באישור ישראל: מצרים מזרימה טנקים, נגמ"שים ואלף חיילים להשליט סדר בסיני

מאז נפילת מובארק איבד המשטר את השליטה הביטחונית בחצי האי, דבר שהוביל להתגברות ההברחות לעזה ולפיצוץ צינור הגז לישראל

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר

גורם ביטחוני בכיר אישר היום (ראשון) כי כניסת הכוחות של צבא מצרים לצפון חצי האי סיני בסוף השבוע, בוצעה בתיאום עם מערכת הביטחון בישראל.

ביום שישי נכנס כוח צבאי של כאלפיים חיילים מלווים בטנקים ונגמ"שים לאזור צפון סיני. כוחות הביטחון נכנסו לערים אל-עריש, שייח זיאד ורפיח שעל גבול רצועת עזה, במטרה להפסיק את מצב האנרכיה השורר שם בחודשים האחרונים. מאז נפילתו של הנשיא חוסני מובארק השתלטו שלושה שבטים בדואים על האזור. מושל צפון סיני, עבדל וואחד מברוק, אמר ש"הפריסה הביטחונית היא לצרכים הגנתיים בלבד". אובדן השליטה של כוחות הביטחון המצריים בסיני באה לידי ביטוי בין השאר בחבלות החוזרות של הצינור המוביל גז טבעי ממצרים לישראל ולהגדלה הניכרת של מעבר אמצעי לחימה וסחורות נוספים אל תוך רצועת עזה דרך המנהרות תחת ציר פילדלפי באיזור רפיח.

כוחות ביטחון מצרים לאחר עימות עם שבטים בדואים באל-עריש בחודש שעבר. תצלום: אי-פי

ביולי נהרגו חמישה בני אדם בעת שעשרות חמושים ניסו להשתלט על תחנת המשטרה באל-עריש. הבדואים השתלטו על תחנות משטרה באזור צפון סיני ואפשרו, בין השאר, העברה חופשית של אמצעי לחימה וסחורות דרך המנהרות של רצועת עזה. בחודשים האחרונים גם פוצץ מספר פעמים הצינור המוליך גז ממצרים לישראל, והספקתו הופסקה לחלוטין לעת עתה. במקביל, ארגון המכנה את עצמו "אל-קעאדה בסיני" הכריז על הקמת אמירות איסלאמית בחצי האי. בזמן ניסיון ההשתלטות על תחנת המשטרה באל-עריש לבשו החמושים שחורים והחזיקו שלטים עליהם נכתב "אין אל אחר מלבד אללה".

עדי ראייה סיפרו לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי לפני יומיים חולקו ברפיח מנשרים שנחתמו בשם הארגון האסלאמי "אל-קאעידה בסיני", והכילו איומים כי יתקיפו שוב את מטה המשטרה בעיר.

העיתון "א-שורוק" הוסיף כי מקורות ביטחוניים במצרים מסרו כי כוחות הצבא שהתפרשו ישתתפו בתקיפות פתע שמטרתן לעצור מבוקשים שלקחו חלק במתקפות על תחנות המשטרה, ויערכו חיפושים אחר האחראים לחמשת הפיצוצים בצינור הגז לישראל. המקורות הוסיפו שהמבצע, שזכה לשם "נשר", יתרחב לאחר הסריקה בצפון סיני גם למרכז חצי האי.

הפרה מוסכמת של הסכמי קמפ-דיוויד

למרות העובדה שכוחות הרגלים, השריון והטנקים שהוכנסו אל סיני חורגים מעבר לסדרי הכוחות המותרים להצבה מצדם של המצרים ברחבי סיני על פי הסכמי קמפ דיוויד, הדבר נעשה בתיאום ובאישור של ישראל מכיוון שיש לה אינטרס מובהק בהשלטת סדר בחצי האי.

זוהי הפעם השנייה שישראל מאפשרת הכנסת כוחות צבא מצרי לסיני. לפני מספר חודשים אושרה הכנסתם של שני גדודים מצרים לסיני לאותה מטרה.

על פי סוכנות הידיעות הגרמנית די-פי-איי גורם ישראלי בטחוני בכיר הגיע היום לקהיר על מנת לדון עם צמרת הצבא במציאות הביטחונית בסיני. בנוסף, צפוי הבכיר לדון בפיוס הפנים פלסטיני וסוגיית החייל החטוף גלעד שליט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ