ראש הלשכה המדינית של החמאס חאלד משעל מגיע לקהיר לדון בעסקת גלעד שליט

משעל צפוי להוביל את הסבב השלישי של השיחות הלא ישירות עם ישראל על השחרור החייל החטוף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הלשכה המדינית חאלד משעל, יגיע היום (שלישי) לקהיר כדי להתחיל בסבב שלישי של שיחות לא ישירות עם ישראל סביב עסקת שליט בתיווך מצרי. מקורות פלסטיניים אמרו לעיתון אל חיאת כי הצד הישראלי מגלה סימנים של גמישות בנושא ההסכמה לשחרר אסירים ממזרח ירושלים ואסירים "ערביי פנים" (ערביי ישראל), זאת לאחר שהתנגד לכך עד כה. עוד מסר המקור כי הוסכם על צמצום מספר האסירים שיגורשו מהגדה לאחר שחרורם.

מצד שני, בכיר חמאס אוסמה חמדאן אמר לאל-חיאת כי ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו עדיין אינו מוכן לשלם את המחיר הנדרש להשלמת העסקה, על אף שלדבריו מדובר "במחיר הגיוני". המחלוקת בין ישראל לחמאס בעניין שליט נסובה בעיקרה על מספר האסירים שישראל מבקשת לגרש (כנראה, כמחצית מ-450 האסירים שהחמאס דורש לשחרר), שחרור "המבוקשים הכבדים" שעמדו בראש הזרוע הצבאית ושחרור אסירים הנחשבים מנהיגים, כמו מרוואן ברגותי.

הסבבים הראשון והשני של השיחות, נמסר, התנהלו בין משלחת החמאס בראשות אחמד אל ג'עברי, ראש הזרוע הצבאית של החמאס, לבין דוד מידן, המתאם הישראלי המיוחד מטעם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ונציגי המודיעין המצרי. גורם מצרי בכיר מסר לאל-חיאת כי אין לדבר על פריצת דרך בשיחות, אך הביע תקווה שהן יתקדמו. לדבריו, החמאס קיבל החלטה להשלים את העסקה בהקדם. שלשום פורסם בסוכנות הידיעות הגרמנית ד-פ-א, כי ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף (במיל') עמוס גלעד, בא לקהיר, לשיחות על המצב בגבול וכנראה גם על שליט.

במארס 2009 התקיים סבב דומה של שיחות בקהיר, בניהול ראש השב"כ יובל דיסקין, והשליח המיוחד של ראש הממשלה אהוד אולמרט, עופר דקל. שר הביטחון אהוד ברק אמר אתמול, בביקור בבאר שבע, כי "כמו תמיד גם היום נעשים מאמצים לשחרור שליט, וכל מלה נוספת רק תפגע בהם". נועם שליט, אבי החייל, אמר שלא ידוע לו על פריצת דרך במגעים.

ככל הידוע, הפעם האחרונה שבה היו הצדדים קרובים להתקדמות של ממש היתה בדצמבר 2009, כשהנהגת הזרוע הצבאית של החמאס דחתה פשרה של המתווך הגרמני, גרהרד קונרד. המעורבות המצרית המחודשת נשענת גם על הקשרים המשתפרים בין שלטון המעבר במצרים, לאחר הפלת משטר הנשיא חוסני מובארק, להנהגת החמאס ברצועת עזה. בישראל ממשיכים לטעון שהמכשול העיקרי להשגת הסכם קשור בהתעקשות ראשי הזרוע הצבאית בעזה, ג'עברי ומוחמד דף. השניים עומדים על רוב דרישות הארגון במו"מ, כנראה גם בכוונה להכתיב הסדר משפיל ככל האפשר לישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ