בדיקת "הארץ": צה"ל מתמהמה בפינוי קרקעות אטרקטיביות במרכז הארץ

על אף הבטחות חוזרות ונשנות, הצבא לא מחזיר למינהל מקרקעי ישראל בסיסים נטושים שבשטחם אמורות לקום אלפי יחידות דיור. משרד הביטחון: הם יפונו בקרוב

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

"סדר וניקיון מונעים אסון", מכריז השלט במרכז הבסיס הצבאי הנטוש בבית דגן. סביב השלט מוטלות ערימות של פסולת בניין, ליפטים שיצאו משימוש, בקבוקי בירה ריקים וג'ריקנים של שמן. במרכז הארץ, במקום יוקרתי על ציר תנועה מרכזי, מחזיק הצבא בבסיס נטוש ומזהם, במקום להחזירו למדינה ולסייע למצוקת הקרקעות.

הבסיס בבית דגן הוא כמובן לא היחיד. צה"ל מחזיק לפחות חמישה בסיסים באזורים נחשקים ברחבי הארץ, בהם אפשר להקים יחידות דיור ומתחמי תעסוקה. אך למרות הבטחות קודמות, הצבא לא מחזיר את הקרקעות שעליהן יושבים הבסיסים למינהל מקרקעי ישראל.

בימים האחרונים התייחס שר הביטחון, אהוד ברק, כמה פעמים למצוקת הדיור, ואמר כי "אנחנו במשרד הביטחון חושבים שחשוב מאוד שגם אנחנו נתרום לעניין. ההצעה היא לפנות מחנות נטושים של צה"ל כדי שניתן יהיה להעבירם בסוף לשימושים אזרחיים". ההבטחות של שר הביטחון באות חצי שנה אחרי דו"ח מבקר המדינה, שמתח ביקורת חריפה על ניהול הקרקעות בצה"ל, והמליץ לשים סוף לסאגת המחנות הנטושים.

אחד הבסיסים הוא מחנה ורד בעיר העתיקה בבאר שבע, שננטש ב-2007 והפך לבית קבע של נרקמונים. בעיריית באר שבע אמרו אתמול כי בכוונתם להקים ב-17 הדונמים שבבסיס מתחם בילויים פנאי לצעירים וסטודנטים. אך העברת הקרקע עדיין תקועה במשרד הביטחון.

בקרית מלאכי, סמוך למפקדת זרוע היבשה בקסטינה, נטש צה"ל ב-2005 בסיס ימ"חים. הקרקע סמוכה לשכונת מגורים, ובעיריית קרית מלאכי התכוונו לבנות שם 1,700 יחידות דיור. דו"ח מבקר המדינה גילה כי עד שנת 2009 טען הצבא כי חסרים לו מיליון שקלים לסיים את הפינוי. זה לא הפריע לו להעביר במקביל מיליוני שקלים כתשלום ארנונה לעירייה.

בעקבות הדו"ח, העביר צה"ל את התשלום הדרוש ופינה את הפסולת בבסיס, אך טרם החזיר את הקרקע למדינה. דובר עיריית קרית מלאכי, יוסי פרץ, אמר ל"הארץ" כי "עדיין יש ויכוח בין מינהל מקרקעי ישראל לצבא על שווי הפיצוי שהצבא יקבל. עד שהם יחליטו, אנחנו מתקדמים בהליכי התכנון של השכונה, שתהיה בה בנייה רוויה ובנייה צמודת קרקע".

על פי נתוני צה"ל שפורסמו בדו"ח מבקר המדינה, צה"ל מחזיק ב-39% משטחי המדינה (בגבולות הקו הירוק) כבסיסי צה"ל ושטחי אש. על עוד 40% משטחי המדינה מוטלות "הגבלות שימוש אזרחי", כלומר הגבלות בנייה. בינואר 2010 החזיק הצבא בעשרות מחנות נטושים, בשטח כולל של יותר מ-38 אלף דונם. הבסיסים הנטושים מהווים 6% משטח הקרקע שהצבא מחזיק. בעבודת מטה שנעשתה לפני כמה שנים בצבא, הוחלט להחזיר 55 בסיסים למינהל מקרקע ישראל. הביצוע של החלטה זו היווה בסיס לפרק נשכני במיוחד של מבקר המדינה, שפורסם במארס האחרון.

על פי הדו"ח, מספר המחנות הנטושים גדל ב-60% במקום להצטמצם. אגף התכנון טען כי האשמה מוטלת על הפיקודיים המרחביים, הנוטשים מחנות ללא אישורים מתאימים. המבקר גילה כי רבים מהמחנות הנטושים אינם מגודרים ואין שילוט המזהיר מכניסתם. הבסיסים הנטושים מהווים יעד אטרקטיבי לגנבי מתכות וכבלים, שפושטים על המבנים הנטושים ומשאירים מאחוריהם פסולת רבה.

בחלק מהמקומות, השאיר אחריו צה"ל קרקעות מזוהמות. בבסיס הנטוש בבית דגן, קבע המבקר כי מדובר ב"זיהום קרקע חמור באחד האזורים המרכזיים והמאוכלסים במדינה, שהולך ומתפשט עם הזמן". המשרד להגנת הסביבה פנה כמה פעמים לצה"ל בבקשה לפעול בנושא, אך ללא הועיל. צה"ל ומינהל מקרקעי ישראל טוענים כי האחריות למימון ניקוי הבסיס בצומת בית דגן מוטלת על הצד השני, והפינוי בינתיים לא מתקדם.

ממשרד הביטחון נמסר כי "מדובר במיחזור של דו"ח מבקר המדינה, שיישום ההערות בו החל לפני זמן רב וכולל מחנות שכבר הוחזרו. בימים אלה פועלת ועדה שמטרתה לאתר מחנות שניתן להחזירם באופן מיידי, ומחנות שניתן להקדים את פינוים. שמות המחנות שהוזכרו בכתבה מועמדים לפינוי מיידי. אנו מקווים שהמינהל יסייע לנו ויפעל באותה המהירות בה יפעל משרד הביטחון בנושא".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ