בבית החולים ברזילי באשקלון אסרו על הסטודנטים לדבר בשפות זרות

בביה"ס לסיעוד באשקלון נתלתה מודעה רשמית האוסרת על הסטודנטים לדבר בשפה שאינה עברית, "השפה הרשמית היא עברית", נכתב

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

משרד הבריאות הורה להנהלת בית הספר לסיעוד בבית החולים ברזילי באשקלון להסיר הוראה האוסרת על הסטודנטים לדבר בשפה זרה במתחם בית הספר. ההודעה, שבה הודגש כי השפה הרשמית במדינה היא עברית, נתלתה ברחבי בית הספר לפני כשבועיים ועוררה סערה בקרב הסטודנטים.

ההודעה הודפסה על נייר רשמי של הנהלת בית הספר ומשרד הבריאות ובה נכתב: "לסטודנטים, חל איסור מוחלט על ניהול שיחה בשפה זרה בזמן הלימודים ובמסדרונות בית הספר. השפה הרשמית של בית הספר היא השפה העברית". נכתב בהודעה בצירוף חותמת הנהלת בית הספר.

בבית הספר לסיעוד בבית החולים ברזילי לומדים כ-250 סטודנטים רובם תושבי הדרום ומקצתם מהמרכז ומהצפון. בקרב הסטודנטים יש נוכחות בולטת של דוברי רוסית ושפות מזרח אירופאיות וגם סטודנטים ערבים. סטודנט שלומד בבית הספר סיפר כי המודעה נתלתה לפני כשבועיים ועוררה תגובות זועמות מצד הסטודנטים: "זו החלטה בלתי מובנת, אני לא חושב שמישהו נתקל בהוראה כזו במוסד ציבורי אחר, ההוראה כוללת אפילו שיחות מסדרון בין הסטודנטים, ללא קשר אם במקום יש חולה או מטופל, כסטודנטים לא היתה לנו ברירה ואף אחד לא רצה להיכנס לעימות עם ההנהלה ולכן נאלצנו לקיים את ההוראה".

המודעה שנתלתה בבית הספר לסיעוד

חלק מהסטודנטים צילמו את המודעה והפיצו את התמונות, אולם הדבר לא הגיע לידיעת משרד הבריאות. גורמים משפטיים הפעילים בארגוני זכויות אדם ציינו בשיחה ל"הארץ", כי בהוראה יש סטייה ברורה מהזכות החוקתית לחופש ביטוי, מה עוד שבמדינת ישראל לשפה הערבית יש מעמד של שפה רשמית והדבר מעוגן בהחלטות בג"צ. בנוסף נטען כי הטלת איסור שימוש בשפה זרה בכל מוסד ציבורי או פרטי יש בו פגיעה בחופש הביטוי ועיקרון הסובלנות.

"הארץ" פנה להנהלת בית הספר והתגובה הראשונית והלא פורמאלית נתנה גיבוי לעמדה זו בטענה כי הדיבור בשפות זרות הפריע למטופלים ולכן הוחלט לתת הוראה כזו. אולם כעבור מספר שעות, ובעקבות פנייה למשרד הבריאות, חלה תפנית בעמדת ההנהלה והמודעה שהיתה תלויה עד היום (שני) בצהריים הוסרה בהוראת משרד הבריאות.

מהנהלת בית הספר נמסר כי "בבית בספר לסיעוד לומדים כ-250 סטודנטים שמגיעים מכל קצוות הארץ, רובם מהדרום. הודעה שהופצה לעניין החובה לשוחח בפני מטופל בשפתו שלו, קיבלה תרגום לא נכון וההודעה הוסרה". במשרד הבריאות אישרו כי המודעה הוסרה בעקבות התערבות המשרד ונמסר בתגובה כי המודעה נתלתה מתוך חוסר הבנה. כוונת הנהלת בית החולים היתה שליד מיטת החולה לא ידברו בשפות שהמטופל לא מבין בעקבות תלונות של מאושפזים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ