המחאה החברתית | יש"ע זה שם

מצד אחד, המתנחלים מזהים בתנועת המחאה הזדמנות להתחבר ל"כלל ישראל"; מצד אחר, קשה להם להאמין שאיציק שמולי הוא לא סוכן חשאי של חד"ש

עקיבא אלדר
ביקורת גבולות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר
ביקורת גבולות

לזכותם של מנהיגי המתנחלים צריך לומר, שהם הבינו די מהר שאת המחאה החברתית הזאת הם לא יוכלו לנצח וכי מוטב שיקדימו להצטרף אליה. מנהיגי יש"ע יודעים שזו רק שאלה של זמן, עד ששלום עכשיו ו"סוכניה" בתקשורת יזכירו לחסרי הדיור כמה יחידות בנה משרד השיכון במחוז יהודה ושומרון, לעומת היקף הבנייה הציבורית בשאר המחוזות. בעצם, כל גולש יכול לראות באתר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כי בשנים 1994-2009 כמעט מחצית (48.4%) מהבנייה בהתנחלויות נעשתה ביוזמה ממשלתית. באותה תקופה הממוצע הארצי של בנייה ממשלתית (כולל יש"ע) היה קצת יותר מחמישית (20.7%) מכלל הבנייה. ראשי המתנחלים יודעים שאין זה סוד, שנסיעה באוטובוס מהגדה לישראל זולה הרבה יותר מנסיעה בתוך גבולות המדינה.

התמיכה הציבורית הגדולה בתוכנית ההתנתקות מגוש קטיף לימדה אותם, שרוב הציבור התנתק מהם, ולפיכך היא עוררה דיון ערני בשאלה כיצד ניתן "להתנחל בלבבות" של "כלל ישראל". במאמר שפירסם בספטמבר 2004 ב"נקודה" היכה ישראל הראל, ממקימי גוש אמונים, על חטא ההתבדלות. "למרות ההצהרות על הכלל-ישראליות המעוגנות באמונה שאכן כל מה שאנו עושים - למען עם ישראל אנו עושים", כתב הראל, "בפועל אנו עושים בעיקר לעצמנו ולקהילותינו". הוא כינה את מנהיגות המתנחלים "קבוצת אינטרסים שחוללה נפלאות, כדי לשרוד בגטאות שלה".

איור: עמוס בידרמן

פלא אחד מני רבים שחוללו המתנחלים, בהם הראל הבן, היה הפיכתה של אנטנת דמה שנתקעה על אדמות פרטיות של פלסטינים בגבעת מגרון לאם כל המאחזים. לפחות עד מארס 2012 (מועד הפינוי שקבע בג"ץ) - כמו בעשר השנים האחרונות - מתנחלי מגרון ייהנו מדיור בר השגה על אדמתם של חסרי ישע. הרי לכם צדק חברתי מודל יש"ע.

במאמר שפירסם בביטאון המקוון "קטיף נט" (לא צוין תאריך) הרב עזריאל אריאל, תושב גוש קטיף לשעבר ורב ההתנחלות עטרת, מעלה על נס את העשייה והאמירה החברתית המרשימה של המתנחלים. בעיני הרב, נקודת התורפה שלהם היא הניתוק מהשיח החברתי הכללי במדינה. "ניתן לדבר גבוהה גבוהה על דאגה ל'כלל ישראל', ל'עם ישראל לדורותיו' ואף ל'נצח ישראל' ומתוך כך לעסוק רבות ב'סגולת ישראל' וב'אהבת ישראל'", מסביר הרב-המתנחל, "אולם כל זה עלול להיות ריק מתוכן אם לא ילווה בדאגה ואכפתיות לגורלו של כל 'פרט מישראל' החי כאן, ולא במרחב הקוסמי, והקיים עתה, ולא בנצח".

מצד אחד, כדברי אריאל, המתנחלים מזהים בתנועת המחאה הזדמנות להתחבר אל "השיח החברתי הכללי". מנהיגי המחאה הרי הודיעו במפורש, שמצוקת מעמד הביניים חוצה אצלם את כל הקווים, כולל הקו הירוק. מצד אחר, קשה למתנחלים להאמין שמאחורי דפני ליף לא מסתתרת ציפי לבני ושאיציק שמולי הוא לא סוכן חשאי של חד"ש. בטור השבועי האחרון שלו בביטאון המתנחלים "בשבע" ערך הרב אליעזר מלמד, ראש ישיבת הר ברכה, ניתוח סוציו-פוליטי של המפגינים: קבוצה אחת רוצה להפיל את הממשלה וקבוצה שנייה תומכת בעמדות קומוניסטיות. הקבוצה השלישית, לדבריו, הם אנשים שאינם יודעים בדיוק מה הם רוצים.

ועל אף ההרכב הבעייתי הזה כתב מלמד, כי לו המצב היה שונה, ייתכן שהמתנחלים היו נוטים יותר לכיוון סוציאליסטי, אך במצב הלאומי שבו אנו חיים יש להעדיף את הגישה המצמצמת יותר, שמטילה יותר אחריות על היחיד ועל משפחתו וחבריו. ומהו אותו "מצב לאומי", שמכריע את הכף אצל הרב נגד "הכיוון הסוציאליסטי"? "מצב שבו אנו נאלצים להתמודד עם מיעוט ערבי גדול ועוין, שבאופן טבעי לפי כל קריטריון סוציאלי שייקבע יהיה הזכאי הראשי לכל סוג של הטבה". הוא התכוון, כמובן, לאזרחים הערבים שחיים בישראל ושהוא נהנה מכספי המסים שלהם. צדק חברתי, וצדק בכלל, נגמר אצלו (כמו גם אצל חלק מהמפגינים בקפלן) במבואות אום אל-פחם. שלא לדבר על שערי שכם.

עונת הנזיפות

ברק רביד דיווח אתמול ב"הארץ" על הנזיפה הקולקטיבית ששגרירי מדינות האיחוד האירופי חטפו באחרונה מפי היועץ לביטחון לאומי, יעקב עמידרור, בגלל סירובה המוזר של אירופה לתמוך במדיניות ההתנחלויות.

אירופה לא לבד. גם באמריקה הלטינית צצות בזו אחר זו מדינות בוגדניות, שמסרבות להאמין שפניה של ממשלת נתניהו-ליברמן נשואות לגבולות 67'. והנה, בשבוע שעבר הודיע נשיא הונדורס, פרופיריו לובו, שארצו תצביע בעד הפלסטינים בעצרת האו"ם. במשרד החוץ בירושלים כעסו מאוד; רק לפני חודשיים הרחיק סגן שר החוץ דני איילון עד אל-סלבדור, כדי לשכנע את ראשי ארגון מדינות אמריקה להתנגד למהלך הפלסטיני. בהודעה שפירסם אז דובר משרד החוץ נאמר, ששרי החוץ של ארבע מדינות - בהן הונדורס - "הביעו אהדה והבנה" לעמדתה של ישראל בנוגע למהלך הפלסטיני. היו כבר מי שמצאו קשר בין האכזבה שהביעה ישראל מהתנהגותה של הונדורס, "למרות שישראל עמדה לצדה בשעתה הקשה", ובין הידיעות (המוכחשות) על מעורבות ישראל בהפיכה בהונדורס לפני שנתיים.

משרד החוץ חרג ממנהגו ופירסם ברבים ששגריר הונדורס בישראל זומן ל"שיחת הבהרה", הגדרה דיפלומטית של המונח העממי נזיפה. סין, ראי הוזהרת! תורה של אסיה יגיע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ