמי ביטחון בכירים טענו בתגובה כי יוזמת הח"כים היא פוליטית וכי כל מטרתה לנגח את הממשלה. לדבריהם, מלבד ח"כ אלדד, איש מהחותמים על המכתב לא התעמק בסוגיה ולא השתתף בדיוני ועדת החוץ והביטחון שעסקו בסוגיה.

"יש כאן בעיות טכניות מסובכות, אבל בתוך כמה שבועות נתגבר עליהן. הקמת המשרד להגנת העורף היא הפתרון הנכון. לשום שר ביטחון אין די זמן וקשב כדי לעסוק בבעיות העורף", אמרו הבכירים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ