לקראת דיון באו"ם: הקצינים לעתיד מתרגלים פיזור הפגנות

בה"ד 1 שינה את תוכנית האימונים

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

בצה"ל נערכים לאפשרות שהצבא הסורי ינסה להביא להסלמה בגבול, במסגרת ניסיונות של פלסטינים להסתער על גדרות הגבול ברמת הגולן. החשש המרכזי הוא שהשלטון בדמשק ינסה להסיט את תשומת הלב העולמית מההפגנות ההמוניות הנמשכות במדינה ומהדיכוי הרצחני שלהם על ידי כוחות הביטחון, ביצירת תקרית על הגבול.

במצב כזה, בו כוחות צה"ל יורים על מפגינים פלסטינים המנסים לפרוץ בכוח את הגבול, ייכנסו לפעולה יחידות של צבא סוריה "להגנה על אזרחי סוריה" ובכך תיווצר, לראשונה מאז תום מלחמת יום כיפורים, לחימה בין שני הצבאות על גדר הגבול. כדי להתכונן לתרחיש כזה, מתכוונים בצבא לקדם לאזורי החיכוך הפוטנציאליים כוחות שיוכלו להתמודד עם צוותים שפועלים במסגרת כל גדוד סורי.

ארועי יום הנכבה בגבול הסורי בחודש מאי האחרון. תצלום: גיל אליהו

עוד הוחלט שלא לעשות שימוש בטנקים בגדה המערבית, גם אם תהיה הסלמה אלימה ואפילו התחדשות של הפיגועים. לדברי קצין בכיר בחיל השריון, ההערכה בצבא היא שבניגוד לתקופת האינתיפאדה השנייה, ובעיקר מבצע חומת מגן - בה נעשה שימוש נרחב בטנקים במלחמה נגד ארגוני הטרור - "כעת אין תאי טרור גדולים בשטח או אמצעי לחימה שדורשים טיפול על ידי טנקים".

במקביל, צה"ל הוסיף לנושאים הנלמדים בבית הספר לקצינים (בה"ד 1) גם התמודדות עם הפרות סדר אזרחיות המוניות. זאת, לקראת אפשרות שיפרצו הפגנות אלימות בשטחים, בעקבות הכרזה חד-צדדית על מדינה פלסטינית בעצרת הכללית של האו"ם בספטמבר.

הצוערים במגמת "להב", המכשירה את קציני היבשה של צה"ל, עוברים פרקים של לימודים צבאיים מקצועיים, ערכי קצונה וזהות יהודית וישראלית. הקורס נמשך שישה חודשים, אבל מפקדים בבה"ד 1 אומרים שלמעשה מדובר בקורס קצר יחסית שכל יום לימודים בו מדוד.

מהומות במג'דל שמס ביום הנכסה בחודש מאי האחרון. תצלום: גיל אליהו

ההחלטה לשלב בתכנים את ההכנות לספטמבר באה לידי ביטוי בהקצאת שלושה ימים מיוחדים לנושא במסלול של קורס הקצינים. ההכנה כוללת יום לימודים אחד בעניין שימוש באמצעים שונים לפיזור הפגנות (אלפ"ה), ויומיים נוספים של סדנאות הכנה מנטלית בהם מכינים את הקצינים לעתיד להתמודדות עם דילמות הצפויות לעלות בשטח.

מפקד בכיר בבה"ד 1 הסביר את הצורך בהכנה המנטלית, בכך ש"הצוערים לומדים בעיקר כיצד להילחם מול צבא ואויב חמוש, והתמודדות עם אזרחים דורשת דברים אחרים".

לקראת ספטמבר, מתכננים בצה"ל להציב קצינים בכירים, מפקדי גדודים וחטיבות, בנקודות החיכוך העיקריות עם אזרחים, כדי למנוע הסלמה אלימה מהירה שתגרום לנפגעים אזרחיים רבים. עם זאת, קיימת הכרה בכך שגם מפקדי מחלקות צעירים, שסיימו רק באחרונה את קורס הקצינים, עלולים למצוא את עצמם מתמודדים לבדם עם חייליהם במצבים מורכבים. לכן הוחלט לשים דגש על הנושא כבר בקורס הקצינים.

מפקד בה"ד 1, אלוף-משנה ערן ניב, שנכנס לתפקידו לפני שמונה חודשים, הכניס שינויים נוספים במסלול קורס הקצינים, שנועדו בעיקר לחדד את ההכשרה המבצעית של הצוערים.

ברק הזהיר את השרים: סנקציות נגד הרשות עלולות להביא לקריסתה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ