צה"ל מאמן מתנחלים לקראת צעדות הפלסטינים ליישובים בספטמבר

רכזי הביטחון בגדה עברו התלמדות במתקן צבאי, מחשש שפלסטינים ינסו לפרוץ ליישובים. להתנחלויות נקבע "קו אדום" שחצייתו תביא לירי ברגלי המפגינים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

צה"ל החל לאמן את רכזי הביטחון וכיתות הכוננות בהתנחלויות להתמודדות עם צעדות של פלסטינים בחודש הבא, עם ההכרה הצפויה במדינה פלסטינית בעצרת הכללית של האו"ם. במסגרת ההכנות, נקבע לכל אחת מההתנחלויות "קו אדום" שחצייתו על ידי המפגינים תביא לירי ברגליהם, בדומה לחציית הגבולות הצפוניים של ישראל.

בימים האחרונים צה"ל מסכם את ההכנות למבצע "זרעי קיץ", השם הרשמי להתמודדות עם הפגנות פלסטינים בחודש הבא. ממסמך שהגיע ל"הארץ" עולה, כי הנחת העבודה המרכזית במערכת הביטחון היא שהכרזת המדינה הפלסטינית, תביא להתעוררות עממית "שתכלול בעיקר: הפרות סדר המוניות, תהלוכות לעבר צירים ראשיים, יישובים ישראליים ומוקדי חינוך, וניסיונות פגיעה בסמלי שלטון. כמו כן, ייתכנו מצבים קיצוניים יותר כמו ירי מתוך הפגנות או אף אירועי טרור. בכלל התרחישים, ישנה היערכות גם לאירועים הסמוכים לגדרות וגבולות מדינת ישראל".

במסגרת ההכנות, משקיע צה"ל מאמץ רב בהכנת המתנחלים לאירועים, מחשש לעימותים בין יהודים לפלסטינים. אתמול ערך הצבא יום התלמדות לרכזי ביטחון שוטף (רבש"צים) במתקן אימונים סמוך לשילה.

רכזי הביטחון צריכים לירות ברגליים של מפגינים שמנסים להיכנס להתנחלויות? דברו על זה בפייסבוק

אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, יוציא בימים הקרובים איגרת לתושבים, המפרטת את ההכנות הנעשות לאירועי ספטמבר. מאחורי הקלעים ישנם לחצים מצד המתנחלים, הדורשים שהאיגרת תכלול הנחיות מדויקות לתושבים כיצד יש לנהוג במצבי סכנת חיים, כגון חסימת צירים וחדירה ליישוב. בצבא, ובעיקר בפרקליטות הצבאית, חוששים בשלב הזה להיכנס להנחיות כאלה, המהוות למעשה הוראות פתיחה באש מקלות לאזרחים.

בשבועות האחרונים מאמן צה"ל את כיתות הכוננות של ההתנחלויות בבסיס לכיש, המשמש מתקן האימונים הפיקודי בהכנות לספטמבר.

המסר המרכזי של הצבא למתנחלים הוא כי צה"ל ערוך היטב לכל תרחיש שיתפתח בהפגנות. ליתר ביטחון, ישנה כוונה עקרונית בצבא לצייד את הרכזים באמצעי פיזור הפגנות, כגון גז מדמיע ורימוני הלם, אך לא ברור אם הדבר יצא לפועל, לנוכח מחסור במטולים לירי גז.

בצה"ל הגדירו עשרות התנחלויות הסמוכות לכפרים פלסטיניים, שיש חשש שפלסטינים יצעדו לכיוונן. בשבועות האחרונים נעשתה עבודת מטה על כל התנחלות והתנחלות, שבמסגרתה סייר מפקד פלוגה האחראי על הגנת היישוב יחד עם הרכז, לאיתור נקודות תורפה.

לכל התנחלות נקבעו שני קווי הגנה, המגדירים את הוראות הפתיחה באש של צה"ל. פלסטיני שינסה לחצות את הקו הראשון ייתקל בגז מדמיע. הקו השני הוגדר כ"קו אדום", שמי שיחצה אותו מסתכן בירי לרגליים, בדומה לניסיונות חדירה של גבול הצפון. כל מפה כזו אושרה על ידי מפקד החטיבה המרחבית, וכוח צה"ל שיהיה במקום יהיה מוכן להגן על הקווים.

במקביל, בשבוע האחרון פנו ברשות החירום הלאומית במשרד הביטחון במכתב לראשי היישובים, ובו כתבו כי "צפויים קשיים באספקת דלק וגז. יש להנחות את בעלי התחנות שיהיו מלאות בדלק. מומלץ להנחות את בעלי המרכולים לוודא הימצאות מלאים במרכולים, בדגש על מזון לתינוקות וקופסאות שימורים. מומלץ שמלאי התרופות בבית המרקחת תקין. יש להגביר סיור סביב מתקני חשמל מים וקווי תקשורת ולהיערך לאספקת מים במכליות, והכנת גנרטורים". כמו כן, משרדי הממשלה יועמדו בכוננות החל מה-19.9 ואילך". ברשות החירום הזהירו את הרשויות כי הכוננות המוגברת תימשך לפחות כמה שבועות.

מדובר צה"ל נמסר: "צה"ל מקיים שיח מתמשך ומקצועי עם גורמים בהנהגת ההתיישבות וגורמי הביטחון השוטף ביישובים, תוך השקעת משאבים רבים בהכשרת הכוחות, בהיבטי ההגנה, ומוכנותם לתרחישים אפשריים. בתקופה האחרונה פיקוד המרכז השלים אימונים למרבית כיתות הכוננות, אימונים אלו נמשכים. מעבר לכך, מטבע הדברים, לא נוכל לפרט על ההיערכות המבצעית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ