אהוד ברק, שר הביטחון, על המחאה: המחאה חשובה, אך אנחנו לא בשוויץ

שר הביטחון אמר כי המחאה היא "תופעה חשובה ומרגשת", אך סייג כי אין לגרוע מתקציב הביטחון: "הים סביבנו סוער", אמר

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

שר הביטחון אהוד ברק הביע היום (שלישי) תמיכה במאבק החברתי במהלך סיור בבסיס חיל הים בחיפה יחד עם מפקד חיל הים היוצא, האלוף אלי מרום (צ'ייני). "המחאה החברתית היא תופעה חשובה ומרגשת", אמר ברק. "היא מופעלת בצורה אחראית, מאחר ומצד אחד יש תביעות רציניות ומצד שני שיח חדש לשינוי סדרי העדיפויות. צריך לזכור שהחבורה שמובילה את המאבק הם אלה שבשעת חירום יקפלו את האוהלים ויתגייסו למילואים. מוכרחים להיות קשובים אליהם בשינוי סדר העדיפויות וחיזוק מעמד הביניים והשכבות החלשות".

שר הביטחון בעת הסיור היום בבסיס חיל הים. תצלום: חגי פריד

לעניין הפתרון לדרישות המוחים אמר ברק כי "נדרשת פעולה נחרצת ומהירה, שכוללת דיור בר השגה, סבסוד משכנתאות ויצירת מעונות לסטודנטים". ברק הצהיר כי משרד הביטחון יירתם לנושא על ידי פינוי קרקעות שעליהם בסיסי צה"ל ומתן הטבות לחיילים משוחררים.

לגבי האפשרות לקיצוץ בתקציב משרד הביטחון הוא אמר כי "צריך לזכור שאנחנו לא בשוויץ ולא בפינלנד, הים כולו הוא ים סוער הן מבחינה כלכלית ומבחינה ביטחונית מדובר בשדה בור. כשאנחנו רואים מה קורה במצרים, סוריה, מבלי שאציין את איראן. כל המזרח התיכון מתנדנד. אף אחד לא יודע מה יהיה. יש בתוכנו מחאה חברתית וזה דבר שצריכים להקשיב לו וגם לענות לו, ונמצא את הדרך להשיב לדרישות".

ברק התייחס גם לביקורת סביב מינויו של מפקד חיל הים החדש, תא"ל רם רוטברג, ואמר: "אני לא מכיר קצין שלא עשה טעויות ולכן חשוב לראות את המסלול השלם של הקצין. קצין טוב נבחן גם ביכולת להביא הישגים וגם ביכולת להתגבר על הטעויות ולנוע קדימה".

טרכטנברג עם רה"מ נתניהו בתחילת השבוע. תצלום: עמוס בן גרשום לע"מ

הצוות של טכטנברג החל לעבוד

היום בצהריים החלה ישיבתה הראשונה של הצוות לשינוי כלכלי-חברתי בראשות הפרופסור מנואל טרכטנברג. "זהו אירוע מרגש, זהו גם אחד הימים הקשים ביותר בלוח השנה העברי. אך מעבר לחורבן, הוא מסמל גם התחלה חדשה לעם היהודי", אמר טרכטנברג. "אני מקווה שתחילת עבודת הצוות ביום הזה, יסמל פתיחה חדשה לעתיד טוב יותר. יש בגל המחאה הזה הבעת כמיהה למשהו ממשי שנקרא צדק חברתי. השינוי תלוי ביכולת ההקשבה שלנו, וביכולת לתרגם את רחשי הציבור לשפת ההבנה המקצועית ולשפת העשייה המדינית. זה לא דבר קל אך אנחנו נעשה את זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ