ישראל מכחישה שינוי בעמדתה בנוגע לכינון אזור חופשי מנשק גרעיני במזרח התיכון

בירושלים שללו את הדיווח בסוכנות הידיעות אי-פי, לפיו ישראל הסכימה באופן עקרוני להשתתף בוועידה של סבא"א

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

ישראל אמרה היום (רביעי) כי אין שינוי בעמדתה בכל הקשור לכינון אזור חופשי מנשק גרעיני במזרח התיכון וכי היא לא קיבלה שום זימון לכינון ועידה בנושא. מקורות בוועדה לאנרגיה אטומית בישראל אמרו זאת ל"הארץ" בתגובה לפרסום של סוכנות הידיעות אי-פי כאילו ישראל ומדינות ערב הסכימו באופן עקרוני לקבל הזמנה של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) לוועידה שתדון בנושא.

עמדת ישראל זה אחת עשרה שנה היא כי היא מוכנה באופן עקרוני לקיים דיון לא מחייב, ללא החלטות ושאינו משא ומתן על "לימוד מניסיונם של אחרים על כינון אזור חופשי מנשק גרעיני". ואולם עמדתן של מדינות ערב עד כה היה כי כינוס כזה חייב להיות פורום מחייב שבו התקבלו החלטות ויתקיים משא ומתן בחסות סבא"א. עקב כך, בשל הפערים בעמדות הצדדים, נכשל כל ניסיון לכינוס ועידה כזו.

בוועדה לאנרגיה אטומית לא התקבל שום מידע על שינוי בעמדת מדינות ערב, ולפיכך יש ספקנות רבה באשר לאמיתות המידע שהגיע לידי סוכנות הידיעות אי-פי. בכל מקרה יצויין כי גם אם בסופו של דבר יצליח מנכל סבא"א יוקיה אמאנו לשכנע את מדינות ערב להגמיש את עמדתן ולכנס את הוועידה, היא לא תהיה קשורה להחלטת ועידת הסקר של האו"ם שהתכנסה בניו יורק לפני פחות משנה ושעסקה בצורך לעדכן את האמנה למניעת הפצתו של נשק גרעיני.

ועידה זו, שבה ישראל לא השתתפה, משום שאינה חתומה על האמנה, קראה למנכ"ל סבא"א לכנס עד 2012 ועידה שתחתור לכינון אזור חופשי מנשק גרעיני במזרח התיכון. בעולם יש כמה אזורים כאלו, בהן מדינות האזור הסכימו כי יהיו נקיות מנשק גרעיני. בין השאר - האוקיינוס השקט, מרכז ודרום אמריקה ואזורים באסיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ