שאול מופז הגיש דו"ח שנוי במחלוקת לקראת ספטמבר

הדו"ח של יו"ר ועדת חוץ וביטחון מותח ביקורת על מוכנותה של ישראל. ח"כ דנון: "עצוב לראות מה המירוץ לראשות קדימה גורם למופז"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יושב ראש ועדת חוץ וביטחון, חבר הכנסת שאול מופז, העביר היום (רביעי) דו"ח הסוקר את מוכנות ישראל לקראת חודש ספטמבר, בו צפויים הפלסטינים להכריז על מדינה בעצרת האו"ם. הגשת המסמך עוררה מחלוקת רבה בוועדת החוץ והביטחון, שכן הוא כלל לא הועלה להצבעה והוגדר לבסוף כ"טיוטה" ולא כמסמך רשמי.

בין מסקנות הדו"ח עולה כי ההיערכות לקראת ספטמבר ברמה הלאומית הייתה לקויה וכי לא נעשתה עבודת הכנה רצינית ומקיפה לקראת "מרחב ספטמבר". הדו"ח מותח ביקורת על הדרג המדיני באומרו כי "את שניתן היה למנוע לא מנעו, ואחרי שלא מנעו - גם לא נערכו לקראתו ברמה הלאומית".

המסמך המלא הוגש לידי ראש הממשלה, שר הביטחון, שר החוץ, חברי הקבינט וראשי מערכת הביטחון ובכללם הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראש המוסד. במכתב שצירף לדו"ח, כתב מופז כי "ממצאי הדו"ח הם בבחינת תמרור אזהרה לקובעי המדיניות בישראל", וקרא לקברניטים לקיים דיון "עמוק ומקיף בהיבטים השונים המוצגים בו ובמשמעויות הנגזרות מהם". מופז הוסיף כי הוא מקווה כי דו"ח זה יסייע בשמירה ובקידום האינטרסים המדיניים והביטחוניים של מדינת ישראל.

מופז ונתניהו. תצלום: תומר אפלבאום

הדו"ח לא זכה לאמון ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ולמעשה כלל לא הועלה להצבעה על ידי מופז, בהיעדר רוב בוועדה שיתמוך בו. תחת זאת גובש סיכום חשאי בין הקואליציה לאופוזיציה ולפיו מופז יוכל לעשות שימוש במסמך, ללא הצבעה, תחת ההגדרה "טיוטה". קצפם של רבים מחברי הוועדה, חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה, יצא משום שהרגישו שמופז ועימו חברי הועדה מסיעת קדימה, עושים שימוש ציני ומניפולטיבי במידע שהובא בפני הוועדה כדי לקדם את מעמדו של מופז בתוך המפלגה ולאפשר לקדימה לזנב בראש הממשלה ממניעים פוליטיים.

חברי ועדת החוץ והביטחון מתחו ביקורת נוקבת על הדוח שגיבש מופז בסיועו של חבר מפלגתו, יוחנן פלסנר. "מופז הגיש את החיבור שכתב בחופש הגדול כאילו היה זה דוקטורט במדעי המדינה", אמר היום (רביעי) בלעג חבר הוועדה ח"כ אריה אלדד מהאיחוד הלאומי. "מופז ממשיך בניסיונותיו לאחז את עיני הציבור ומציג את מאווי ליבו כאילו היו דו"ח מקצועי ואובייקטיבי שגובש בועדת החוץ והביטחון", אמר אלדד. לדבריו, "בדיון האחרון של הועדה שם עצמו מופז ללעג כשלא הבין שוב ושוב שחברי הכנסת אינם מתכוונים להיות סטטיסטים בהצגה שהפיק".

חבר הכנסת דני דנון, אף הוא חבר הוועדה, אמר בתגובה כי "מדובר בחוסר אחריות משווע של מופז. עצוב לראות מה המרוץ לתפקיד יו"ר קדימה גורם למר מופז"

האם מדובר במסמך מקצועי מעמיק? האם מופז נצמד לניתוחים שהשמיעה הצמרת המדינית ביטחונית בדיוני הוועדה, או שמא עשה שימוש מניפולטיבי ופוליטי בעדויות השונות? תלוי את מי שואלים. כך או אחרת, מופז סירב עד היום לחשוף לציבור את המסמך עצמו וקבע כי חלקים ניכרים ממנו יישארו חסויים בשל רגישותם המדינית והביטחונית.

ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) שריכז את העבודה על הדוח מסר כי הוא "מצפה מראש הממשלה ומהגורמים הממלכתיים ללמוד בעיון את פרטי הדוח ולקיים דיון בקבינט על משמעויותיו. לראש הממשלה יש אמנם רוב פוליטי לצאת כנגד דו"ח ספטמבר. אבל אין לו את היכולת למחוק את חודש ספטמבר מלוח השנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ