ברק: סנקציות נגד הרשות הפלסטינית עלולות להביא לקריסתה

ברק הזהיר בכינוס השמינייה מפני הפעלת צעדי מנע נגד הרשות הפלסטינית, אותם העלו חלק מהשרים. שטייניץ המליץ לעצור העברת כספי המסים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס אתמול את פורום "השמינייה" לדיון על התמודדות ישראל עם המהלך הפלסטיני הצפוי באו"ם בספטמבר. שרים שהשתתפו בדיון הציעו לבצע צעדי מנע נגד הרשות הפלסטינית עוד לפני ההצבעה באו"ם, כדי ללחוץ על יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) לסגת בו מהמהלך. שר הביטחון אהוד ברק התנגד והזהיר שהדבר עלול להביא להתמוטטות הרשות הפלסטינית.

ל"הארץ" נודע כי הדיון עסק בתגובות אפשריות למהלך הפלסטיני באו"ם, ובפעולות שישראל תצטרך אולי לבצע לאחר ההצבעה בעצרת הכללית של האו"ם, בה צפויה הרשות הפלסטינית לזכות ברוב גדול בעד הכרה במדינה פלסטינית בגבולות 1967. עם זאת, בדיון אתמול עלו גם הצעות לצעדי מנע, במסגרתן יופעלו סנקציות נגד הרשות הפלסטינית כדי לשכנע את עבאס לעצור את הפנייה לאו"ם.

אחת ההצעות, שאותן העלה שר האוצר יובל שטייניץ, היתה לעצור את העברת כספי המסים שישראל גובה עבור הפלסטינים. הרשות הפלסטינית נמצאת במשבר נזילות חמור ומתקשה לשלם משכורות לעשרות אלפי פקידי ממשלה. כספי המסים שגובה ישראל עבור הרשות משמשים לתשלום חלק גדול מאותן משכורות. בדיון הועלו הצעות נוספות לסנקציות חריפות אף יותר נגד הרשות.

שר הביטחון אהוד ברק התנגד להצעה והזהיר מפני השלכותיה. לדברי ברק, צעדים חד-צדדיים ישראליים נגד הפלסטינים וסנקציות כגון עצירת העברת הכספים, עלולים להביא לקריסה של הרשות הפלסטינית, שתביא לאנרכיה בגדה המערבית ותטיל על ישראל את האחריות לחייהם של 2.5 מיליון פלסטינים.

נציגי משרד המשפטים והפרקליטות הצבאית שהשתתפו בדיון הציגו גם הם חוות דעת משפטיות נגד מהלכי תגובה חד-צדדיים של ישראל למהלך הפלסטיני באו"ם.

הדיון נמשך כארבע שעות ולקחו בו חלק יותר מ-30 משתתפים. מלבד נתניהו נכחו בדיון שר הביטחון ברק, שר האוצר שטייניץ, שר הפנים אלי ישי והשרים משה יעלון ובני בגין. שר החוץ אביגדור ליברמן, שהודיע בתחילת השבוע כי ידרוש מהשמינייה לנתק את כל הקשרים עם הרשות הפלסטינית והזהיר מפני שפיכות דמים שהפלסטינים מתכננים בספטמבר, לא הגיע כלל לדיון. השר דן מרידור גם הוא נעדר כיוון שהוא שוהה בוושינגטון.

דיפלומט מערבי בכיר הזהיר אתמול בשיחה עם כתבים ישראלים בתל אביב, כי שיתוף הפעולה בין ארה"ב לרשות הפלסטינית צפוי להיפגע בצורה משמעותית אם הפלסטינים לא ייסוגו מכוונתם לפנות לאו"ם בחודש ספטמבר.

"אם הפלסטינים ילכו לאו"ם יהיה קשה לנו לקיים אתם את אותה מערכת יחסים שהיתה לנו", אמר הבכיר. "זה ישפיע גם על הסיוע הכלכלי האמריקאי לרשות וגם על הסיוע באימון כוחות הביטחון הפלסטיניים. לא רוצים שזה יקרה אבל יהיה לנו קשה להשאיר את אותה רמת שיתוף פעולה אם הם ילכו לאו"ם".

לדברי הדיפלומט, ארה"ב מתמקדת בימים אלה בניסיונות למנוע עימות באו"ם בספטמבר. "אנחנו משקיעים מאמץ רב כדי להבהיר לפלסטינים שרק בשיחות ישירות הם יוכלו להשיג את מטרותיהם. אנחנו הדגשנו בפניהם שהליכה לאו"ם היא רעיון רע שלא יניב כל תוצאה", אמר.

הדיפלומט התייחס לדבריו של שר החוץ אביגדור ליברמן בדבר הצורך לנתק את הקשרים הביטחוניים והכלכליים עם הרשות הפלסטינית, ואמר כי ארה"ב קוראת לשני הצדדים להימנע מהידרדרות לאלימות ולהמשיך את התיאום הביטחוני. "שיתוף הפעולה הביטחוני בין ישראל לפלסטינים הוא סיפור הצלחה. זה הביא לשיפור משמעותי במצב הביטחוני בשטח ואנחנו רוצים לראות את שיתוף הפעולה הזה נמשך. זה אינטרס של ישראל, של הפלסטינים ושל ארה"ב", אמר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול בפגישה עם חברי קונגרס אמריקאים כי "הדרך היחידה להשיג שלום עם הפלסטינים היא באמצעות משא ומתן ישיר. אנו נכונים לפתוח מיד במגעים ללא תנאים מוקדמים. אם האו"ם יכיר בצעד פלסטיני חד-צדדי, ייפגע הסיכוי לשלום".

נתניהו שוחח אמש בטלפון עם נשיא ארה"ב ברק אובמה ודן איתו במהלכים הפלסטיניים לקראת ההצבעה באו"ם. נתניהו ואובמה דנו גם על המהומות בסוריה.

יועז הנדל מונה לראש מערך ההסברה

יועז הנדל, בעל טור ב"ידיעות אחרונות", מונה לראש מערך ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה ויועץ התקשורת של נתניהו. הנדל, שייכנס לתפקידו בספטמבר, יהיה יועץ התקשורת הרביעי שהחליף נתניהו בשנתיים וחצי האחרונות.

הנדל היה בשנים האחרונות חוקר באקדמיה ולפני כשנה החל לכתוב טורים בידיעות אחרונות. הוא יחליף את גידי שמרלינג, שיעזוב את התפקיד אחרי שנה בלבד כדוברו של נתניהו, מתוכה שישה חודשים כראש מערך ההסברה הלאומי. שמרלינג צפוי לעבור לשמש דובר עיריית תל אביב.


השרים יעלון וברק. נציגי משרד המשפטים והפרקליטות הצבאית מתנגדים לצעדים חד-צדדיים של ישראל


תצלום: מוטי מילרוד

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ