הליכודניקים נגד הליכוד שבנה "רק לחרדים"

בבית שמש דורשים שוויון פוליטי-מגזרי. מירי רגב שביקרה במאהל בעיר שמעה שמפלגתה תינזק בבחירות בשל ההתחרדות

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

כשאנשי המאהל השוכן במרכז בית שמש משוחחים בינם לבין עצמם, או עם אורחיהם, בלהט השיחה, אצבעותיהם מונפות דרומה - לעבר רמת בית שמש, אל שטחי הענק שכבר קלטו אליהם רבבות משפחות חרדיות, ואל גבעות הטרשים שעוד יאוכלסו בחרדים.

בשטח נבנות, או נמצאות בשלבי תכנון מתקדמים בוועדות המקומית והמחוזית, תוכניות להקים ברמה שכונות נוספות, עוד כ-20 אלף יחידות דיור לחרדים, כך שאצבעות המשוחחים מונפות דרומה בזעם, לעבר שטחים בלתי נראים בדרום העיר, בעלבון, כאילו היה מדובר במגדלי אקירוב או ברחביה.

כאן מדברים על יוקר המחיה, אבל גם דורשים שוויון פוליטי-מגזרי. "מה שקורה בבית שמש זה גירוש", הם אומרים, "זו מחאה של אנשים שאוהבים את המקום, רוצים לחיות פה, אבל לא נותנים לנו הזדמנות. איפה יגורו הילדים שלנו? הכל הולך לחרדים", הם אומרים.

שנים ארוכות לא הגיעה בית שמש לכזו נקודת רתיחה. כמו בכל הארץ, גם כאן יוצא לרחובות ציבור גדול שחש כי נשאר מאחור, מנותק ומושתק, זועק "צדק חברתי".

אלא שכאן הסיפור מורכב ומקומי מאוד, ולכן היה זה מבלבל לשמוע מפי יושבי המאהל הצהרות סולידריות נלהבות עם עמיתיהם הצעירים מהמאהל בתל אביב. מוטי כהן, ממייסדי המאהל, אמר כי "אלוהים שלח לנו את דפני ליף. היא לא מבינה את שורש המצוקה, אבל היא מבינה בפייסבוק. היא היתה השליחה שלנו".

מדוע הסיפור חריג? כאן זוהי מחאה של ליכודניקים והיא מופנית נגד הליכוד ונגד הברית שנכרתה עם ש"ס ויהדות התורה. לדבריהם, בית שמש מעודדת הגירה פנימית לחרדים, ואינה דואגת לתושבי הוותיקים, מייסדיה. כאן מדברים על יוקר המחיה, אבל לא מרפים מהעניין הפוליטי.

המאהל של בית שמש מנוהל כעת בידי קבוצת צעירים חילונים תושבי העיר, בין השאר בניסיון לטשטש את חלקם של אנשי האופוזיציה העירונית שהקימו אותו, בהם מוטי כהן. למרות זאת, הרוח החיה של המאהל הוא אלי ואנונו, חבר מרכז ליכוד ותיק. "גם אצלנו, כמו אצל כל עם ישראל, יש בעיה של דיור וצדק חברתי, אבל אצלנו אין בעיה של צפיפות", אמר. "בית שמש יכולה היתה להיות הפתרון למצוקת הדיור במרכז הארץ, יש קרקעות בשפע, אבל הכל הולך לחרדים. לילדים שלנו אין סיכוי לחיות בבית שמש. גם אהיה מיליארדר לא אוכל לקנות להם. למה? כי יש קריטריונים לרכישת דירה בתנאים טובים של מחיר למשתכן רק לחרדים".

חלק מיושבי המאהל של בית שמש משתייכים לתחתית המעמד הבינוני. אורן אסרף נולד לפני 37 שנה בבית שמש, וחי בה עד היום. הוא עובד כסניטר בהדסה עין כרם. לדבריו, עם שכר נטו של 6,000 שקל, כולל משמרות לילה ושבתות, הוא מקיים את משפחתו בתוך מה שהוא מגדיר "לא דירה" - שני חדרים מתחת לבית פרטי, עם חלון אחד ויחיד המשקיף אל העולם החיצון - תענוג שעולה 2,500 שקלים בחודש. "אבא שלי גדל במעברה", הוא אומר, "המצב שלו היה יותר טוב בהרבה משלי".

בית שמש היא מעוז הליכוד, כאן העיניים בורקות עדיין כשמדברים על המהפך של 1977. בבחירות האחרונות, המפלגות החרדיות לקחו כאן את הבכורה. אבל בבית שמש הוותיקה עוד נוטים לליכוד חסד. שלשום, כשביקרה ח"כ מירי רגב במאהל, איש לא זרק עליה כוס מים, אבל רבים זעמו. "הליכוד הולך לחטוף פה מפלה קשה", אמרו לה, "הליכוד מכר אותנו".

שי כהן, עובד קק"ל, בן 37, פרש מהמאהל בשבוע שעבר, וכעת החליט לחזור, לדבריו משום שהאופוזיציה העירונית הפכה את המאבק לסיפור פוליטי.

"אני, שאני יו"ר הנהגת הורים של בית ספר, לא יכול לבוא לאירוע פוליטי נגד העירייה. אנחנו רוצים צדק חברתי בלי פוליטיקה. יש לי שלושה ילדים, שאני מגדל אותם בבית קטן. אני רוצה לשדרג את הדיור שלי אבל אין פה מה לקנות. המחיה פה עלתה בתקופה קצרה בעשרות אחוזים".

"אני דור המהפך", העיד על עצמו שרל חדד, בן 60, אחראי בטיחות בעירייה. "כשעמוס עוז הגיע לבית שמש (במסגרת מסעותיו שפורסמו ב"פה ושם בארץ ישראל"), הייתי מאלה שישבו אתו. היינו אז גאים. היינו עולים חדשים, ופתאום יכולנו לקנות מה שרצינו, מכוניות, טלוויזיות, מקררים. בנינו שכונה חדשה. התקדמנו בחיים, היום חזרנו רוורס לימי המעברות עם בוקס בפנים".

לדברי ראש העיר משה אבוטבול, הוא תומך במחאה, ובניגוד לטענות המפגינים הוא בונה לחילונים. לדבריו, "הציבור החרדי הוא ציבור דפוק שאין לו כלום. הוא מתמודד בדיוק במידה שווה עם הקשיים וסובל יותר, כי כאשר בציבור הכללי מדובר על משפחות של ילד-שניים וחתול או כלב, פה מדברים על שמונה-עשרה ילדים שאף אחד לא מממן אותם".

מאהל אחד ביום

79 אלף

מספר התושבים שגרים בעיר

10

מספר האוהלים שנפרסו בעיר

1.1 מיליון

מחיר דירת 3 חדרים באזור הוותיק

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ